Halvparten av nye barnehagelærerstudenter velger fleksible studier
10.6.2026 07:00:00 CEST | Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) | Pressemelding
Halvparten av studentene som startet på barnehagelærerutdanningen i 2025, valgte et fleksibelt studium som kan kombineres med jobb. Det er den høyeste andelen som er registrert de siste ti årene.

Fleksible tilbud omfatter blant annet deltids-, nett- og arbeidsplassbaserte studier. Av de 1 747 studentene som ble tatt opp til barnehagelærerutdanningen i 2025, startet 859 på et fleksibelt tilbud. Det viser tall fra Tilstandsrapporten for høyere utdanning 2026.
– Fleksible tilbud gjør det mulig å studere der man bor og samtidig være i jobb. Det er særlig viktig i områder der det er vanskelig å rekruttere barnehagelærere, sier Sveinung Skule, direktør i Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir).
Andelen som velger slike studier, har økt betydelig de siste ti årene. I 2016 startet 30 prosent av de nye barnehagelærerstudentene på et fleksibelt studium. I 2025 var andelen 50 prosent.
Utviklingen skyldes først og fremst at søkningen til de ordinære heltidsstudiene har gått ned, samtidig som opptaket til fleksible studier har holdt seg relativt stabilt.
Stor interesse for arbeidsplassbasert utdanning
Blant de fleksible tilbudene skiller arbeidsplassbaserte studier seg ut. I disse studiene er deler av utdanningen knyttet til egen jobb.
I 2025 startet 303 studenter på arbeidsplassbasert barnehagelærerutdanning. Det er nesten en dobling fra året før, viser tall fra Database for statistikk om høyere utdanning (DBH).
Studentene i arbeidsplassbaserte studier fullfører i noe større grad studiene på normert tid.
– Studentene i arbeidsplassbaserte studier har ofte relevant erfaring og vet hva de går til. Det kan være en del av forklaringen på at flere fullfører, sier Sveinung Skule.
Behovet for barnehagelærere er stort. Fleksible utdanningstilbud kan bidra til økt rekruttering, særlig i områder der det er vanskelig å få kvalifiserte søkere.
Fakta:
- I 2025 ble det tatt opp 303 studenter på arbeidsplassbaserte studier i barnehagelærerutdanningen. I tillegg startet 19 på desentraliserte studier, 264 på deltidsstudier på campus og 273 på nett- og samlingsbaserte studier.
- 66 prosent av studentene som startet på arbeidsplassbasert utdanning i 2021, fullførte på normert tid. For tidligere kull har andelen ligget mellom 70 og 78 prosent. Utdanningen er fireårig, og 2022-kullet er derfor ikke ferdig ennå. Kullene er små, og tallene kan variere fra år til år.
- 56 prosent av studentene som startet på barnehagelærerutdanning i 2022, hadde fullført etter tre år. For tidligere kull har andelen ligget mellom 57 og 64 prosent.
Antall kvalifiserte søkere og opptatte studenter til arbeidsplassbasert barnehagelærerutdanning, 2016-2025
|
Årstall |
Antall kvalifiserte søkere |
Antall opptatte studenter |
|
2016 |
315 |
233 |
|
2017 |
83 |
79 |
|
2018 |
139 |
85 |
|
2019 |
256 |
151 |
|
2020 |
179 |
106 |
|
2021 |
168 |
119 |
|
2022 |
108 |
80 |
|
2023 |
144 |
117 |
|
2024 |
198 |
158 |
|
2025 |
428 |
303 |
Kilde: DBH
Nøkkelord
Kontakter
Miriam EidSeniorrådgiverKommunikasjon
Pressekontakt Tilstandsrapport for høyere utdanning
Lenker
Om oss
Direktoratet for høgare utdanning og kompetanse (HK-dir) vart etablert 1. juli 2021, og er underlagt Kunnskapsdepartementet. Direktoratet er eit resultat av samanslåinga av Diku, Kompetanse Norge, Universell og deler av Unit og NSD, samt at direktoratet har overtatt flere oppgaver fra NOKUT.
Direktoratet har eit samla, nasjonalt ansvar for forvaltningsoppgåver innan høgare utdanning, høgare yrkesfagleg utdanning og kompetansepolitikk. Vi er fagleg rådgjevar for Kunnskapsdepartementet, set i verk politikken og samordnar verkemidla.
Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) skal arbeide for å løfte og mobilisere kompetansen i befolkningen. Dette skal skje gjennom å gjøre utdanning, læring og karriereveiledning av høy kvalitet tilgjengelig for alle hele livet, og sikre arbeidslivets tilgang på kompetent arbeidskraft.

Følg pressemeldinger fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir)
Ny karrierevei for helsefagarbeidere – Millionpris til Fagskolen Innlandet3.11.2026 15:17:04 CET | Pressemelding
Fagskolen Innlandet får Utdanningskvalitetsprisen for høyere yrkesfaglig utdanning 2026 og én million kroner. Sammen med arbeidslivet har de utviklet Norges første høyere fagskolegrad for helsefagarbeidere. Utdanningen gjør dem bedre rustet til å ta større ansvar og løse flere oppgaver i helse- og omsorgstjenestene.
Millionpris til studentpartnerskap ved Universitetet i Oslo13.10.2026 10:31:48 CEST | Pressemelding
Studenter får reell innflytelse og deltar som medutviklere og medledere i utdanningen. Studentpartnerskap i CELL ved Universitetet i Oslo får Utdanningskvalitetsprisen for høyere utdanning 2026.
Nytt forskningsprosjekt skal hjelpe unge å finne pålitelig informasjon i KI-søk29.9.2026 21:55:40 CEST | Pressemelding
Unge bruker stadig oftere kunstig intelligens (KI) for å finne informasjon om helse, rettigheter, utdanning og yrker. Samtidig får ung.no og Utdanning.no færre besøk. Nå skal et nytt forskningsprosjekt undersøke hvordan kvalitetssikret informasjon kan nå unge gjennom KI-søk.
Unge er redde for å velge feil utdanning14.9.2026 09:05:40 CEST | Pressemelding
Mange unge i en ny studie er redde for å velge feil utdanning og kjenner på et stort ansvar for framtiden. Flere ønsker karriereveiledning tidligere i skoleløpet og mer individuell oppfølging.
Nå har alle fått svar på søknaden om studieplass18.7.2026 07:58:00 CEST | Pressemelding
– 150 000 søkere har nå fått svar på søknaden til høyere utdanning gjennom Samordna opptak. Gratulerer til alle som har fått studieplass, sier Sveinung Skule, direktør i Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom