– Rekruttering til realfag handler også om bakgrunn
8.6.2026 14:09:13 CEST | Kifinfo | Pressemelding
Både lavere interesse for realfag og lavere mestring bør mane til innsats, mener Guro Rørvik, leder for Nasjonalt senter for realfagsrekruttering.

Av: Gunn Kvalsvik, Kifinfo
Arbeidsnotatet er utarbeidet av NIFU på oppdrag fra Nasjonalt senter for realfagsrekruttering, og sammenstiller eksisterende tall om elevers fagvalg i ungdomsskole, videregående opplæring og høyere utdanning.
Et tydelig mønster er at færre elever velger realfagsrelaterte valgfag allerede i ungdomsskolen – noe som kan få konsekvenser senere i utdanningsløpet.
Færre unge velger realfag
Notatet har med tall for ungdomsskolen, videregående skole og høyere utdanning.
I ungdomsskoletrinnene er det totalt sett færre som tar teknologi og realfag som valgfag, selv om det har vært en økning i interessen for å velge faget programmering siden skoleåret 2021/2022.
Også blant videregåendeelever er det færre som velger realfag. Blant elever på studiespesialisering, er andelen som velger realfag sunket fra 42 prosent til 34 prosent i perioden 2015–2025.
I høyere utdanning er interessen for realfag mer stabil, viser notatet, selv om det har vært en markant nedgang i tallet som søker seg til IT siste år.
Kjønn, sosial bakgrunn og minoritetsbakgrunn
For Nasjonalt senter for realfagsrekruttering bekrefter notatet kjente mønstre.
– Rekruttering til realfag handler ikke bare om interesse, men også om bakgrunn, mestring og hvilke muligheter elevene opplever at de har, sier senterleder Guro Rørvik.
Rørvik sier at tre variabler som påvirker hvem som velger realfag er kjønn, sosial bakgrunn og innvandrerbakgrunn, men at sistnevnte blir svakere når man kontrollerer for sosial bakgrunn.
– Dette kommer fram i andre rapporter fra NIFU som viser at elever med høyt utdannede foreldre fortsatt er overrepresentert i realfagene.
Samtidig velger ungdom med innvandrerforeldre oftere realfag, noe som gjerne knyttes til høye utdanningsambisjoner og ønske om stabile karriereveier, forklarer hun.
Kjønnsforskjellene er også tydelige i notatet, påpeker Rørvik:
– Ser vi på kjønnsfordeling på tvers av de tre nivåene, er det på ungdomsskolen vi finner den største kjønnsforskjellen, ettersom gutter er overrepresentert innen alle de tre valgfagene.
En utvikling som bekymrer
Det som særlig vekker bekymring ved senteret for realfagsrekruttering, er nedgangen i interessen for realfag i ungdomsskolen – kombinert med lavere mestring i matematikk og naturfag.
Rørvik viser til at ulike kartlegginger på ungdomsskolen viser nedgang i resultater.
– Dette peker mot et systemproblem som starter tidlig og forsterkes gjennom hele utdanningsløpet, sier Rørvik.
Hun mener verdien av NIFU-notatet ligger i at det ser hele utdanningsløpet samlet.
– Det gir et viktig kunnskapsgrunnlag både for utviklingsarbeid og i dialogen med myndighetene.
Karakterpress påvirker valgene
Notatet peker også på betydningen av karakterpress. Elever gjør strategiske valg og unngår fag de opplever som risikable.
– Risikoen for lavere karakterer i realfag er en viktig grunn til at de velges bort, sier Rørvik.
Hun refererer til at flere kilder viser at jenter i større grad unngår fag de tror de vil få lavere karakterer i, og at karakterpresset virker sterkere på jenter. I tillegg undervurderer også jenter i større grad egne evner i realfag og har større behov for oppmuntring for å satse på realfagene, ifølge Rørvik.
Tilleggspoeng for realfag i videregående skole er nå vedtatt å gå fra maks fire tilleggspoeng til maks to fra studieåret 2028/2029.
– Når elever vet hvor mye karakterer betyr, er det nærliggende å tro at redusert uttelling for realfagspoeng kan bidra til at færre velger disse fagene, sier Rørvik.
Nøkkelord
Kontakter
Kristin AuklandSeniorrådgiver
Tel:95 12 14 86ka@kilden.forskningsradet.noOm Kifinfo
Kifinfo drives av Kilden kjønnsforskning.no for Komité for kjønnsbalanse og mangfold i forskning (Kif-komiteen). Sekretariat hos Universitets- og høgskolerådet.

Følg pressemeldinger fra Kifinfo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kifinfo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kifinfo
Forfattere av ny bok føler seg sviktet av akademia30.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Vi må være gode undervisere, gode forskere og flinke til administrativt arbeid. Dermed er vi dømt til å mislykkes, mener redaktørene for boka om kvinner og nederlag i akademia.
Å varsle eller ikke varsle29.5.2026 09:53:45 CEST | Pressemelding
Hva er den beste løsningen når studenter opplever trakassering og diskriminering? Er det å snakke sammen, mekle og be om unnskyldning – eller varsle?
Likestillingsarbeidet i IT mangler det viktigste29.4.2026 14:20:17 CEST | Pressemelding
Det blir satt inn tiltak for å rekruttere kvinner til IT, likevel forsvinner de ut av forskning og programvareutvikling i stor skala. En ny internasjonal litteraturgjennomgang viser hvorfor.
Menn vinner mest på å forske i utlandet24.4.2026 09:57:49 CEST | Pressemelding
Kvinnelige forskere flytter sjeldnere internasjonalt, og når de først flytter får de mindre ut av det enn mannlige forskere, viser ny studie.
Lanserer skeiv veileder: Vil ha nulltoleranse mot mobbing og trakassering av kjønns- og seksualitetsmangfold27.3.2026 13:52:33 CET | Pressemelding
Selv om flertallet skeive har det greit i akademia, svarer to av tre at de sensurerer seg selv. Institusjonene må ta mer ansvar for at skeive skal føle seg trygge, mener Jon Martin Larsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom