Skryt til regjeringens forslag om forenkling av krav til utleieboliger
Oslo:
Siste utleieprisoversikt fra Utleiemegleren for februar 2015 viser at det nå i snitt koster 8 557 kroner per måned å leie en 1-roms leilighet i Oslo. Dette er en oppgang på 0,7 prosent fra måneden tidligere. Sammenlignet med samme måned i fjor er det en oppgang på 1,7 prosent.
I snitt kostet det 11 462 kroner å leie en 2-roms leilighet i Oslo i februar 2015, dette er en nedgang på 0,8 prosent fra måneden tidligere. Sammenlignet med samme måned i fjor er det en oppgang på 2,4 prosent.
En 3-roms leilighet i Oslo koster nå i snitt 14 306 kroner å leie i måneden. Dette er en nedgang på 0,4 prosent fra måneden tidligere. Sammenlignet med samme måned i fjor, er det en oppgang på 1,2 prosent.
- Nå opplever vi at flere ønsker å invester i en utleiebolig. Det lave rentenivået gjør det nok letter å ta dette skriftet, spesielt hvis man binder rente på 10 år, sier daglig leder for Utleiemegleren Sinsen, Vemund Holmen.
Han peker også på at bruktboligmarkedet koker og at det fører til at mange som sitter med en ekstra bolig lar seg friste til å selge.
Utleiemegleren er også imponert over regjeringens forslag om å forenkle kravene ved omgjøringer i eksisterende boliger til utleieboliger.
Regjeringen legger nå frem forslag til flere forenklinger i byggteknisk forskrift (TEK10) og byggesaksforskriften (SAK10). Endringen vil gjøre det betydelig enklere og billigere å ta i bruk en større del av eldre boliger til nye formål, for eksempel gjøre om et loft til et soverom, eller en kjeller til en tv-stue.
- Dette er et stort og imponerende skritt i rett retning. Ender forslaget slik det er satt opp, blir det både enklere og billigere å gjøre om deler av egen bolig til utleiedel, sier kommunikasjonssjef Nikolaos Farmakis i Utleiemegleren.
Han peker spesielt på at det finnes et enormt potensiale i eksiterende boligmasse og at det er god samfunnsøkonomi og miljøvennlig å bruke de boligene som allerede er bygget, før man bygger nytt.
For eierne av boliger betyr det at man nå lettere og lovlig kan leie ut.
- Og for leietagerne spesielt betyr dette at regjeringen nå har lagt et godt grunnlag for at markedet selv vil øke antall utleieboliger hvis det skulle blir press i markedet, rett og slett ved at boligeierne lar seg friste av de husleieprisene de kan få.
- Flere utleiedeler vil så dempe prispresset igjen, sier Farmakis.
Stavanger:
I snitt kostet det 10 100 kroner å leie en 2-roms leilighet i Stavanger i februar 2015, dette er en nedgang på 7,6 prosent fra måneden tidligere. Sammenlignet med samme måned i fjor er det en nedgang på 10,7 prosent.
- Leieprisene for leiligheter i Stavanger har gått ned sammenlignet med forrige måned, og leiemarkedet i regionen kan fortsatt betegnes som leietagers marked. Antall ledige boliger på Finn har gått noe ned sammenlignet med januar, og ligger nå på ca 590 i Stavanger. Det antas at dette vi vil føre til at leieprisene holder seg stabile i månedene som kommer, sier daglig leder for Utleiemegleren Stavanger, Eirik Hauge.
Trondheim:
I snitt kostet det 9 111 kroner å leie en 2-roms leilighet i Trondheim i februar 2015, dette er en nedgang på 7,7 prosent fra måneden tidligere. Sammenlignet med samme måned i fjor er det en nedgang på 3,0 prosent.
Romerike:
I snitt kostet det 12 164 kroner å leie en 3-roms leilighet på Romerike i februar 2015, dette er en nedgang på 1,4 prosent fra måneden tidligere. Sammenlignet med samme måned i fjor er det en oppgang på 6,1 prosent.
- Det er litt roligere på utleiemarkedet om dagen sammenlignet med samme tid i fjor. Vi opplever noe færre leietakere på visninger enn hva vi er vant med her på Romerike.
Dagens lave renter kan det være en av årsakene til dette. Nå ønsker flere leietager å kjøpe seg egen bolig, sier daglig leder for Utleiemegleren Romerike, Karsten Olsen.
Bærum:
I Asker og Bærum er prisene stabile.
Bergen:
I Bergen er prisene stabile.
- Som vanlig var pågangen fra leietakere bra i januar. Da opplevde vi bra etterspørsel etter de fleste boligtyper. I februar har imidlertid etterspørselen avtatt noe igjen. Dette er også normalt. Det er nokså mange boliger til leie i Bergen, så leietakerne har mer å velge mellom og i en del tilfeller noe bedre tid til å orientere seg i markedet enn det som har vært vanlig de siste årene, sier daglig leder for Utleiemegleren Bergen, Eirik Hove.
Drammen:
I Drammen er utleieprisene stabile.
- Leieprisene har holdt seg stabilt i Drammen i februar. Trenden fortsetter fra forrige måned, med flere på visning og flere boliger som blir utleid. Det er fortsatt nok å velge mellom for potensielle leietakere, så alt går ikke unna med en gang. Det er spesielt større boliger og boliger utenfor sentrum man må påregne noe lengre tid før man får leid ut, sier daglig leder Eivind Sveen i Utleiemegleren Drammen.
Du finner masse stoff om utleie på www.utleiemegleren.no og fersk prisstatistikk på http://www.utleiemegleren.no/presse/prisstatistikk
Daglig leder Geir Skogheim Utleiemegleren Frogner, mobil 95 02 36 64
Daglig leder Eirik Hauge Utleiemegleren Stavanger, mobil 93 06 00 31
Daglig leder Eirik Hove Utleiemegleren Bergen, mobil 90 98 62 29
Daglig leder Eivind Sveen Utleiemegleren Drammen, mobil 97 71 18 81
Daglig leder Tom Anders Andersen Utleiemegleren Asker og Bærum, mobil 90 99 43 35
Daglig leder Karsten Olsen Utleiemegleren Lillestrøm, mobil 91 57 26 38
Daglig leder Magnus Wennberg Utleiemegleren Grønland, mobil 93 45 88 42
Daglig leder Heiki Høyer-Andreassen Utleiemegleren Homansbyen, mobil 46 97 93 05
Daglig leder Vemund Holmen Utleiemegleren Sinsen, mobil 91 56 49 02
Daglig leder Solveig Hjallen Moan Utleiemegleren Trondheim, mobil 48 31 50 01
For andre kommentarer eller tilgang til statistikken vennlig kontakt kommunikasjonssjef Nikolaos Farmakis, mobil 92 25 41 48 – e-post: nikolaos.farmakis@utleiemegleren.n
Om Utleiemegleren:
Utleiemegleren er Norges største meglerforetak på utleie og forvaltning av boliger for private og bedrifter. Totalt har Utleiemegleren 9 000 boliger i sin portefølje. Selskapet ble startet i 1995 og har kontor i Bergen, Trondheim, Stavanger, Lillestrøm, Drammen, Lysaker og fire kontorer i Oslo. Utleiemegleren har 120 ansatte.
Nøkkelord
Om Utleiemegleren
Om Utleiemegleren:
Utleiemegleren er Norges ledende meglerforetak av boliger til private og profesjonelle aktører. Utleiemegleren har over 17 000 boliger i sin portefølje. Selskapet ble startet i 1995, og har kontorer i Bergen, Trondheim, Stavanger, Lillestrøm, Jessheim, Drammen, Lysaker, Kristiansand, Østfold, Vestfold og Oslo. Utleiemegleren har i dag cirka 200 ansatte.
Følg pressemeldinger fra Utleiemegleren
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Utleiemegleren på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Utleiemegleren
Utleiemarkedet i vekst: Rekordmange kontrakter og økende leiepriser5.6.2025 09:23:00 CEST | Pressemelding
Mai ble en særdeles sterk måned i det norske leiemarkedet. Utleiemegleren kan vise til nærmere 100 flere signerte leiekontrakter sammenlignet med samme måned i fjor. – Det viser at investering i eiendom er full av potensial, sier Stian Carlsen, administrerende direktør i Utleiemegleren.
Bydel St. Hanshaugen i Oslo har Norges høyeste leiepriser7.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Vi står overfor den fjerde sommeren med stort press i leiemarkedet. Det er leietakere i Oslo, Bergen og Stavanger, som møter de høyeste utleieprisene. Bydelen med de høyeste prisene ligger i indre Osloby på vestkanten.
Utleiemegleren utvider – åpner salgskontor i Stjørdal23.4.2025 12:25:52 CEST | Pressemelding
Utleiemegleren har forvaltet boliger i om lag 30 år, og har tilstedeværelse fra Trondheim i nord til Kristiansand i sør, fordelt på 19 kontorer. Nå åpner meglerforetaket salgskontor i Stjørdal.
Boligmangelen er prekær – leilighet kunne vært leid ut 25 ganger4.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Den norske boligpolitikken får kostbare følger for leietakere på jakt etter bolig i pressområdene. Bolighenvendelsene øker i takt med prisøkningen, ifølge Utleiemegleren.
Storbyene har ingen utleieboliger å miste10.3.2025 12:41:58 CET | Pressemelding
Vi står foran den verste sommeren i utleiemarkedet så langt. Mangelen på utleieboliger i Oslo, Bergen og Stavanger er prekær, og prisene bare stiger: – Dette vil spesielt gå utover studentene og de i fag- og serviceyrker, sier Stian Carlsen, administrerende direktør i Utleiemegleren.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom