FINN viser oppsving i helse og omsorgsbransjen

Høy aktivitet
Det er svært høy aktivitet på FINN jobb nå, da det er i snitt 25 prosent flere klikk inn på hver annonse i år sammenlignet med 2019. Størst oppgang i aktivitet fra kandidater er det i Nord-Norge og på Østlandet der tallene viser at aktiviteten på jobbannonser har økt med hele 35 prosent. Noen bransjer, som for eksempel reiseliv, er hardt rammet av koronapandemien, mens helse og omsorgsbransjen har et stort opppsving som følge av dette.
Positivt for helsearbeidere
Produktdirektør i FINN jobb, Christopher Ringvold, ser positivt på jobbmarkedet på vegne av helsearbeidere.
- Hvis du har utdanning innen helsefag, er sykepleier eller lege, finnes det mange jobber å velge i nå. Vi har også sett i en undersøkelse gjort av Schibsted i juli, at 1 av 10 vurderer å skifte yrke. Hvis du vurderer å bytte yrke, så er det gode muligheter for å få jobb innen helsesektoren og denne tendensen ser ikke ut til å stoppe, uttaler Ringvold.
Stor etterspørsel etter leger
Markedsplassen FINN jobb viser at bransjekategorien Helse og omsorg har 9 prosent flere stillinger i snitt i 2020 hittil i år, målt mot samme periode i 2019. Størst etterspørsel er det etter leger, der det er hele 28 prosent flere jobber å velge i. Fylkene med størst behov for flere leger er Viken og Rogaland samt Vestfold og Telemark der det er over dobbelt så mange stillingsutlysninger i år målt mot samme periode i fjor.
Arbeidstakers marked i helsebransjen
Når det gjelder sykepleierjobber, så viser FINN jobb sine tall at det finnes 23 prosent flere stillinger å velge i. De fleste stillingene finnes i Oslo, men det er også et godt marked i Trøndelag. Stillinger i kategorien helsepersonell, som innebefatter yrker som fysioterapaut og kiropraktor, har også økt med 23 prosent siden i fjor. Disse stillingene er det flest av i Viken, Trøndelag og Vestland.
- Har du utdanning innen helsebransjen og er villig til å flytte på deg, er det definitivt arbeidstakers marked, sier Ringvold.
Nøkkelord
Kontakter
Christopher RingvoldJobbanalytiker og produktdirektør - FINN jobb
Tel:+47 982 19 446christopher.ringvold@finn.noLinda GlomlienKommunikasjonsrådgiver - FINN.no
Pressekontakt i FINN
Bilder

Om FINN.no
Vi er der for deg når du skal selge boligen din, når du er på jakt etter en pent brukt sofa, når du er moden for et karriereskift, hvis du finner ut at du vil bytte bil, reise på ferie eller leie hytte til påsken; vi er der for de fleste anledninger.
FINN er Norges største markedsplass, og skal du kjøpe eller selge, stort eller smått, så er FINN stedet.
Vil du vite mer om menneskene bak produktet FINN, og litt om hva vi driver med, så besøk oss gjerne på vår inspirasjons- og innholdsside FINNspirasjon, eller på Jobbifinn.finn.no.
Har du spørsmål om data, tall eller innsikt fra FINN? Send en henvendelse til presse@finn.no (i helger og ferier er det dessverre ikke sikkert vi rekker å besvare alle henvendelser).
Følg pressemeldinger fra FINN.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra FINN.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra FINN.no
Hellas og Norge vinner årets sommerferie: varmen skremmer oss ikke4.7.2025 09:10:51 CEST | Pressemelding
Spania ligger fortsatt på førsteplass over mest populære reisemål, men interessen for sommerferie i Hellas og Norge er større enn noen gang. Varmebølger legger ingen demper på reiselysten, sier reiseekspert i FINN, Anette Syversen.
Finansier sommerferien med bruktsalg: Dette vil folk ha akkurat nå!17.6.2025 08:45:00 CEST | Pressemelding
En opprydding i boden kan raskt være nok til å finansiere hele sommerferien. Ny funksjon på FINN torget viser hva folk har vært på jakt etter den siste uken.
FINN jobb månedsrapport: Nedgang totalt, men lyspunkter i nord og i kunnskapssektoren6.6.2025 08:15:00 CEST | Pressemelding
Mai måned bød på lavere aktivitet i stillingsmarkedet enn samme periode i fjor.
Eiendomsmeglerundersøkelsen 2025: Derfor bruker nordmenn megler5.6.2025 09:59:33 CEST | Pressemelding
Det er flere faktorer som gjør at folk flest fortsatt foretrekker å bruke megler. Årets Eiendomsmeglerundersøkelse viser også endringer i nordmenns kjøpsmønstre og prioriteringer.
Fortsatt tøft leiemarked for studenter: - Rom i kollektiv i Oslo koster nå over 8000 kroner3.6.2025 10:06:45 CEST | Pressemelding
Ferske tall fra FINN eiendom viser at leieprisene fortsetter å øke for studentene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom