Fem etater sammen om kontroll
7.5.2021 15:15:22 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

- Skatt, Arbeidstilsyn, Politi, Toll og vi i Statens vegvesen har forskjellige kompetanseområder og innfallsvinkler på kontrollplass. Men vi har de samme målene: økt trafikksikkerhet for alle trafikanter og til bedre konkurranse- og arbeidsvilkår i transportbransjen, sier seksjonsleder i Statens vegvesen, Helle Torill Sandvik.
Vegvesenet koordinerer minst tre tverretatlige samarbeidskontroller i Nord-Norge hvert år.
- Tilbakemeldingene fra deltakerne på disse kontrollene er at dette er veldig nyttig og lærerikt. Vi blir kjent med hverandre og med hverandres fagfelt på en mer direkte måte ute i felten. Det blir lettere å ta kontakt med hverandre i ettertid. Dette tjener alle på, sier Sandvik.
Ni kjøreforbud
Kontrollene foregikk på Umbukta tollsted og på Vegvesenets kontrollplass på Trofors.
- Vi fordelte oss slik for å kunne kontrollere både på grenseovergangen og langs E6. Til sammen ble 104 tunge kjøretøy kontrollert av oss i Statens vegvesen. Ni av disse fikk kjøreforbud. I tillegg ble det utstedt et gebyr for manglende bombrikke og et gebyr for overlast. Sju kjøretøy hadde tekniske mangler som må utbedres, sier Sandvik.
Arbeidstilsynet førte blant annet tilsyn med fem utenlandske sjåfører av norske kjøretøy. De gjennomførte også 14 kabotasjekontroller (les mer om kabotasje på vegvesen.no).
- Både Skatteetaten og Arbeidstilsynet tar med seg saker fra kontrollene som de vil analysere og følge opp videre. Det dreier seg blant annet om arbeidsforhold for utenlandske sjåfører.
Politiet gjennomførte blant annet rus og fartskontroll. En person fikk gebyr for å kjøre for fort.
Nøkkelord
Kontakter
Helle Toril SandvikSeksjonsleder Utekontroll nordStatens vegvesen utekontroll
Tel:90876567helle.sandvik@vegvesen.noBilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
- Farlig grisekjøring via Hemsedal11.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen frykter for sikkerheten til ansatte langs vegprosjekt på riksveg 52 i Hemsedal. Flere sjåfører har alt for høy fart gjennom anleggsområdet.
Mange stengte gater i Oslo på lørdag11.9.2026 07:55:00 CEST | Pressemelding
Oslo Maraton lørdag 12. september vil føre til stengte gater og redusert framkommelighet i sentrum.
Medhald for Vegvesenet om E16 Lærdalstunnelen10.9.2026 14:05:48 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har fått medhald i klagesaka om tildeling av kontrakten i Lærdalstunnelen. OneCo Infra har tapt i tingretten og må betale saksomkostningane.
– Andøya er viktigere enn noen gang10.9.2026 10:06:01 CEST | Pressemelding
Aktører fra hele Europa strømmer til Andøya i neste uke for å gjøre samfunnet bedre rustet mot digitale angrep.
Sotrasambandet når ikke trafikkåpning i fjerde kvartal 202710.9.2026 10:00:51 CEST | Pressemelding
Sotra Link AS har varslet forsinkelser. Dette betyr at Sotrasambandet ikke kan åpne for trafikk i fjerde kvartal 2027. OPS-selskapet jobber med en oppdatert framdriftsplan og tiltak som kan redusere forsinkelsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
