Color Line med program for kostnadskutt og effektivisering
Gjenåpningen av samfunnet etter Covid-19 vil ta tid. Smittesituasjonen både internasjonalt og nasjonalt er fortsatt svært krevende. Derfor arbeider Color Line med en helhetlig plan knyttet til kostnadsreduksjon og effektivisering, blant annet gjennom å utnytte selskapets betydelige investeringer i digitale løsninger.

Color Line vil møte den utfordrende situasjonen i forbindelse med Covid-19 pandemien med et omfattende program for kostnadsbesparelser og effektivisering. - Planene vil sikre arbeidsplasser og fremtidig lønnsomhet, sier konsernsjef Trond Kleivdal i Color Line.
De tillitsvalgte og de ansatte er orientert om bakgrunnen for prioriteringene fremover knyttet til reduksjon av kostnader og effektivisering. Det har også i henhold til hovedavtalen vært gjennomført drøftelser med tillitsvalgte.
For å sikre fremtidig lønnsomhet viser foreløpige analyser et behov for å redusere kostnadene med ca. 300 millioner kroner (antatt helårsvirkning 250 millioner kroner i 2021). Dette vil medføre reduksjon i antall ansatte både om bord og på land med ca. 300 årsverk. I tillegg vil det bli gjort tiltak for å redusere øvrige driftskostnader blant annet ved å utnytte de betydelige investeringene i ny teknologi som Color Line har foretatt de senere årene.
- Color Line legger opp til å bruke mest mulig frivillige ordninger i forbindelse med
nedbemanningen, sier konsernsjef Trond Kleivdal.
Kontakter
Helge Otto MathisenKonserndirektør Kommunikasjon og Samfunnskontakt
Tel:(+47) 992 23 330helge.otto.mathisen@colorline.comBilder

Om Color Line
Color Line AS er Norges største og et av Europas ledende cruise- og transportrederier med i underkant av 2 500 årsverk i fire land. Årsomsetningen utgjør rundt NOK 5,3 milliarder. Årlig reiser ca. 4 millioner personer til og fra Norge med selskapets skip. Color Line transporterer en godsmengde på over 900 000 personbiler og ca. 180 000 fraktenheter. Rederiet har i dag en operasjonell flåte på syv skip, og opererer fire internasjonale fergelinjer mellom sju havner i Norge, Tyskland, Danmark og Sverige. Selskapets visjon er å bli Europas ledende rederi innen cruise og transport.
Følg saker fra Color Line
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Color Line på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Color Line
Color Line varsler nye permitteringer4.1.2021 15:36:40 CET | Pressemelding
Regjeringen har innført nye, strenge smitteverntiltak foreløpig i to uker. Color Line har derfor besluttet å innstille MS Color Magic mellom Oslo og Kiel inntil videre. Fra før er MS Color Fantasy tatt ut av trafikk på denne ruten. Den viktige godstransporten fra og til Norge blir ivaretatt med godsskipet MS Color Carrier mellom Oslo og Kiel, og SuperSpeed 1 og 2 mellom Kristiansand, Larvik og Hirtshals.
Color Line reduserer produksjonen mellom Oslo og Kiel20.10.2020 12:00:12 CEST | Pressemelding
Gjenåpningen av samfunnet etter Covid-19 vil ifølge myndighetene ta tid og smittesituasjonen både internasjonalt og nasjonalt er fortsatt svært krevende. Mot denne bakgrunnen har Color Line besluttet å redusere kapasiteten mellom Oslo og Kiel. Fra 4. november vil MS Color Magic seile i en tilpasset fartsplan med gods og passasjerer. Passasjerene vil være om bord under hele reisen uten å gå i land i Kiel. Ilandstigning vil først skje ved retur Oslo.
Falsk positiv koronatest førte til kansellering av Color Magic14.9.2020 16:37:08 CEST | Pressemelding
Color Lines kansellering av avgangen med M/S Color Magic fra Oslo til Kiel lørdag 12. september var basert på en falsk positiv koronatest. Bakgrunnen for Color Lines frivillige beslutning om ikke å seile tur/retur til Kiel i helgen var at et medlem av besetningen om bord på skipet hadde fått bekreftet Covid-19 ved en rutinekontroll. I tillegg til kanselleringen, besluttet Color Line at samtlige besetningsmedlemmer skulle testes.
Color Line styrker opplevelsestilbudet og forsterker smitteverntiltakene på rederiets to skip mellom Oslo og Kiel26.8.2020 15:12:15 CEST | Pressemelding
Color Line vil fra lørdag 29. august tilby to dagers opplevelser i trygge omgivelser om bord på selskapets to skip MS Color Fantasy og MS Color Magic mellom Oslo og Kiel. Tilbudet vil gjelde passasjerer som vil starte i Oslo og være om bord under hele reisen uten å gå i land i Kiel. Ilandstigning vil først skje ved retur Oslo.
Color Line – Første selskap med DNV GL-verifisering av smittevern14.7.2020 13:10:41 CEST | Pressemelding
Color Line er det første selskapet i Norge som er blitt verifisert av DNV GL for selskapets systemer knyttet til håndtering av smittevern om bord på skipene og på terminalene. DNV GL er et av verdens ledende risiko- og klassifikasjonsselskaper.
Norge åpner grensene til Tyskland og andre viktige turistland i Europa.10.7.2020 13:32:03 CEST | Pressemelding
Regjeringen besluttet i dag å tillate innreise fra 15. juli til Norge for personer som er bosatt i Schengen- og EØS-området. Bakgrunnen for vedtaket er smittesituasjonen i Tyskland og øvrige land som inngår i grenseåpningen. Vedtaket innebærer at Color Lines to skip mellom Oslo og Kiel, M/S Color Fantasy og M/S Color Magic, igjen vil kunne ta med passasjer både fra Norge til Tyskland og fra Tyskland til Norge. Det er viktig også for den betydelige trafikken med tyskere og øvrige europeere mellom Norge og Danmark med SuperSpeed 1 og 2.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom