Enighet i Oslo kommune etter krevende mekling

Over et døgn på overtid ble det enighet i den krevende meklingen i årets kommuneoppgjør for YS-medlemmer i Oslo kommune.
Oslooppgjøret har en ramme på 3,84 prosent.
- Vi har fått til et helhetlig resultat som tar igjen noe av det økonomiske etterslepet fra i fjor, sier forhandlingsleder for YS kommune Oslo, Mona Bjørnstad.
Kravene til Delta og YS Kommune Oslo
Dette er de viktigste gjennomslagene:
- Generelt lønnstillegg på 3,71 %, dog minimum kr 18.800,-
- Økte lørdags- og søndagstillegg
Øker tillegg for lørdags- og søndagsarbeid
YS Kommune Oslo har fått fullt gjennomslag for økning av tillegg for både helgearbeid og nattarbeid:
- Ordinært lørdags-/søndagstillegg økes fra kr 50,- til kr 55,- fra kl 00.00 lørdag til søndag kl 24.00.
- Helgesatsen ved arbeid 19 eller flere helger, eller minst 285 timer i løpet av et år økes fra kr 100,- – kr 105,- pr time.
- Satsen for minst 345 arbeidstimer i løpet av et år gir et tillegg som økes fra 120,- på kr 125 pr. time i tiden lørdag kl. 00.00 til søndag kl. 24.00.
- Dette gir et ytterligere lønnsløft for de av våre medlemmer som jobber lørdager og søndager, sier Bjørnstad.
Nøkkelord
Kontakter
Mona BjørnstadForhandlingsleder i YS Kommune Oslo
Tel:951 03 138mona.bjornstad@delta.noSiv M. BjellandKommunikasjonsrådgiver YS Kommune Oslo
Tel:901 04 484siv.bjelland@delta.noBilder

Om YS
Dette er YS Kommune Oslo
YS-forbundene Delta, Skolelederforbundet og Parat organiserer ansatte innenfor en rekke yrkesgrupper i Oslo kommune som renholdere, helsefagarbeidere, ansatte og ledere i barnehager og skoler, vernepleiere, administrasjon – og driftspersonell, saksbehandlere, kjøkkenpersonell, aktivitører, ansatte i brann- og redning, ansatte i tannhelsetjenesten og kulturansatte.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
YS-lederen krever ny maktutredning21.10.2025 10:20:58 CEST | Pressemelding
Vi må slå ring om demokratiet, mener YS-leder Hans-Erik Skjæggerud, og krever ny maktutredning. Tirsdag morgen åpnet han årets YS-konferanse, med statsminister Jonas Gahr Støre blant gjestene.
YS’ likestillingspris for 2025 tildeles Reform – ressurssenter for menn20.10.2025 14:19:43 CEST | Pressemelding
Stiftelsen har i mer enn 20 år arbeidet for at menn skal inkluderes i likestillingsarbeidet, og for at likestillingsarbeid skal inkludere et mannsperspektiv.
Statsbudsjettet for 2026: YS krever kommuneløft og større satsing på samfunnssikkerhet15.10.2025 10:46:49 CEST | Pressemelding
Statsbudsjettet svarer ikke godt nok på to store utfordringer: Den bekymringsverdige kommuneøkonomien og behovet for å styrke det forebyggende arbeidet. YS krever en betydelig økt satsing på kommunene og at bemanningsnormene finansieres fullt ut. For å trygge Norge vil YS ha tiltak får å øke rekrutteringen til sektorer som er viktig for samfunnssikkerheten.
Priv. til red.: Presseinvitasjon til YS-konferansen 21. oktober14.10.2025 16:01:11 CEST | Presseinvitasjon
Tid: Tirsdag 21. oktober. Kl.: 10.00 – 16.45 Sted: Hotell Scandic Helsfyr (adresse Innspurten 7)
YS' kommentar til Nobels Fredspris: - En viktig pris i en urolig tid10.10.2025 11:34:54 CEST | Pressemelding
YS gratulerer Maria Corina Machado med tildelingen av Nobels Fredspris. Dette er en viktig pris til en verdig mottaker. Gjennom det internasjonale fagforeningssamarbeidet har YS kjempet aktivt i mange for å styrke demokratiet i Venezuela. Demokratiske rettigheter er også arbeidstakerrettigheter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
