For kirkens framtid : Stor aktivitet blant kirkeansatte, varsler opptrapping av streiken
17.12.2020 18:38:56 CET | Unio | Pressemelding

Lørdag 12. desember gikk 21 kirkeansatte ut i streik. Blant disse var det 16 medlemmer fra Unio-forbundene Presteforeningen, Diakonforbundet, Utdanningsforbundet og Norsk sykepleierforbund. Nå varsles opptrapping.
Lørdag 19. desember trappes streiken opp.
Unio KA tar da ut ytterligere 1 prest i Bærum og 4 prester i Nidaros bispedømme.
Tirsdag 22. desember tar Unio-forbundene Akademikerne og Utdanningsforbundet ut hvert sitt medlem i en ny opptrapping av streiken, denne gangen ved Kirkerådets sekretariat.
Streik for kirkens framtid
Siden streiken startet natt til lørdag, har fagforeningene stått sammen om budskapet i streiken. Vi streiker ikke for høyere lønn, men for å opprettholde dagens nivå også i framtiden.
Streiken har stor oppslutning blant kirkelige ansatte på tvers av profesjoner og organisasjonstilknytning.
De 6 Unio-forbundene med medlemmer i kirkelig sektor er Presteforeningen, Diakonforbundet, Utdanningsforbundet, Akademikerforbundet, Norsk sykepleierforbund og Forskerforbundet. Vi står sammen med LO-forbundene Fagforbundet, Fellesforbundet og Creo, og det frittstående forbundet Kirkelig undervisningsforbund.
Det er de langtidsutdannete kirkeansattes lønnsvilkår som står på spill.
Streik på nett
Streik for kirkens framtid har allerede samlet stor støtte blant prester og andre kirkeansatte i sosiale medier.
Mange bruker profilbilderammen «Streik for kirkens framtid» fra Unio og Fagforbundet for å vise sin støtte til de streikende.
#bliminkollega – kampanje i sosiale medier
De streikende har selv satt i gang en positiv kampanje der de har fått prester og andre kirkeansatte til å framsnakke sine jobber på sosiale medier.
Med bilder fra hverdagen og korte tekster om gleden ved tjenesten, kombinert med setningen «Jeg støtter streiken for kirkens framtid» og #bliminkollega, er streiken dermed også blitt en rekrutteringskampanje for framtidens kirke.
Målet er klart for oss
Vi understreker at kravet om at neste års nyutdannede prester må få like høy startlønn som de ville fått i dag, er hovedmålet vårt.
Det gjør vi for å bidra til å løse kirkens rekrutteringsutfordringer, ved at flere oppdager kirken som arbeidsplass.
Lønn ikke uviktig
Vi tror ikke det er lønn som trekker mennesker til arbeid i kirken. Likevel våger vi påstanden at svekkede lønnsvilkår neppe bidrar positivt til å få nok, kvalifiserte folk på jobb i kirken.
Målet er å understreke at hovedmålet er å bidra til å løse kirkens rekrutteringsutfordringer ved at flere oppdager kirken som arbeidsplass. Kravet vårt er at prester som starter i stilling etter 1. september neste år, får det samme lønnsnivået som i år.
Garantert.
Oppslutningen om dette budskapet og bruken av #bliminkollega viser med all tydelighet at kirkeansatte som ikke er i streik også støtter opp om streiken. Prester, diakoner, kateketer, kirkemusikere og andre deler innlegg på Facebook og Instagram.
Studentene er framtiden for kirken
I kveld, torsdag 17.12.20, kommer en oppfølger til kirkeansattes hitsoriefortelling på nett, hashtag #bliminkollega.
Der vil teologistudenter spørre KA - Arbeidsgiverorganisasjon for kirkelige virksomheter: «Blir jeg kirkens B-lag?». De deler av seg selv med det spørsmålet, sammen med hashtag'en #bliminkollega
Arrangementer. Her treffer du oss !
Vi liker å møtes- koronavennlig.
Det er daglige markeringer foran Oslo domkirke kl 12-14 i regi av Fagforbundet, de 3 har bak seg alle organisasjonene som er i streik.
Lørdag 19. desember klokken 12.00 er det en stor markering ved Oslo domkirke der alle forbundene deltar. Det blir appeller ved Der markeres det også at streiken trappes opp ved at også kirkemusikerne i Creo og kateketene/menighetspedagogene i Kirkelig undervisningsforbund tar ut medlemmer i streik.
Lørdag 19. desember klokken 14.00 markerer organisasjonene at de er i streik, ved å samles foran Trekanten i Asker (torget foran kulturhuset). Alle organisasjonene er representert også der.
Derfor må vi kreve en ny løsning
Lønnssystemet i tariffområde KA er bygd opp slik at man får høyere lønn jo mer kompetanse som kreves for stillingen. Arbeidsgivers tilbud markerer et drastisk brudd med dette, siden de mener at ferske prester (kapellaner) med 6 års utdannelse skal ha en lavere garantilønn enn ansatte med en 5-årig mastergrad.
Det vil selvsagt påvirke lønnsutviklingen for de andre utdanningsgruppene i kirken, blant annet diakoner, kateketer og kirkemusikere. Denne streiken viser at kunnskapsarbeiderne i kirken står sammen om kravet for å få uttelling for den utdanningen arbeidsgiver krever av oss.
Les også
at det ikke er innlysende å få en god lønn i Den Norske Kirke, etter at du har tatt en av Norges desidert lengste utdanninger.
https://prest.no/artikkel/det-var-en-kjip-opplevelse/
https://www.unio.no/2020/12/13/derfor-er-det-streik-i-kirken/
Lønnstabellene i kirken finner du her
Det har vært mye snakk om å videreføre en boligavtale i kirken. Det har ikke ansatte i kirken krevet. Bakgrunnen for det finner du her :
https://prest.no/pf-om-boligavtalen-og-tariffoppgjoret-2020/
Nøkkelord
Kontakter
Bilder er til fri bruk.
Pressekontakter for streiken:
Kristian Mollestad, forhandlingsleder Unio KA, tlf 990 18 742
Anna Grønvik, kommunikasjonsansvarlig Unio KA, tlf 970 64 642
Martin Enstad, leder i Presteforeningen, tlf 996 24 959
For hovedorganisasjonen Unio:
Hedvig Bjørgum
901 28 320
Bilder





Lenker
Om Unio
Les også at det ikke er innlysende å få en god lønn, etter at du har tatt en av Norges lengste utdanninger.
https://prest.no/artikkel/det-var-en-kjip-opplevelse/
Unio KA - består av Presteforeningen, Det norske Diakonforbund, Akademikerforbundet, Utdanningsforbundet, Norsk Sykepleierforbund og Forskerforbundet. De jobber i virksomheter der Arbeidsgiverorganisasjon for kirkelige virksomheter, KA, er arbeidsgiver.
Unio er Norges største hovedorganisasjon for arbeidstakere med høyere utdanning. Vi har over 375 000 medlemmer fordelt på 13 medlemsforbund. Ragnhild Lied er Unios leder.
Unio skal være den hovedorganisasjonen som best ivaretar universitets- og høgskoleutdannedes interesser ved å arbeide for høyere verdsetting av kunnskap, forskning, kompetanse og ansvar.
Unio påvirker politisk på bred front for å ta vare på medlemmenes interesser, enten det er i Stortinget, overfor regjeringen eller i trepartssamarbeidet mellom arbeidstakere, arbeidsgivere og myndighetene. Trepartssamarbeidet er den norske modellens bærebjelke, og viktig for velferd, verdiskaping og politikkutvikling. Et organisert arbeidsliv med et godt og tillitsfullt samarbeid mellom partene sentralt og lokalt er en nøkkel til utvikling og innovasjon i arbeidslivet.
Følg pressemeldinger fra Unio
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Unio på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Unio
Regjeringen må betale regningen for økt prisvekst13.3.2026 15:23:11 CET | Pressemelding
Med økt prisvekst vokser regningen for det vedtatte statsbudsjettet. – Før lønnsoppgjøret må finansminister Jens Stoltenberg signalisere at regjeringen kompenserer offentlig sektor for milliarder i merutgifter, så innbyggerne får gode velferdstjenester og de som jobber i tjenestene får bedre råd, sier Unio-leder Steffen Handal.
Krever at Regjeringen må kompensere for prisveksten13.2.2026 10:01:12 CET | Pressemelding
Den foreløpige rapporten fra Teknisk beregningsutvalg for inntektsoppgjørene (TBU) viser at årslønnsveksten for industrien samlet var 5.1prosent, hele 0,7% prosentpoeng høyere enn frontfragsrammen. Tallene viser samtidig at lønnsveksten i hele offentlig sektor var lavere enn i industrien.
Eierne tar en større del av verdiskapningen i industrien10.2.2026 12:23:59 CET | Pressemelding
- Situasjonen i norsk næringsliv er god. Men norske industriarbeidere har ikke hentet ut den lønnsveksten de burde. Ansattes andel av verdiskapingen har de siste fem årene vært betydelig lavere enn tidligere. Den var i gjennomsnitt 75 prosent de siste fem årene. Arbeidstakernes andel av verdiskapingen bør opp mot 80 prosent igjen, sier Unio-leder Steffen Handal. Hvis ansatte i industrien hadde fått 80 prosent av verdiskapingen ifjor, ville de fått 15 milliarder kroner mer i lønn.
Lønnsvekst godt over frontfagsramma i fjor5.2.2026 10:00:04 CET | Pressemelding
- Dagens SSB-tall for fjorårets lønnsvekst viser at en ikke kan vedta hva lønnsveksten blir i samfunnet, sier Unio-leder Steffen Handal. Statistisk sentralbyrå la fram foreløpige tall for fjorårets lønnsvekst i Norge i morges. De viser at lønnsveksten ble 5,0 prosent i fjor, og høyere enn ramma for frontfaget.
– Kommunekommisjonens kutt setter velferden og de svakeste i fare9.1.2026 09:40:20 CET | Pressemelding
Unio reagerer kraftig på forslagene fra flertallet i Kommunekommisjonen om å fjerne kompetansekrav i helse- og omsorgstjenestene, fjerne lærertetthetsnormen, og å innlemme øremerkede tilskudd i rammetilskuddet. Dersom disse anbefalingene gjennomføres, vil det føre til økte forskjeller, dårligere tjenester, økt privatisering med et todelt helsevesen og svekket trygghet for innbyggerne. Fremfor å svekke kompetansekravene bør man heller se på om dagens kommunestruktur er bærekraftig og finne løsninger på de grunnleggende problemene til kommunene, nemlig svak kommuneøkonomi og mangel på kompetanse og arbeidskraft, mener Unio.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
