Statens vegvesen

Farlige kryssinger og høy fart ved anlegget i Iseveien

27.10.2026 13:00:00 CET | Statens vegvesen | Pressemelding

Del

Statens vegvesen og Isachsen Anlegg AS har registrert farlige situasjoner i trafikken forbi anleggsområdet for prosjektet Rv. 22 Hafslund-Dondern.

Dronefoto som viser observert ferdsel av myke trafikanter gjennom og langs anleggsområdet ved Iseveien. Den røde stiplede linjen viser ferdselslinjen som er observert benyttet av myke trafikanter.
Dronefoto som viser observert ferdsel av myke trafikanter gjennom og langs anleggsområdet ved Iseveien. Den røde stiplede linjen viser ferdselslinjen som er observert benyttet av myke trafikanter. Isachsen Anlegg AS

Vi oppfordrer alle til å holde fartsgrensen på 30 km/t, følge skiltingen og bare krysse vegen på tilrettelagte steder.

Anleggsarbeidet på rv. 22 Hafslund-Dondern foregår tett på trafikken. Hver dag kjører tunge maskiner inn og ut av anleggsområdet, samtidig som folk jobber langs vegen.

– Fartsgrensen er 30 km/t fordi det er lite rom for feil her. Det gjelder når en anleggsmaskin skal ut i vegen, eller når noen står og jobber i vegkanten, sier Christian Lima, byggeleder i Statens vegvesen.

Det har også skjedd at folk har krysset Iseveien på steder som ikke er sikret. Det skjer sjeldnere nå, men prosjektet vil ikke risikere at noen blir skadet.

– De fleste tar hensyn, og det setter vi pris på. Men det trengs bare én som kjører for fort eller tar en snarveg gjennom anlegget, før det kan gå galt, sier prosjektleder Lars Jacob Bøe i Isachsen Anlegg AS.

 

Statens vegvesen og Isachsen Anlegg AS oppfordrer alle til å:

  • holde fartsgrensen 30 km/t forbi anleggsområdet
  • krysse vegen bare der det er tilrettelagt
  • vise hensyn til dem som arbeider langs vegen
  • følge skiltingen og omkjøringsvegen

Om prosjektet

Rv. 22 utvides fra to til fire felt mellom Hafslund skole og Dondern, med kollektivfelt i begge retninger. Gående og syklende får bedre løsninger, og det bygges to underganger for fotgjengere. Langs gata blir det også plantet trerekker.

Byggingen startet i juni 2025 og skal etter planen være ferdig i desember 2027.

Kontakter

Bilder

Dronefoto som viser observert ferdsel av myke trafikanter gjennom og langs anleggsområdet ved Iseveien. Den røde stiplede linjen viser ferdselslinjen som er observert benyttet av myke trafikanter.
Dronefoto som viser observert ferdsel av myke trafikanter gjennom og langs anleggsområdet ved Iseveien. Den røde stiplede linjen viser ferdselslinjen som er observert benyttet av myke trafikanter.
Isachsen Anlegg AS
Last ned bilde

Lenker

Om Statens vegvesen

Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye