Bernt Apeland blir ny Virke-sjef
1.12.2022 09:03:09 CET | Virke | Pressemelding

Virkes nye administrerende direktør kom til stillingen som generalsekretær i Røde Kors i 2016, da fra tilsvarende stilling i UNICEF Norge hvor han var i fem år.
Totalt tilbrakte han 16 år i Røde Kors, hvor han også har hatt stillingen som markeds- og kommunikasjonsdirektør, i tillegg til å ha løst oppdrag i Indonesia, Irak og New York.
Apeland etterfølger Ivar Horneland Kristensen, som gikk av i juni.
Fantastisk mulighet
Hovedpersonen selv gleder seg til å starte i den nye jobben.
– Dette er en fantastisk mulighet som jeg gleder meg til å ta fatt på. Virkes medlemmer representerer bredden og fremtiden i norsk næringsliv, og organisasjonen er en av de viktigste samfunnsaktørene i Norge.
Virke representerer handels- og tjenestenæringen og har 25.000 medlemmer som sysselsetter over 300.000 ansatte.
– Handels- og tjenestenæringen er helt grunnleggende for levende lokalsamfunn. Næringen skaper store verdier over hele landet og jeg gleder meg til å ta fatt på jobben med å styrke konkurransekraften til våre medlemmer, sier Apeland.
Fornøyd med valget
Virke-president Margrethe Sunde er fornøyd med ansettelsen av Apeland.
– Vi har valgt en spennende og klok leder for Virke. Bernt har omfattende erfaring med å skape en trygg og inkluderende kultur i store og komplekse organisasjoner. Han er god på prosesser og verdiskapning, og har tung kompetanse på kommunikasjon og samfunnsliv. Det er avgjørende for å skape medlemsverdi for handels- og tjenestenæringene. Vi gleder oss, sier Sunde.
Apeland har studert statsvitenskap, sosialøkonomi og filosofi ved Universitetet i Oslo og var i starten av karrieren journalist for både VG og Dagbladet. Han er født i 1965.
Apeland starter i Virke mandag 2. januar 2023.
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Bilder
Om Virke
Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 25 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Moderat vekst i byggevarehandelen29.1.2026 10:02:45 CET | Pressemelding
I 3. tertial 2025 vokste omsetningen til byggevarehusene med 3,3 prosent fra samme periode året før. Omsetningen økte mest i Rogaland, Troms og Finnmark og Nordland, mens det var tydeligst tilbakegang i Telemark, etterfulgt av Østfold og Oslo.
Kampanjer gav prisnedgang i desember9.1.2026 08:11:33 CET | Pressemelding
Prisene på matvarer og alkoholfrie drikkevarer falt med 1,7 prosent fra november til desember. Årsprisveksten endte på 5,2 prosent. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
26 prosent skal bruke mer penger på ferie i 20266.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Nordmenn vil både reise mer og ha lengre ferieturer i 2026.
Columbus blir medlem av Virke11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Konsulentselskapet Columbus melder seg inn i Virke, hovedorganisasjonen for handels- og tjenestenæringene. Medlemskapet markerer starten på et tettere samarbeid om digitalisering, teknologi og rammevilkår for norsk næringsliv.
Matprisveksten avtok betydelig i november10.12.2025 08:13:28 CET | Pressemelding
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer endte på 4,7 prosent i november. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

