AISSat-1 – ti år i rommet
9.7.2020 13:35:11 CEST | Kystverket | Pressemelding

Det har gått ti år siden satellitten ble skutt opp fra India, med en forventet levetid på tre år. Den har dermed vart i rommet mer enn tre ganger så lenge som det den opprinnelig var planlagt å holde.
AISSat-1 fanger opp signalene fra antikollisjonssystemet Automatic Identification System (AIS) fra skip. Disse signalene viser blant annet skipets identitet, posisjon, fart og retning. AISSat-1 er bare 20 x 20 x 20 centimeter stor, veier seks kilo, og regnes som en småsatellitt.
– AISSat-1 var en revolusjon for oss i overvåkingen av havområdene. Den har gitt oss langt flere trafikkdata enn vi fikk før, og med det mye kunnskap om skipsruter og sjøtrafikken langt til havs, sier sjøsikkerhetsdirektør Arve Dimmen i Kystverket.
Data fra AISSat-1 brukes av norske etater blant annet til å holde oppsyn med fiske, miljøkriminalitet (oljesøl), overvåke trafikken i Arktis, gi støtte til anti-piratoperasjoner utenfor Afrikas kyst og andre farvann der Norge har interesser.
– Før AISSat-1 ble skutt opp, var det ikke alltid lett for andre etater å skjønne hva vi kunne bruke data som vi ikke visste kvaliteten på til. Men da dataene begynte å komme oppdaget vi raskt at det var som å slå på lyset ute på havet, slik at vi kunne se omtrent all trafikken der ute, sier Dimmen.
Bredt samarbeid bak satellitten
I 2005 vant Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) en idékonkurranse for småsatellitter som Norsk Romsenter holdt. Vinnerbidraget var planene for bygging av en småsatellitt som skulle motta AIS-meldinger fra bane.
Norsk Romsenter henvendte seg til Kystverket for å høre om de var interesserte i en AIS-satellitt.
– Det passet meget godt for Kystverkets oppdrag om maritim sivil havovervåking, vår kompetanse på AIS og bruk av disse signalene operativt, samt distribusjonsnettverket vårt av slike data til flere norske etater, blant annet Fiskeridepartementet, Forsvaret, Kystvakten, Tollvesenet og Politiet, forteller Dimmen.
Det ble opprettet en samarbeidsavtale mellom Kystverket, FFI og Norsk Romsenter, og en styringsgruppe som møttes regelmessig. Denne gruppen jobbet sammen med norsk industri, først og fremst Kongsberg Seatex, med utviklingen av AISSat-1 i tre år frem til oppskytingen i 2010.
Nyttelasten ombord, det vil si AIS-mottakeren som får inn skipssignalene, ble bygget av FFI og Kongsberg Seatex, mens selve "satellittboksen" ble bygget av det kanadiske firmaet Space Flight Laboratory.
Etterhvert ble utviklingen av AISSat-1 en del av Norges nordområdesatsing. Utviklingen fikk også støtte fra den europeiske romorganisasjonens ESAs programmer.
De gode erfaringene med AISSat-1 førte til at en tvillingsatellitt, AISSat-2, ble bygget og skutt opp 8. juli 2014.
(Denne saken er basert på artikkel om 10-årsjubileet på Norsk Romsenters nettsider. Les den her: https://www.romsenter.no/no/Aktuelt/Siste-nytt/Norges-foerste-nasjonale-satellitt-10-aar-i-rommet)
Nøkkelord
Kontakter
Arve Dimmen, avdelingsdirektør Kystverket, tlf. 951 90 595
Bilder


Om Kystverket
Kystverket er ein nasjonal etat for kystforvalting, sjøsikkerheit og beredskap mot akutt forureining. Kystverket arbeider aktivt for ein effektiv og sikker sjøtransport gjennom å ivareta transportnæringas behov for framkome og effektive hamner. Kystverket driv førebyggande arbeid og reduserer skadeeffektane ved akutt forureining, og medverkar til ein bærekraftig utvikling av kystsona. Kystverket ligg under Nærings- og fiskeridepartementet.
Følg pressemeldinger fra Kystverket
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kystverket på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kystverket
Nå starter utbyggingen av Kjøllefjord fiskerihavn – inviterer til folkemøte8.9.2026 09:35:21 CEST | Pressemelding
Kystverket og NCC Norge AS gjør seg nå klare for oppstart av utbyggingen av Kjøllefjord fiskerihavn. Prosjektet skal gi en tryggere og mer funksjonell havn, med bedre beskyttelse mot bølger, økt dybde og bedre forhold for fiskeflåten. I forbindelse med oppstarten inviterer Kystverket til folkemøte 16. september.
Status 2026: Hele Norge eksporterer – hva ble virkningene for sjøtransporten?18.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Norsk fastlandseksport øker i verdi, men transportstatistikken tyder på at mye av veksten kommer fra råvarer med lav bearbeidingsgrad. Dette kan tyde på en todelt utfordring hvor en både har lavere verdiskaping enn ønskelig, og samtidig må håndtere grønn omstilling av en økende sjøtransport. I denne artikkelen undersøker vi om utviklingen i transportmarkedet gjenspeiler norsk næringspolitikk. Dette gjør vi ved å se på utviklingen i fastlandseksporten i utenrikshandelen innen ulike vareslag.
Signerte kontrakten for byggingen av Stad skipstunnel17.8.2026 12:49:07 CEST | Pressemelding
Kystverket og AF Gruppen har i dag signert kontrakten om bygging av Stad skipstunnel. Tunellarbeidet er planlagt å starte tidlig i 2027.
Status 2026: Fra fragmentert informasjon til felles innsikt – slik styrker vi kunnskapen om havners betydning14.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
I en tid hvor havnenes rolle må balanseres mot byutvikling, skiftende kommunale prioriteringer og andre samfunnshensyn, blir behovet for kunnskapsbaserte beslutninger stadig viktigere. Næringslivet er avhengig av gode havner, gode havnefasiliteter og en infrastruktur som sikrer effektiv og trygg sjøtransport.
Status 2026: Cruiseavgift – ny forskrift etter besøksbidragslova11.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Kvart år er det mange som ynskjer å nyte synet av Noreg. Nokon leiger til dømes hotellrom, andre vel tilbodet som cruisenæringa gir. Kommunar må stå klare til å ta imot mange turistar på ein gong. Men kven skal betale for reiselivsrelaterte fellesgode? Svaret finn vi i den nye besøksbidragslova.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
