Enighet mellom YS og Virke i årets lønnsoppgjør
14.4.2021 22:45:03 CEST | YS | Pressemelding

På de fleste avtaleområdene gis det et generelt tillegg på 2,25 kroner per time. YS-medlemmer omfattet av tariffavtale med en gjennomsnittslønn under 90 prosent av industrien får ytterligere 1 krone i lavlønnstillegg. Begge tilleggene gis med virkning fra 1. april i år.
På funksjonæravtalene utgjør det generelle tillegget 0,50 krone per time. Disse avtalene har i tillegg fått en garantiregulering på 3,10 kroner per time fra 1. februar.
- Koronapandemien har ført til lavere aktivitetsnivå i økonomien og høy ledighet. Samtidig har de kraftige økonomiske tiltakspakkene det siste året bidratt til å begrense ringvirkningene. Vi venter god vekst i norsk økonomi når vaksineringen blir utbredt og smitteverntiltakene lempes på. På denne bakgrunnen er vi fornøyd med et resultat i Virkeområdet som er i tråd med frontfaget, sier Bornø.
- Vi er også fornøyd med at Virke kom oss i møte på kravet om å sikre de lavtlønte et ekstra tillegg i årets oppgjør. YS har flere medlemsgrupper i Virke som ligger godt under 90 prosent av gjennomsnittlig industriarbeiderlønn, sier Bornø.
Resultatet omfatter nær 6 700 medlemmer fra følgende YS-forbund: Parat, Negotia, Finansforbundet, Yrkestrafikkforbundet og Delta.
Nøkkelord
Kontakter
Eirik BornøLeder YS PrivatYS
Tel:480 31 321Eirik.Borno@negotia.noLiv Hilde HansenKommunikasjonsrådgiver
Tel:95 27 07 14liv.hilde.hansen@ys.noChristopher NavelsakerForhandlingsleder YS PrivatYS
Tel:90 17 94 20christopher.navelsaker@ys.noBilder

Om YS
YS er en partipolitisk uavhengig hovedorganisasjon. YS forhandler om lønns- og arbeidsvilkår på vegne av 229 000 medlemmer i våre 11 YS-forbund.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
Nordmenn sier nei til økte lønnsforskjeller, uansett hvilket parti de stemmer på11.8.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Velgere i alle partier mener inntektsforskjellene bør bli mindre, viser YS Arbeidslivsbarometer for 2026. Også lavtlønte velgere på borgerlig side er for mer sosial utjevning.
Priv. til red.: Kampen mot ungt utenforskap – rapport fra førstelinja i skolen3.8.2026 10:33:14 CEST | Presseinvitasjon
Tid: Onsdag 12. august, kl.: 18:00 – 19:30. (Det serveres pølser med drikke fra kl. 17.45). Sted: Clarion Hotel Tyholmen i Arendal, (sal B).
Priv. til red.: YS legger frem Arbeidslivsbarometeret for 20263.8.2026 10:23:13 CEST | Presseinvitasjon
Tid: Tirsdag 11. august kl.: 08.30 – 09.30. (Det serveres frokost fra kl.: 08.00 til 08.30). Sted: Clarion Hotel Tyholmen i Arendal, (sal A).
SAFE og Offshore Norge møtes til frivillig lønnsnemnd14.7.2026 17:45:00 CEST | Pressemelding
Tirsdag ettermiddag aksepterte SAFE og Offshore Norge frivillig lønnsnemnd. Dermed er streiken og lockouten avblåst og de ansatte møter på jobb.
23 nye medlemmer tas ut i streik10.7.2026 13:07:34 CEST | Pressemelding
SAFE har i dag sendt nytt varsel om plassfratredelse i den pågående streiken på brønnserviceavtalen for 23 nye medlemmer fra onsdag 15. juli 2026 klokken 07.00.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
