Bøtelegger ulovlig parkering på Bodø ferjekai
22.6.2022 11:22:15 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

– Det har stått flere trailere feil vei i reservefeltet helt opp til avgang klokken 11.00. Dette har medført at det nesten har blitt trafikkork ut mot vegen, sier rådgiver Kristin Sortland på ferjeavdelingen i Statens vegvesen.
Oppstillingsplassen er å regne som en del av riksveg 80. Bilene skal parkere i feltet som viser til ferja de skal være med på.
Å parkere på kaien uten at man skal være med på ferja, er ulovlig i henhold til Vegtrafikkloven paragraf 3.
Slik ulovlig parkering kan bøtelegges i henhold til Forskrift om offentlig parkeringsgebyr paragraf 2.
Politiet vil aksjonere i dagene fremover.
Nøkkelord
Kontakter
Kristin Botnmark SortlandRådgiver, ferjeavdelingenStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:90628318kristin.sortland@vegvesen.noLars Olve HesjedalKommunikasjonsrådgjevarStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:+4795245839lars.olve.hesjedal@vegvesen.noBilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Ny vektbegrensing på Fredrikstadbrua fra 1. februar 202628.1.2026 13:33:30 CET | Pressemelding
Statens vegvesen innfører vektgrense på 28 tonn fra søndag 1. februar for kjøretøy som skal over rv. 110 Fredrikstadbrua. Det er nødvendig for å sikre trygg ferdsel og forlenge bruas levetid.
Kontrollerer for økt trafikksikkerhet28.1.2026 11:23:30 CET | Pressemelding
I løpet av 2025 var over 640 000 tunge kjøretøy innom en av Statens vegvesens kontrollplasser. 93 000 av disse ble tatt inn til grundigere kontroll.
Elbiler har mange flere feil på EU-kontroller27.1.2026 08:31:36 CET | Pressemelding
Fersk statistikk viser at elbiler har flere feil i EU-kontrollen enn fossilbiler. Statens vegvesen mistenker at eldre elbiler blir dårligere vedlikeholdt.
Vedlikeholdet av Skibakk bru over E6 i Ullensaker er forsinket27.1.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Nytt tidspunkt for ferdig rehabilitert bru og åpning for normal trafikk, er satt til april/mai.
E8 Flyplasstunnelen – ny høring og nytt folkemøte26.1.2026 15:14:54 CET | Pressemelding
Statens vegvesen inviterer til åpent folkemøte om E8 Flyplasstunnelen i Tromsø rådhus tirsdag 27. januar kl. 18.00 - 20.00.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
