Flere vurderer å bytte bransje. Hvordan har koronakrisen endret arbeidslivet?

Hvordan er aktiviteten på FINN jobb?
Generelt sier 1 av 10 i undersøkelsen at de har vurdert å skifte bransje som en følge av koronakrisen. Dette er mest aktuelt for arbeidstakere i reiselivsbransjen og kulturbransjen, som har blitt svært hardt økonomisk rammet. Her sier over halvparten at de har vurdert å skifte bransje.
– Det er høy aktivitet på FINN jobb for øyeblikket med 14 prosent fleresøk i juli i år, målt mot samme tid i fjor. Dette understøttes av jobbundersøkelsen, der over halvparten av respondentene aktivt søker jobb eller holder seg orientert på jobbmarkedet. Resultatene speiler situasjonen i arbeidsmarkedet, der en vesentlig større andel av arbeidsstyrken er uten jobb. I tillegg føler ansatte i disse utsatte bransjer seg usikre på fremtiden, forteller jobbanalytiker i FINN jobb, Christopher Ringvold.
Status på arbeidsmarkedet
– Den største nedgangen i antall ledige stillinger var i bransjekategoriene reise og turisme, transport og logistikk og varehandel. Dette er typiske yrker der det er umulig å tilrettelegge for hjemmekontor og bransjer der store inntekter gikk tapt, sier Ringvold.
Ifølge tall fra NAV var det 10,7 prosent arbeidsledighet i mars, men ferske tall viser at vi er tilbake på et lavere nivå der 4,9 prosent av arbeidsstyrken er uten jobb. Til sammenligning var arbeidsledigheten 3,8 prosent rett før koronakrisen, så det går riktig vei på nåværende tidspunkt.
Hjemmekontor har blitt en viktig faktor
Under koronakrisen har ordet “hjemmekontor” vært aktuelt som aldri før. Jobbundersøkelsen viser at nesten halvparten av yrkesaktive legger stor vekt på muligheten for hjemmekontor. FINN sine tall forteller at det var en økning på hele 53 prosent på søkeordet “hjemmekontor” i perioden mars til juli i år sammenlignet med den samme perioden i fjor. Selv om mange er positive til hjemmekontor og digital samhandling, er likevel et godt arbeidsmiljø og jobbsikkerhet fortsatt det aller viktigste for de fleste arbeidstakere. For yrkesgrupper innen offentlig forvaltning, ingeniører, IT og administrasjon legges det, naturlig nok, ekstra stor vekt på mulighet for fleksibilitet og hjemmekontor.
– Hjemmekontor vil være en naturlig del av folks arbeidshverdag fremover, og vi ser at kandidatene forventer at arbeidsgiver tilrettelegger for dette. Samtidig vet vi at noen av de viktigste faktorene for kandidater på jakt etter ny jobb er godt arbeidsmiljø og god bedriftskultur. Det å finne den riktige balansen mellom hjemmekontor og fysisk kontor blir en spennende nøtt å knekke for arbeidsgivere fremover, forteller Ringvold.
Om undersøkelsen:
Undersøkelsen er utført av Schibsted i samarbeid med Norstat mellom 1. og 12. juli blant et landsrepresentativt utvalg av den yrkesaktive befolkningen.
Nøkkelord
Kontakter
Christopher RingvoldJobbanalytiker og produktdirektør - FINN jobb
Tel:+47 982 19 446christopher.ringvold@finn.noLinda GlomlienKommunikasjonsrådgiver - FINN.no
Pressekontakt i FINN
Bilder


Om FINN.no
Vi er der for deg når du skal selge boligen din, når du er på jakt etter en pent brukt sofa, når du er moden for et karriereskift, hvis du finner ut at du vil bytte bil, reise på ferie eller leie hytte til påsken; vi er der for de fleste anledninger.
FINN er Norges største markedsplass, og skal du kjøpe eller selge, stort eller smått, så er FINN stedet.
FINN er del av Vend Marketplaces ASA (“Vend”) - en familie av markedsplasser med en sterk posisjon i Norden og omtrent 1 730 ansatte. Som et ledende markedsplasselskap innen mobilitet, eiendom, jobb og gjenbruk, tilbyr vi enkle digitale opplevelser utformet for morgendagens behov. Vi gjør det med en tydelig hensikt: å skape bærekraftig verdi og langsiktig vekst – for alle våre interessenter og for samfunnet som helhet
Har du spørsmål om Vend - besøk vår hjemmeside Vend.com.
Følg pressemeldinger fra FINN.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra FINN.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra FINN.no
FINN gjør endringer på «Hjelp til jul»30.10.2025 13:47:31 CET | Pressemelding
- Vi har merket en nedgang i aktiviteten, og har derfor valgt å forenkle tjenesten i år, sier leder for Forbrukertrygghet i FINN.
Tar grep: lanserer nytt utleieskjema for private utleiere16.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
FINN senker terskelen og gjør det enklere for private utleiere å annonsere bolig til leie.
FINN jobb; Færre stillinger, men rekordhøy interesse i september2.10.2025 09:27:30 CEST | Pressemelding
Stillingsmarkedet er fortsatt kjølig, med nærmere 11 prosent færre publiserte stillinger enn i september i fjor. Olje og gass og Offshore har størst nedgang, mens Politi og sikkerhet har størst økning i publiserte stillinger. Samtidig er jobbsøkere mer aktive enn på lenge.
FINN reise: hit vil vi i høstferien29.9.2025 11:49:22 CEST | Pressemelding
Høstferien 2025 står på trappene, og FINN reise deler innsikt, tall og søketrender om nordmenns ferievaner.
Pristips på FINN eiendom når 10 000 adressesøk19.9.2025 12:02:23 CEST | Pressemelding
Boligselgere elsker nylanserte Pristips på Finn.no - nå sjekker nesten 1000 mennesker hver eneste dag hva boligen deres er verdt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
