Mekling og stor streikefare for maskinentreprenørene
25.6.2026 09:00:00 CEST | Parat | Pressemelding
Torsdag starter den avgjørende meklingen mellom Parat og Maskinentreprenørenes Forbund (MEF). Hvis partene ikke blir enige innen midnatt fredag, vil Parats medlemmer være i streik fra lørdag morgen.

Etter at forhandlingene på anleggsoverenskomsten brøt sammen i mai, møtes partene hos Riksmekleren med en tidsfrist frem til fredag 26. juni klokken 24.00. Dersom meklingen ikke fører frem, vil Parat i første omgang ramme tre bedrifter. En eventuell streik vil iverksettes fra arbeidstidens start lørdag 27. juni.
Krever likhet for alle
Det absolutt største stridsspørsmålet i årets oppgjør er kravet om forskuttering av sykepenger.
Parats forhandlingsleder, Kjell Morten Aune, understreker at dette handler om grunnleggende velferd og økonomisk trygghet for ansatte.
– Mange av de største aktørene i Maskinentreprenørenes Forbund har allerede en ordning med forskuttering av sykelønn, og vi har sett at nærliggende bransjer innen byggeindustrien, som avtaler for asfalt og private anlegg, som begge har fått dette på plass i sine meklinger tidligere i vår. Det derfor fullt mulig å få dette til også i anleggsbransjen. Denne bransjen, i likhet med andre virksomheter i Norge, må kunne ta vare på sine ansatte. Dette er et avgjørende velferdskrav for å bidra til at den som stiller svakest, kommer seg trygt gjennom en sykemeldingsperiode, sier Aune.
Maskinentreprenørenes Forbund har på sin side avvist kravet på prinsipielt grunnlag under forhandlingene, noe som førte til at partene sto for langt fra hverandre til å finne en løsning uten Riksmeklerens hjelp.
Mindre uenigheter om lønn gjenstår
Selv om partene har hatt konstruktive samtaler underveis, gjenstår det i tillegg til sykelønnsspørsmålet også mindre uenigheter før en samlet lønnsløsning er på plass.
Parat la ved forhandlingsstart til grunn en ramme på linje med frontfaget på minst 4,4 prosent.
– Selv om vi har hatt gode samtaler når det gjelder lønn og andre tekniske spørsmål, har vi foreløpig ikke oppnådd enighet på disse områdene, sier Aune.
Parats delegasjon i meklingen
Parat stiller med et samlet og sterkt lag hos Riksmekleren. Forhandlingsleder Kjell Morten Aune har med seg forhandler og siviløkonom Benedicte Søderlund fra Parats forhandlings- og arbeidslivsavdeling. I tillegg består delegasjonen av følgende representanter fra medlemsbedriftene:
* Kenneth Rasmussen fra Arne Olav Lund
* Robin Grande fra Letnes Industri
* Erik Ellingsen fra Larvikitt-blokka
Partene må komme til enighet innen natt til lørdag for å avverge en konflikt i anleggssektoren.
Nøkkelord
Kontakter
Trygve BergslandAnsv. redaktør og leder av kommunikasjonsavdelingen i Parat
Tel:+47 90585639trygve.bergsland@parat.comBilder

Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Enighet i SAS-kabin – streiken avverget7.8.2026 12:10:09 CEST | Pressemelding
Det blir ikke streik blant de kabinansatte i SAS. Parat og NHO Luftfart har blitt enige om et nytt forslag til tariffavtale.
Nei i uravstemningen: Kabinansatte i SAS krever nye samtaler3.8.2026 11:36:52 CEST | Pressemelding
Medlemmene i SAS Norge kabinforening i Parat har stemt nei til det framforhandlede meklingsresultatet. Med nærmere 70 prosent nei-stemmer sendes partene nå tilbake til forhandlingsbordet. Parat ber om umiddelbare samtaler med SAS og NHO Luftfart for å unngå streik.
Brudd i forhandlingene for ansatte på Stortinget30.6.2026 13:35:28 CEST | Pressemelding
Forhandlingene om tariffavtalen for de ansatte på Stortinget har endt i brudd. Parat ber nå Riksmekleren om bistand til å finne en løsning.
Parat har rodd i land enighet med maskinentreprenørene27.6.2026 00:03:37 CEST | Pressemelding
Parat har fått gjennomslag for lønn og viktig velferdskrav med Maskinentreprenørenes Forbund (MEF) i meklingen på anleggsoverenskomsten. Den varslede streiken i anleggssektoren er dermed avverget.
Parat-enighet i SAS-meklingen24.6.2026 15:39:44 CEST | Pressemelding
Parat / SAS Norge kabinforening og NHO Luftfart har langt på overtid kommet til enighet i meklingen for kabinansatte i SAS. Den varslede storstreiken er dermed avverget, og forslaget til ny tariffavtale sendes nå ut til uravstemning blant medlemmene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom