Behandling for psykiske vansker og samtidige ruslidelser
28.1.2021 08:00:00 CET | NKVTS | Pressemelding

– En interessant hypotese vi jobber etter er at traumebehandling for rusmisbrukere, kan bidra til å redusere rusbruken. Mange bruker rus som selvmedisinering mot ulike psykiske vansker. Dersom traumebehandlingen gir bedring for de psykiske plagene, forventer vi å se nedgang i rusbruk. Vi vet fra før at rusbruk og tidligere traumer øker sannsynligheten for nye traumer, så det er gode grunner til å gi traumebehandling til personer med samtidige ruslidelser, sier Mathilde Endsjø, prosjektkoordinator for det nye INTACT-prosjektet.
Lite satsning på ruspasienter
Pasienter med samtidige ruslidelser blir ofte ekskludert fra forskning på psykologisk behandling. Endsjø forteller at det at de ruser seg ofte blir sett på som forstyrrende for behandlingen.
– Med dette prosjektet vil vi forhåpentlig få kunnskap om pasientgruppen med samtidige traume- og ruslidelser, og informasjon som gjør at de kan inkluderes i ordinære studier i fremtiden, sier Endsjø.
Ruspoliklinikkene får om lag 750 henvisninger i året. Opptil 92 prosent av pasientene har opplevd en potensielt traumatiserende hendelse. Ifølge Endsjø har opptil 45 prosent komorbid, altså samtidig posttraumatisk stresslidelse (PTSD).
– For å delta i prosjektet er det ikke et kriterium at pasientene er diagnostisert med PTSD. Det holder at de har hatt traumatiske opplevelser og at de ønsker behandling, sier Endsjø.
Opplæring av terapeuter
Høsten 2020 fikk utvalgte terapeuter ved fem ruspoliklinikker under OUS opplæring i traumebehandlingsmetoden EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing. Les mer om behandlingsmetoden hos EMDR Norge.
I tillegg har alle terapeutene ved poliklinikkene fått opplæring i å kartlegge traumer ved hjelp av kartleggingsverktøyet TRAPS og å diagnostisere posttraumatiske stresslidelser.
– I starten vil vi studere hvordan behandlingen foregår i klinikkene per i dag. Vi skal finne ut av hvor mange av pasientene som blir kartlagt med TRAPS, hvor mange av disse pasientene som har PTSD og hvem av dem igjen som får behandling med EMDR, sier Endsjø.
– Vi skal prøve ut hvordan implementering fungerer. Hva er hindringene som gjør det vanskelig å ta EMDR i bruk? Hvilke pasienter får tilbud? Hvordan organiserer terapeutene behandlingen?
Terapeutene som er med i prosjektet får veiledning i bruk av behandlingsmetoden underveis.
En annen type behandling
Endsjø forteller at terapeutene som behandler ved hjelp av EMDR rapporterer om gode erfaringer og lavere frafall, men at det ikke er eneste grunnen til at det er EMDR som er valgt.
– Mange av pasientene i denne gruppen har kanskje gått til samtaleterapi i årevis. De er lei av å snakke, eller de klarer kanskje ikke benytte seg fullt ut av tilbudet kognitiv terapi gir. Da kan EMDR være en annen inngangsport til behandling.
Prosjektet ledes av Kristine Fiksdal Abel ved Seksjon for klinisk Rus- og avhengighetsforskning – «RusForsk», Oslo universitetssykehus (OUS)
Nøkkelord
Kontakter
Runhild Grønliekommunikasjonsrådgiver
Tel:92246404runhild.gronlie@nkvts.noBilder

Om NKVTS
NKVTS (Nasjonalt kunnskapssenter om vold og traumatisk stress) utvikler og sprer kunnskap og kompetanse om terror, vold og traumatisk stress. Formålet er å forebygge og redusere de helsemessige og sosiale konsekvensene som dette kan medføre. Senterets oppdragsgivere er primært Helse- og omsorgsdepartementet, Justis- og beredskapsdepartementet, Barne- og familiedepartementet samt Kunnskapsdepartementet. NKVTS er eid av NORCE (Norwegian Research Centre AS) som er et statlig forskningsinstitutt eid av fire norske universiteter.
Følg pressemeldinger fra NKVTS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NKVTS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NKVTS
Fastlegen spiller nøkkelrolle i integrering av flyktninger24.6.2026 10:20:49 CEST | Pressemelding
Fastlegen er ofte en avgjørende støtte for syriske flyktninger i Norge. En ny studie viser at legen ikke bare behandler sykdom, men også hjelper pasientene å forstå systemet, dokumentere behov og finne veien videre i møte med Nav og andre tjenester.
Hundretusener av eldre er utsatt for økonomisk svindel - søkes til forskningsprosjekt23.6.2026 10:49:43 CEST | Pressemelding
1 av 4 eldre har opplevd svindel. Utøver kan være både i nær relasjon, og profesjonelle kriminelle. Konsekvensene for de eldre kan være både økonomiske tap og betydelige psykiske belastninger. Forskere søker nå eldre med egne erfaringer for å forstå mer og kunne hjelpe bedre.
Samarbeid som styrker motstandskraft4.6.2026 07:55:00 CEST | Pressemelding
FSAN (Forsvarets sanitet) og NKVTS (Nasjonalt kunnskapssenter om vold og traumatisk stress) inngår samarbeid for styrke sivilbefolkningens og Forsvarets motstandskraft.
Vold øker risikoen for sykefravær hos både kvinner og menn19.5.2026 07:55:00 CEST | Pressemelding
Å oppleve vold kan føre til store konsekvenser. Ikke bare for helsen, men også for arbeidsevnen. Ny forskning fra NKVTS viser at vold øker risikoen for sykefravær hos både kvinner og menn. – Personer som har opplevd vold, blir oftere sykmeldt enn andre, sier forsker Sophie Lyngesen Kjærvik ved Nasjonalt kunnskapssenter om vold og traumatisk stress.
Traumebehandlingskonferansen 202630.4.2026 14:04:14 CEST | Presseinvitasjon
Onsdag 6. og torsdag 7. mai arrangeres Traumebehandlingskonferansen. Det er en årlig konferanse om kunnskapsbasert traumebehandling. Målet med konferansen er å minske gapet mellom forskning og klinikk og bidra til å få kunnskapen ut i terapirommet. Årets tema er ”Relasjoner i traumebehandling”.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
