
Stor interesse for kald krig

Om lag 120 bygg og anlegg over hele landet er foreslått vernet i arbeidet med «Landsverneplan for Forsvaret fase 2». Alle forteller de en historie fra perioden 1945 – 2000, der den kalde krigen står sentralt.
- Fra kysten i sør til Russland i øst har Forsvarsbygg anbefalt vern av så ulike ting som en patruljehytte og en fjellhangar bygget for atomangrep. Et viktig prinsipp for oss har vært å velge ut representative eksempler for ulike kategorier bygninger og anlegg, som hver forteller viktig historie på en god måte, sier direktør Haakon Øberg i Forsvarsbygg.
I denne planen foreslås det vern på ulikt vis av bygg og andre anlegg over hele landet. På Rygge, i Sørum, på Rennesøy, Sola, Gråkallen og Ørland, i Bodø, i Ramsund, på Bardufoss og på grensen til Russland. Blant mange andre steder.
Vurdering
Landsverneplanen har vært ute på høring. Noen har fått forlenget høringsfrist, men mange har nå svart. Spesielt mye oppmerksomhet har forslagene vakt i Bodø fordi den gigantiske fjellhangaren «Anlegg 96» ikke er foreslått fysisk vernet, men grundig dokumentert ved hjelp av bilder og video slik det blant annet er gjort med oljeplattformer.
- Vi skal nå gå gjennom gå gjennom høringsuttalelsene før vi sender vår endelige anbefaling til Forsvarsdepartementet. Vi har noen av Norges fremst eksperter på vern av militære kulturminner i Forsvarsbygg, og vi har et nært samarbeid med Riksantikvaren. Det gjenstår fortsatt noe arbeid, blant annet en grundig gjennomgang av alle høringskommentarene, før den endelige beslutningen tas om hva som skal vernes og på hvilken måte, sier Øberg.
Bruk
Han trekker fram bruken av et anlegg som et av flere viktige kriterier:
- Det er ingen tvil om at eiendommer som er i daglig bruk har en fordel i denne vurderingen. Bardufoss var svært sentral under den kalde krigen. Fjellanlegget der var i likhet med anlegget i Bodø bygd for å beskytte jagerfly mot atomangrep. Det er fortsatt i daglig bruk for Forsvaret, mens det i Bodø har vært ute av bruk i snart 20 år. Det er svært dyre anlegg å holde i drift. Aktiv bruk er det beste vern, sier Øberg.
Billedtekster:
En radiolinjestasjon og samtidig et kulturminne fra den kalde krigen. Foto: Forsvarsbygg.
- Bruk er det beste vern, sier direktør Haakon Øberg i Forsvarsbygg. Foto: Forsvarsbygg
Pressekontakt i saken:
Seniorrådgiver Terje Bartholsen
terje.bartholsen@forsvarsbygg.no - 924 35 520
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakt i saken: Seniorrådgiver Terje Bartholsen – terje.bartholsen@forsvarsbygg.no - 924 35 520
Bilder
Dokumenter
Om Forsvarsbygg
Forsvarsbygg er eit statleg forvaltingsorgan underlagt Forsvarsdepartementet som utviklar, byggjer, driftar og avhendar eigedom for forsvarssektoren.
Følg pressemeldinger fra Forsvarsbygg
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvarsbygg på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvarsbygg
Ørland: Husdyrhald i raud støysone kan førast vidare17.9.2019 13:21:23 CEST | Pressemelding
Husdyrundersøkinga for storfe konkluderer med at kampflyas visuelle effekt har betyding, og at det er nødvendig med individuelle vurderingar av besetningane. Tiltak for å auke dyrevelferda blir anbefalt.
Ny moderne forlegning på Kolsås4.4.2019 13:26:15 CEST | Pressemelding
Soldater som før bodde spredt, og til dels utenfor leiren, blir nå samlet under ett tak i et helt nytt bygg.
Støymålinger og flygetraseer på Ørland29.3.2019 10:42:22 CET | Pressemelding
Resultatene viser fortsatt bra samsvar mellom målinger og beregninger. I tillegg viser registrering av flygetraseer at 65 % av avgangene har sving mot vest i siste periode.
Viktig samhandlingsavtale på plass for Andøya22.3.2019 08:44:38 CET | Pressemelding
Skal gi forutsigbarhet og gode rammer for det videre samarbeidet
Evenes – stor kontrakt til Harstad Maskin28.2.2019 14:13:20 CET | Pressemelding
Oppbyggingen av Forsvarets nye flystasjon på Evenes går over i en ny fase. Harstad Maskin har underskrevet en anleggskontrakt på infrastruktur i størrelse på vel 184 millioner kroner inkl. mva.