«Feminine» Oscarshall ga arkitekter hakeslepp
– Jeg ble oppmerksom på temaet da jeg jobbet med masteroppgaven min, sier arkitekturhistoriker Jarle Tollefsrud.
– Den handlet om lystslottet Oscarshall på Bygdøy i Oslo og jeg skulle forsøke å finne ut hva denne særegne såkalte nygotiske arkitekturen handlet om. Da kom jeg borti noe som viste seg å være et ganske stort felt – queer gotikk.
Tollefsrud forteller at queer gotikk handler om at nygotikken på 1700- og 1800-tallet tidvis ble oppfattet som queer, eller skeiv, i vid forstand.
– Queer blir her et begrep som karakteriserer en eller annen form for normbrudd. Det er en måte å bruke begrepet på som handler om å destabilisere etablerte kategorier og systemer.
I artikkelen «Notater om nips: Noen perspektiver på kjønn og arkitektonisk form i det norske 1800-tallet» utforsker Tollefsrud hvordan bygninger og bygningselementer har blitt koblet til idéer om kjønn. Han har undersøkt bygninger som brøt med normene og sett på hvordan disse ble omtalt i samtiden.
– Arkitekturteorien har en hang til å definere hva som er den ideale arkitekturen, og på denne tiden var dette klassisismen.
Les hele saken på kjonnsforskning.no
Nøkkelord
Kontakter
Jarle Tollefsrud
mail: Jarle.Tollefsrud@aho.no
Bilder
Lenker
Om Kilden kjønnsforskning.no
Kjønnsforskere studerer hvilke konsekvenser kjønnsforskjeller har for fordeling av ressurser, makt og muligheter, og hvordan ideer om kjønn formes og kommer til uttrykk i kulturen og samfunnet omkring oss.
Kunnskapssenteret Kilden kjønnsforskning.no har et nasjonalt ansvar for å fremme kjønnsforskning, og kjønnsperspektiver og kjønnsbalanse i forskning og innovasjon gjennom å formidle og sammenstille forskning. For mer informasjon se kjønnsforskning.no.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Er unge menn blitt mer religiøse?19.6.2025 14:12:14 CEST | Pressemelding
Unge har begynt å gå mer i kirken, og særlig blant gutta ser man en økning. Fenomenet får forskerne til å undre seg.
Gayatri Spivak fikk Holbergprisen18.6.2025 10:20:55 CEST | Pressemelding
Gayatri Spivak signerer underskriftskampanjer og går i protester når hun kan. Den akademiske verdensstjernen mottok Holberg-prisen i Bergen i juni.
Kjønnsforskning styrker demokratiet12.6.2025 10:51:44 CEST | Kronikk
Vi må kjempe for grunnforskningen, faglig mangfold og demokrati i akademia. I denne kampen kan sentrene for kjønnsforskning ta et særlig ansvar, skriver Rebecca Lund.
– Straff er ikke nok for å stoppe volden5.6.2025 14:37:52 CEST | Pressemelding
Straffenivået har økt, og stadig flere former for vold er blitt kriminalisert. Men rettssystemet alene kan ikke løse alt, advarer professor i kriminologi May-Len Skilbrei.
– Englekurs og bøker om selvhjelp tetter hull i velferdsstaten, mener finsk professor5.6.2025 13:34:06 CEST | Pressemelding
Det er slående hvor mange kvinner som går på yogatimer og forsøker seg på alternativ healing, forteller Suvi Salmenniemi. Hun forsker på den terapeutiske kulturen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom