Stadig flere velger alkoholfritt til fotballkampen
8.7.2026 12:35:03 CEST | KIWI Norge | Pressemelding
Salget av alkoholfritt øl har økt med 45 prosent i KIWI i forbindelse med fotball-VM sammenlignet med samme periode i fjor, mens salget av alkoholholdig øl økte med 12 prosent. Det betyr at veksten i alkoholfritt øl var nær fire ganger så stor.

– Dette er en trend vi har sett over tid, ikke bare under VM. Folk ønsker å være med på fotballfesten, men stadig flere velger alkoholfritt eller veksler mellom alkoholholdige og alkoholfrie alternativer, sier KIWI-sjef Vegard Kjuus.
Unge driver veksten
Utviklingen er en del av den internasjonale NoLo-trenden (No Alcohol/Low Alcohol), der stadig flere velger alkoholfrie eller alkoholsvake alternativer. Trenden vokser i mange markeder, særlig blant yngre kunder, og handler ikke om å velge bort det sosiale, men om å ha flere valgmuligheter. Med et stadig bedre utvalg og høyere kvalitet på alkoholfrie produkter velger flere alkoholfritt av hensyn til smak, helse og velvære, uten å gi avkall på det sosiale. Mange veksler også mellom alkoholholdige og alkoholfrie alternativer gjennom samme kveld.
Den landsrepresentative UNG2023-undersøkelsen viste at 27 prosent av unge mellom 15 og 25 år ofte velger alkoholfrie alternativer til øl, vin og sprit. KIWIs salgstall tyder på at utviklingen fortsetter.
De yngste kundene driver mye av veksten. Aldersgruppen 24–39 år er nå den største kundegruppen innen alkoholfritt øl, mens 18–19-åringene har den sterkeste veksten.
Munkholm og Uten er fortsatt bestselgerne, mens Radler Mango & Pasjon er særlig populær blant yngre kunder.
Langsiktig satsing
KIWI har satset målrettet på alkoholfritt i flere år, gjennom både lave priser, kampanjer og bredere utvalg. I dag har KIWI godt over 30 prosent markedsandel på alkoholfritt øl.
– Uten å bruke pekefinger, ønsker vi å gjøre det enklere å velge alkoholfritt. Kundene skal finne gode alkoholfrie alternativer, uansett anledning, sier Kjuus.
KIWI var først ute med å kutte prisene på alkoholfritt øl og har gjennomført fire priskutt de siste årene. I sommer har KIWI minst 20 prosent priskutt på alt alkoholfritt øl.
– Det er gledelig å se at alkoholfritt har blitt et naturlig valg for mange. Vi kommer til å fortsette å satse på lave priser, godt utvalg og god tilgjengelighet, avslutter KIWI-sjefen.
Kontakter
Kristine Aakvaag ArvinKommunikasjonsdirektør
Tel:988 44 830Kristine.arvin@kiwi.noNora Mile HelgesenKommunikasjonssjefKontaktperson bærekraft
Tel:478 52 437Nora.helgesen@kiwi.noBilder
Om Kiwi
KIWI er Norges største dagligvarekjede med rundt 15.500 medarbeidere og over 700 butikker over hele landet. Kjeden har som mål å være Norges billigste lavpriskjede og vinne kundenes tillit gjennom lave priser og arbeidet med «Sunnhet til folket». KIWI er en av landets sterkeste merkevarer og har over tid vært den best likte dagligvarekjeden i målinger som YouGov Brand Index. KIWI er Norges største innen frukt og grønt og arbeider systematisk med bærekraft, blant annet gjennom betydelig reduksjon av matsvinn, energieffektive butikker og en sunnere og grønnere handlekurv.
Følg pressemeldinger fra KIWI Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KIWI Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KIWI Norge
KIWI med nytt «Mat i farta»-konsept i 165 butikker2.6.2026 14:10:07 CEST | Pressemelding
KIWI har lansert det nye konseptet «Ferskt på farten» i samarbeid med Bakehuset. Nå får kunder i 165 KIWI-butikker tilgang til et bredt utvalg dagsferske baguetter, wraps, sandwich, salater, grøt og andre begerprodukter— levert seks dager i uka.
KIWI styrker fagbrevssatsingen13.4.2026 13:48:12 CEST | Pressemelding
KIWI utvider satsingen på fagbrev i salgsfaget og gir nå både medarbeidere og butikksjefer mulighet til å ta formell kompetanse gjennom KIWIskolen. Etter svært gode erfaringer fra tidligere runder, er tilbudet åpnet for flere og interessen er stor.
Smøretips før påske: KIWI gjentar suksessen med solfaktorrabatt9.3.2026 13:02:45 CET | Pressemelding
I fjor var KIWI først i bransjen med å gi kundene like stor prosentrabatt som solfaktoren de valgte. Tiltaket førte til 245 prosent vekst i salget av solkrem, og en tydelig dreining mot høyere faktor. Nå gjentas suksessen.
KIWI kutter prisen på sunnere påskegodt9.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Mens priskrigen på sjokolade og snacks har fått mest oppmerksomhet så langt, kutter KIWI nå prisene på sunt påskegodt.
KIWI er Norges best likte dagligvarekjede11.2.2026 12:07:13 CET | Pressemelding
Ferske tall fra analysebyrået YouGov viser at KIWI er landets sterkeste merkevare innen dagligvare for tiende år på rad. – Tusen takk til både kunder og medarbeidere, sier KIWI-sjef Vegard Kjuus.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

