Askim Frukt- og Bærpresseri til topps i tøff kategori

- Slike hedersmerker gjør lokalmat- og drikke mer sexy og anerkjent og er et synlig bevis på arbeidet som gjøres i Indre Østfold. Det målrettede arbeidet til Askim Frukt- og Bærpresseri bidrar til viktig verdiskapning i Indre Østfold, sa ordfører Saxe Frøshaug under tildelingen av kvalitetsmerket Spesialitet til Askim Frukt- og Bærpresseri mandag i produsentens egne lokaler.
De to produktene som ble hedret med Spesialitet var Årgang Askim Eple og Aronia og Årgang Askim Aroma. - Det er inspirerende å følge med utviklingen i Østfold - dere har mange dyktige mat og drikkehåndtverkere, og med Askims to nye produkter i kategorien lokaldrikke i særklasse begynner dere å bli lagt merke til nasjonalt, sa en tydelig imponert Nina Sundqvist, administrerende direktør i Stiftelsen Matmerk.
Med disse to nye Spesialitetene er virkelig Askim i godt Østfoldselskap: Dyre gård, Bamsrudlåven, DUGA, Lippert drikke, Troll laks fra Engelsviken, Ek gårdspakkeri og Den sorte havre er alle merket med Spesialitet. Østfold har virkelig satt seg på kartet som en lokalmatdestinasjon.
Alkoholfrie alternativer i særklasse
Både Vinmonopolet og utelivsbransjen rapporterer om stor økning i salget av alkoholfrie produkter. Flere ønsker å servere alkoholfrie alternativer til mat. Kombinasjonen av syre og sødme gjør eplemost til et svært godt følge til mat.- Vi har arbeidet målrettet for kunne tilby et alkoholfritt alternativ til mat og har brukt vår kompetanse til å finne riktig smakspalett til ulike matretter. Å bli hedret for innsatsen er stas, må jeg si, sa en stolt daglig leder Astrid Lier Rømuld.
Etter hvert som etterspørselen har økt har også utvalget av norsk eplemost blitt større. De beste holder svært høy kvalitet, noe som gjør det vanskelig å hevde seg i toppen. Askim Frukt- og Bærpresseri har produsert eplemost siden 1936 og fokuserer på at produktene skal passe til mat. At de nå får tildelt Spesialitet for to produkter vitner om stor råvarekjennskap og fokus på kvalitet.
I perfekt balanse
Om Årgang Askim Eple og Aronia trakk juryen fram en kraftig smak som kan minne om tanninene i en rødvin, og en god balanse mellom det bitre fra Aroniaen og det sødmefulle fra eplemosten. Årgangsserien er spesielt utviklet som et alkoholfritt alternativ til mat. Dette vitner også juryens begrunnelse om.
- En eplemost i særklasse! Om Årgang Askim Aroma sa juryen at den har en tydelig eplesmak, er aromatisk og frisk med en rund avslutning. Eplemosten har tydelig råvarepreg og har en flott farge.
Fakta om Spesialitet
Spesialitet er et offisielt norsk informasjonsmerke som tildeles lokalmat- og drikke. For å få dette merket må produktet være basert på gode norske råvarer, det må gjerne være laget etter lokale oppskrifter, og produktet må godkjennes av en fagjury med høy kompetanse. Juryen ledes av Harald Osa.
Les mer om fagjuryen her.
Nøkkelord
Kontakter
Nina SundqvistAdministrerende direktør
Tel:+47 917 85 620nina.sundqvist@matmerk.noAnne Mette JohnsenKommunikasjonssjef
Tel:+47 909 61 602anne.mette.johnsen@matmerk.noBilder


Om Stiftelsen Norsk Mat
Stiftelsen Norsk Mat er en uavhengig stiftelse og vårt formål er å styrke konkurranseevnen til norsk matproduksjon. Dette gjør vi gjennom å arbeide med kvalitetsstyring og kompetanseutvikling i norsk matproduksjon og synliggjøre opprinnelse og kvalitet på norske matprodukter.
Våre kjerneområder er merkeordningene Nyt Norge, Spesialitet og Beskyttet Betegenelse og Kvalitetssystemet i landbruket.
Følg pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stiftelsen Norsk Mat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Det regnet Spesialitet over Juviksild på Bergen matfestival7.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
- Bak Juviksild står en familiebedrift med tre generasjoners erfaring og lidenskap for sild, sa landbruks- og matminster Nils Kristen Sandtrøen da han delte ut Spesialitet i regnet under Bergen matfestival.
Flytende kulturarv fra Skarbø Gard fikk Spesialitet7.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
– Hos Skarbø Gard blir eplene foredlet til flytende kulturarv, sa landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen under åpningen av Bergen Matfestival.
Smak av Finnskogen: Ebbas Matgleder hedret for Svedjerugkjeks1.9.2025 11:28:58 CEST | Pressemelding
På Smaka på Finnskogen lørdag 30. august ble Svedjerugkjeks fra Ebbas Matgleder tildelt Spesialitet – merkeordningen som viser vei til det beste av norsk lokalmat og -drikke.
Stor motivasjon og anerkjennelse!15.8.2025 09:12:19 CEST | Pressemelding
Under Arendalsuka fikk Reinhartsen AS overrakt kvalitetsmerket Spesialitet for sin røkte ørret. Tildelingen fant sted på Fora Matregion Agder sitt arrangement med kokkeshow, bransjefolk og matentusiaster til stede.
Gangstad Gårdysteri med to nye Spesialiteter!1.8.2025 14:59:46 CEST | Pressemelding
Under åpningen av Trøndersk Matfestival delte landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen ut Spesialitet ikke bare et - men til to produkter - fra Gangstad Gårdsysteri: Solbær Yoghurtis og sorbéen Bringebærnytelse.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom