Fotballsommeren ga frukt- og grøntboom i KIWI
14.8.2026 14:09:47 CEST | KIWI Norge | Pressemelding
KIWI-kundene kjøpte hele 26,8 millioner kilo frukt og grønt i juni og juli, 1,13 millioner kilo mer enn i fjor. Blåbær, blomkål og brokkoli skjøt fart, mens Alexander Sørloths smoothie ble sommerens klare landslagsfavoritt.

Fotballfeberen har herjet Norge i sommer. Det har den også gjort i frukt- og grøntavdelingen hos KIWI.
I løpet av juni og juli solgte KIWI 26,8 millioner kilo frukt og grønt. Det er en volumvekst på 4,4 prosent eller hele 1130 tonn mer frukt og grønt enn samme periode i fjor.
– 1130 tonn mer frukt og grønt på bare to måneder er råsterkt. Vi har brukt fotballfesten til å gjøre frukt og grønt morsommere og mer relevant, særlig for barn og unge. Når kundene responderer på denne måten, blir vi stolte, sier KIWI-sjef Vegard Kjuus.
Blåbær og blomkål til værs
Flere produkter fikk et kraftig salgsløft gjennom sommeren:
Salget av blåbær steg med nesten 50 prosent, og KIWI-kundene kjøpte totalt 291 tonn blåbær på to måneder. Sommerfavoritten vannmelon passerte 3,2 millioner kilo, mens norske jordbær endte på 700 tonn.
Samtidig økte salget av blomkål med hele 55,5 prosent, mens brokkoli økte med 15,1 prosent.
– Vi selger allerede svært mye frukt og grønt, så det er ekstra sterkt å vokse så kraftig fra et høyt nivå. Fotball og sunnhet er en fantastisk kombinasjon. Klarer vi å bruke fotballgleden til å gjøre de sunne valgene enda mer attraktive, har vi truffet blink, sier Kjuus.
Sørloth vant smoothie-kampen
Sammen med BAMA lanserte KIWI en rekke produkter knyttet til fotballfesten, frontet av norske landslagsspillere.
Og én spiller gikk helt til topps hos kundene:
Alexander Sørloths smoothie med mango, banan og pasjonsfrukt solgte 68 386 flasker i juni og juli. Totalt økte salget av kjølte smoothies økte med hele 52 prosent fra året før.
Også SNÆKK blåbær traff blink og doblet salget.
– Vi ville lage produkter som passer like godt på vei til trening som foran kamp på TV, og samtidig gjør det enkelt å velge litt sunnere, sier Kjuus.
Fra løkka til landslaget
KIWI har samarbeidet med Norges Fotballforbund siden 2020 og er hovedsponsor for herrelandslaget og sponsor for kvinnelandslaget.
Samtidig støtter KIWI mer enn 350 idrettslag over hele Norge, arrangerer KIWI BAMA-cuper og er generalsponsor for Norway Cup.
– Vi vil være med hele veien, fra de yngste som snører på seg fotballskoene på den lokale banen, til landslagsspillerne som får en hel nasjon til å juble. Hvis fotballgleden samtidig får flere barn og voksne til å spise mer frukt og grønt, er det en seier som betyr noe. Det er Sunnhet til folket i praksis, sier Kjuus.
Fakta: Sommeren i KIWI
- Frukt og grønt totalt: 26,8 millioner kg – opp 4,4 %
- Økning fra 2025: 1,13 millioner kg
- Blomkål: +55,5 %
- Blåbær: +49,8 %
- Brokkoli: +15,1 %
- Vannmelon: 3,2 millioner kg
- Norske jordbær: 700 tonn
- Smoothie: +52 %
- Alexander Sørloth-smoothie: 68 386 flasker
- SNÆKK blåbær: +100 %
Kontakter
Kristine Aakvaag ArvinKommunikasjonsdirektør
Tel:988 44 830Kristine.arvin@kiwi.noNora Mile HelgesenKommunikasjonssjefKontaktperson bærekraft
Tel:478 52 437Nora.helgesen@kiwi.noBilder
Om Kiwi
KIWI er Norges største dagligvarekjede med rundt 15.500 medarbeidere og over 700 butikker over hele landet. Kjeden har som mål å være Norges billigste lavpriskjede og vinne kundenes tillit gjennom lave priser og arbeidet med «Sunnhet til folket». KIWI er en av landets sterkeste merkevarer og har over tid vært den best likte dagligvarekjeden i målinger som YouGov Brand Index. KIWI er Norges største innen frukt og grønt og arbeider systematisk med bærekraft, blant annet gjennom betydelig reduksjon av matsvinn, energieffektive butikker og en sunnere og grønnere handlekurv.
Følg pressemeldinger fra KIWI Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KIWI Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KIWI Norge
KIWI lanserer sunnere og billigere kjøttdeig13.8.2026 13:36:24 CEST | Pressemelding
KIWI utvider «Sunnere alternativ billigere» med kjøttdeig. Folkets kjøttdeig med 10 prosent fett er en nyhet i KIWI, og den skal alltid være billigere enn Folkets kjøttdeig med 14 prosent fett. For den som kjøper én pakke i uka, betyr byttet over 800 gram mindre fett i maten og over 500 kroner spart i løpet av et år.
Stadig flere velger alkoholfritt til fotballkampen8.7.2026 12:35:03 CEST | Pressemelding
Salget av alkoholfritt øl har økt med 45 prosent i KIWI i forbindelse med fotball-VM sammenlignet med samme periode i fjor, mens salget av alkoholholdig øl økte med 12 prosent. Det betyr at veksten i alkoholfritt øl var nær fire ganger så stor.
KIWI med nytt «Mat i farta»-konsept i 165 butikker2.6.2026 14:10:07 CEST | Pressemelding
KIWI har lansert det nye konseptet «Ferskt på farten» i samarbeid med Bakehuset. Nå får kunder i 165 KIWI-butikker tilgang til et bredt utvalg dagsferske baguetter, wraps, sandwich, salater, grøt og andre begerprodukter— levert seks dager i uka.
KIWI styrker fagbrevssatsingen13.4.2026 13:48:12 CEST | Pressemelding
KIWI utvider satsingen på fagbrev i salgsfaget og gir nå både medarbeidere og butikksjefer mulighet til å ta formell kompetanse gjennom KIWIskolen. Etter svært gode erfaringer fra tidligere runder, er tilbudet åpnet for flere og interessen er stor.
Smøretips før påske: KIWI gjentar suksessen med solfaktorrabatt9.3.2026 13:02:45 CET | Pressemelding
I fjor var KIWI først i bransjen med å gi kundene like stor prosentrabatt som solfaktoren de valgte. Tiltaket førte til 245 prosent vekst i salget av solkrem, og en tydelig dreining mot høyere faktor. Nå gjentas suksessen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
