Stortingspresidenten til nordisk-baltisk møte i Reykjavik
24.8.2026 10:03:17 CEST | Stortinget | Pressemelding
De nordiske og baltiske parlamentspresidentene samles i Reykjavik 26.-28. august. Ukrainas parlamentspresident Ruslan Stefantsjuk vil også være til stede på deler av møtet.

– Vår felles langsiktige støtte til Ukraina er et av de viktigste temaene på møtet og den er det bred politisk enighet om. I Reykjavik skal vi ha et felles møte med min gode venn Ruslan Stefantsjuk, parlamentspresident i det ukrainske parlamentet. Frem mot vinteren blir det viktig å støtte Ukraina, blant annet innen energisikkerhet, sier stortingspresident Masud Gharahkhani.
Likestilling og hatefulle ytringer i parlamentene
Stortingspresidenten er blitt bedt om å innlede om norske erfaringer med likestilling og arbeidet mot hatytringer i det nordisk-baltiske (NB8) møtet.
– Likestilling i parlamentet handler om trygghet, respekt og inkludering, slik at alle folkevalgte kan delta fullt ut uten trakassering eller diskriminering. Hatefulle ytringer er en trussel mot demokratiet, sier Gharahkhani.
Aktuelle utenrikspolitiske saker, som det transatlantiske forholdet, en oppdatering på innenrikspolitiske forhold og kunstig intelligens sin påvirkning på demokratiet, står også på dagsordenen i Reykjavik.
Kontakter
Pressevakt(Vennligst ring, ikke send sms.)
Pressevakten for presidentskap, direktør og øvrig administrativ ledelse er bemannet på telefon kl. 07.30–20.00 på hverdager og kl. 11–20 lørdag og søndag. E-post leses hverdager fra kl. 07.30–16.30.
Om oss
Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.
Følg pressemeldinger fra Stortinget
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stortinget
OSSE-parlamentarikerne samles i Haag3.7.2026 13:51:07 CEST | Pressemelding
Marius Arion Nilsen (FrP, Aust-Agder) leder delegasjonen, og internasjonal rett og humanitære spørsmål i våpenhvileforhandlingene i Ukraina står på agendaen når OSSEs parlamentarikerforsamling møtes til hovedsesjon i Haag 4.–8. juli.
Stortingspresidenten til NATO-møte og offisielt besøk i Tyrkia25.6.2026 09:56:55 CEST | Pressemelding
Stortingspresident Masud Gharahkhani reiser til Tyrkia fra 27. juni til 1. juli for å lede Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske toppmøte i Istanbul 27.–28. juni.
– Journalister som dekker idrett må kunne gjøre jobben sin fritt24.6.2026 13:32:22 CEST | Pressemelding
Journalister utsettes for trusler, netthat og press i idretten. Torsdag 25. juni legger Tone Wilhelmsen Trøen (H) frem sin rapport om pressefrihet i idretten frem for Europarådets parlamentarikerforsamling (PACE) i Strasbourg.
Et år med høy aktivitet på Stortinget19.6.2026 13:48:02 CEST | Pressemelding
Fredag har Stortinget holdt sitt siste planlagte møte før sommeren. Tall fra sesjonen viser at det har vært høy aktivitet. Det har blant annet blitt satt ny rekord i antall representantforslag.
Kenyas president besøker Stortinget8.6.2026 10:21:33 CEST | Pressemelding
I forbindelse med det offisielle besøket til Norge 8.-9. juni, avlegger Kenyas president, William Samoei Ruto, en høflighetsvisitt hos stortingspresident Masud Gharahkhani tirsdag 9. juni.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom