Norgesmesterne i sunn veimat 2014 er kåret

Det er første gang OFG arrangerer konkurransen som er åpen for alle som lager og serverer mat til folk i farta. Det konkurreres i klassene ‘beste garnityr/tilbehør’ og ‘beste ferdig, kjapt måltid’. Under premieutdelingen ble publikum underholdt av den matglade artisten Jørn Hoel, og det ble servert smaksprøver av vinnermaten.
– Formålet med dette norgesmesterskapet er naturligvis at bransjen skal bli motivert til å sette mer frukt og grønt på hele menyen, i det hele tatt tenke litt grønnere. Det er ikke mye som skal til for å løfte tilbudet, sier prosjektleder Toril Gulbrandsen, til daglig matkonsulent i Opplysningskontoret for frukt og grønt.
– Vi var overrasket over denne prisen, men vi synes vi fortjener det! Salget av Peppes Greenlight har gått langt over forventet, så det er tydeligvis et sug i markedet, sier Sverre Høven, administrerende direktør i Peppes Pizza. Han kan fortelle at i løpet av de siste tre månedene har det blant annet gått med over 13 tonn frisk spinat til pizzaene til Peppes. Et tydelig bevis på at det er fullt mulig å kombinere god smak og sunnhet.
Juryen, som bestod av FastFoods redaktør Odd Henrik Vanebo, ernæringsfysiolog Camilla Andersen og OFGs direktør Guttorm Rebnes, vektla viktigheten av at konseptet måtte være med på å øke inntaket av frukt og grønt, nå ut til flest mulig forbrukere, samt inspirere andre aktører til å bli enda bedre. Det var også viktig for juryen at konseptet møtte forbrukeren der de er i dag, slik at terskelen ikke blir for høy i forhold til å ta et sunnere valg.
Orkla Foods Norge vant prisen for ‘beste garnityr/tilbehør’ for seksjonen «On the lighter side of life» innenfor deres nye konsept ‘Pimp Your Burgers - Healthy Burgers’. Fokuset her er på tilbehøret for å gjøre smaksopplevelsen mer unik. I sin vurdering la juryen vekt på at det tas utgangspunkt i et produkt mange forbrukere allerede spiser, og at dette forbedres ved å tilføre frukt og grønnsaker.
Peppes Greenlight-konsept ble tildelt prisen for ‘beste ferdig, kjapt måltid’. Dette er en ny serie som består av retter med høyst 600 kcal og en andel grønnsaker som i ett tilfelle tilsvarer 3 av 5 om dagen. Juryen mente det var svært positivt at Peppes halverer kaloriinnholdet i et pizzamåltid ved å servere en halv pizza sammen med salat, og at Peppes har skapt en trend innenfor pizzamarkedet som flere aktører bør henge seg på.
Årets premie er en grønn gourmetreise til matfylket Rogaland.
Kontakter
Prosjektleder og matkonsulent Toril Gulbrandsen, Opplysningskontoret for frukt og grønt,
e-post: toril.gulbrandsen@frukt.no, tlf. 957 32 919.
Bilder

Lenker
Om Opplysningskontoret for frukt og grønt
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Ferske tall: «Alle» nordmenn elsker norske jordbær!26.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Hele 95 prosent av nordmenn sier de gleder seg til å spise norske jordbær. Her er tipsene som gjør at smaken faktisk blir enda bedre – og som gjør at du unngår bløte og uappetittlige bær.
Dette er lurt å spise i eksamenstiden20.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Eksamenstiden nærmer seg – og mens mange holder seg våkne med energidrikk og smågodt, kan det lønne seg å tenke litt mer på hva du spiser. Kostholdet har nemlig større innvirkning på konsentrasjon, utholdenhet og humør enn du kanskje tror.
Lag is selv – og la barna spise så mange de vil på 17. mai13.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Is og 17 mai hører sammen – og med hjemmelaget is laget av frukt og bær, kan barna faktisk spise så mange de vil. Visste du at når en ettåring spiser én vanlig kroneis, tilsvarer det hele seks is for en voksen – i forhold til kroppsvekt? Lager du isen selv, har du full kontroll på innholdet.
Glem alt du har hørt: Mikro gir mer næring, ikke mindre!25.4.2025 09:49:42 CEST | Pressemelding
Har du hørt at mikrobølgeovnen ødelegger vitaminene i maten? Sannheten er faktisk det motsatte: Når du damper grønnsakene i mikroen, bevarer du mer av næringsstoffene enn om du koker dem på vanlig måte.
Bålforbud i påsken? Dette kan du lage på tur uten å bryte reglene15.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Hyttekos og uteliv hører påsken til for mange, men i år faller påsken så sent at det ikke er lov å tenne bål hvor som helst. Husk at det fra 15. april er generelt bålforbud i hele landet, men det betyr ikke at du må droppe turmat og gode smaker i friluft- tvert imot, oppfordrer matfaglig rådgiver Torjus Bredvold Lunder fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom