SAFE og Offshore Norge møtes til frivillig lønnsnemnd
14.7.2026 17:45:00 CEST | YS | Pressemelding
Tirsdag ettermiddag aksepterte SAFE og Offshore Norge frivillig lønnsnemnd. Dermed er streiken og lockouten avblåst og de ansatte møter på jobb.

Enigheten om å møtes til frivillig lønnsnemd har kommet på plass etter anmodning fra riksmekler Mats Ruland.
- Samtlige ansatte gjenopptar arbeidet så snart det er praktisk mulig, opplyser Raymond Midtgård, forbundsleder i SAFE.
- Arbeidskonflikten har vært viktig for SAFE, og vil gi føringer for fremtidige forhandlinger. Vi har kjempet for medlemmenes rettigheter når det gjelder lønns- og arbeidsvilkår, slår Midtgård fast.
Den frivillige lønnsnemnda gjennomføres så snart det er praktisk mulig, men tidspunktet er ikke fastsatt på grunn av ferieavvikling for flere parter.
I en frivillig lønnsnemnd godtar partene at en nøytral tredjepart tar den endelige avgjørelsen i en uløst lønns- eller tariffkonflikt. I en tvungen lønnsnemnd tar myndighetene eller Stortinget en beslutning, ofte for å avslutte konflikter som kan utgjøre en risiko for liv, helse eller kritiske samfunnsinteresser.
Nøkkelord
Kontakter
Raymond MidtgårdEnergiforbundet SAFE i YS
Tel:913 36 611rami@safe.noFølg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
23 nye medlemmer tas ut i streik10.7.2026 13:07:34 CEST | Pressemelding
SAFE har i dag sendt nytt varsel om plassfratredelse i den pågående streiken på brønnserviceavtalen for 23 nye medlemmer fra onsdag 15. juli 2026 klokken 07.00.
YS og SAFE saksøker NHO og Offshore Norge8.7.2026 15:35:57 CEST | Pressemelding
YS og SAFE har i dag stevnet NHO og Offshore Norge for arbeidsretten for tariffstridig arbeidskamp. Bakgrunnen for søksmålet er at Offshore Norge urettmessig har utestengt 209 SAFE-medlemmer i Vetco Grey Scandinavia AS fra arbeidet under den pågående streiken.
Ingen streik for riggansatte2.7.2026 18:46:56 CEST | Pressemelding
Etter mekling torsdag kveld kom SAFE og Norges Rederiforbund til enighet i årets hovedoppgjør for flyteriggavtalen, dermed er streik avverget. SAFE sikret historisk pensjonsløft og økt kjøpekraft.
Fare for streik i riggoppgjøret1.7.2026 11:56:37 CEST | Pressemelding
Meklingen mellom SAFE og Norges Rederiforbund startet i dag, tirsdag 1. juli hos Riksmekleren. Blir partene ikke enige innen meklingsfristen torsdag ved midnatt, kan det også bli streik på flyteriggavtalen fra natt til fredag.
Ytterligere 63 medlemmer tas ut i streik26.6.2026 13:52:49 CEST | Pressemelding
SAFE har i dag sendt nytt varsel om plassfratredelse for 63 nye medlemmer omfattet av brønnserviceavtalen i den pågående streiken.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom