Endring i båndtvangbestemmelsene – stor seier for førerhundbrukere!

Dette er en sak Norges Blindeforbund har jobbet mot å få gjennom i lovverket, og svært gledelig for alle landets førerhunder og førerhundbrukere.
- Våre hunder jobber mange timer per dag i sele, det er derfor viktig at de kan slippes fri i perioder slik at de kan få utfolde seg og «få ut energi». Dette er viktig for relasjonsbyggingen mellom hund og fører samt at det er viktig også for dyrevelferden, sier Terje André Olsen, daglig forbundsleder i Blindeforbundet.
I paragraf 9 i hundeloven er det unntak fra sikringsreglene om båndtvang for:
- hunder i bruk i reindrift
- dresserte bufehunder som brukes til å vokte eller gjete storfe, sau eller geit
- hunder som er i aktive i politi-, toll, militær- og redningstjeneste
I utgangspunktet var ikke førerhunder tatt med under unntaket fra sikringsreglene. Det ville Norges Blindeforbund naturlig nok rette på, og leverte i november i fjor inn et høringsnotat til endringer i loven om hundehold i hundeloven.
Nå har det kommet inn et eget punkt i loven som gir unntak for førerhunder i aktiv tjeneste, eller under trening eller prøving for slik tjeneste.
Argumentene vi har brukt for å gi førerhund unntak fra båndtvang, er «tapt apport» (Hundene brukes til å plukke opp ting, og da er rekkevidden for kort om den skal holdes i bånd), samt at opprettholdelse av lydighet ved å trene på innkalling vil også fordre at hunden ikke går i bånd.
Dette er god dyrevelferd, samt at denne velferden vil bidra til at hjelpemiddelet (hunden) fungerer best mulig.
Åste Lunder Norem og hennes førerhund Candy liker å være i aktivitet både i skogen og på stranda på Nesodden der de bor.
- Det er godt å kunne slippe henne litt løs i trening og lek etter endt arbeidsdag. Men det er viktig å ta hensyn, vi har et ansvar som førerhundbrukere overfor omgivelsene vi ferdes i.
Kontakter
Mia JacobsenNorges Blindeforbund
Tel:95874292mia.jacobsen@blindeforbundet.noBilder
Om Norges Blindeforbund
Norges Blindeforbund, synshemmedes organisasjon, er blinde og svaksyntes interesse- og serviceorganisasjon i Norge. Vårt overordnede mål er samfunnsmessig likestilling for blinde og svaksynte og andre grupper med funksjonsnedsettelser.
Norges Blindeforbund har i tillegg til interessepolitisk virksomhet tre syn- og mestringssenter, et bo- og arbeidssenter, leirer for synshemmede barn, førerhundskoler, punktskrifttrykkeri og internasjonal avdeling og fylkeslag i hvert fylke.
Følg pressemeldinger fra Norges Blindeforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Blindeforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Blindeforbund
Blindeforbundet etterlyser flere ledelinjer16.6.2025 13:42:02 CEST | Pressemelding
Ny undersøkelse: Mange svaksynte og blinde savner ledelinjer der de ferdes.
Nav mottar tilgjengelighetspris15.6.2025 21:20:27 CEST | Pressemelding
Ordningen med arbeids- og utdanningsreiser forvaltes så bra at Norges Blindeforbund ga Nav tilgjengelighetspris. Så bra er den, at den har gått tom for penger for året.
Ser lyspunkter i revidert budsjett16.5.2025 13:39:04 CEST | Pressemelding
Norges Blindeforbund roser flere av forslagene i revidert nasjonalbudsjett, men uttrykker bekymring over strammere rammer for frivilligheten.
Nye tall: Mange førerhundbrukere nektes adgang30.4.2025 14:58:35 CEST | Pressemelding
En undersøkelse viser at mange førerhundbrukere opplever at de ikke får lov til å ha med førerhunden sin på butikker, spisesteder og i taxi. Dette til tross for at førerhunder har rett til å være på offentlige steder.
Regjeringen gir bevegelsesfrihet i påskegave16.4.2025 20:22:09 CEST | Pressemelding
En offentlig ordning for dør-til-dør-transport er nødvendig for å sikre svaksynte og blinde selvstendighet og frihet. For første gang dekker den nasjonale TT-ordningen hele landet, og Norges Blindeforbund mener regjeringen her tar et viktig skritt på veien mot et likestilt samfunn.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom