Åpner for laksefiske med krokgarn i deler av Finnmark
Endringene innebærer at det åpnes for fiske med krokgarn i deler av Finnmark i 2021. Noen områder blir ikke berørt av endringsforskriften, og det vil der ikke være åpent for laksefiske med krokgarn i 2021. Områdene hvor det ikke åpnes er Tanafjorden og kommunene Berlevåg, Gamvik, Lebesby (nord for en linje fra Veidgamneset til Vardnesodden) og Nordkapp (nord for en linje fra Hjellneset til Flatvika).
Endringene i forskrift om fiske etter anadrome laksefisk i sjø er en oppfølging av føringer gitt i brev fra Klima- og miljødepartementet, datert 28. mai 2021. Føringene kom som en følge av at Stortinget i et vedtak gjort 25. mai ba regjeringen tillate krokgarnfiske i Finnmark i 2021.
Fisketiden i fjordregionene, med unntak av Karlebotn, blir de samme som i 2020. Fisketiden i den regionen som heter Kysten av Finnmark, samt Karlebotn, blir den samme som regionen Kysten av Finnmark hadde i 2020.
Kontakter
PressekontaktPressetelefonen svarer på henvendelser fra pressen mellom klokka 8 og 16 på hverdager.
Vi ringer vi deg raskt tilbake dersom vi ikke får tatt telefonen. Pressetelefonen kan ikke ta imot SMS eller talebeskjeder.
Bilder
Om Miljødirektoratet
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Utsetter regler mot avskoging for tusenvis av bedrifter19.12.2025 16:58:46 CET | Pressemelding
Aktører som handler med storfe, tre, kakao, kaffe, oljepalme, naturgummi og soya får ett år til på å dokumentere at varene ikke fører til avskoging.
Utset reglar mot avskoging for tusenvis av bedrifter19.12.2025 16:58:46 CET | Pressemelding
Aktørar som handlar med storfe, tre, kakao, kaffi, oljepalme, naturgummi og soya får eitt år til på å dokumentere at varene ikkje fører til avskoging.
Våt vinter ga kollaps i bestanden av smågnagere19.12.2025 12:28:38 CET | Pressemelding
Bestandene av mus og lemen i fjellet ble ødelagt av en dårlig vinter i 2025. Det er dårlig nytt for hele økosystemet.
Flere farlige stoffer forbys i leketøy19.12.2025 11:00:00 CET | Pressemelding
Snart blir det enda tryggere å kjøpe leker til barn.
Fleire farlege stoff blir forbodne i leiketøy19.12.2025 11:00:00 CET | Pressemelding
Snart blir det endå tryggare å kjøpe leikar til barn.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
