Verdens miljødag 2026: Troverdig klimaarbeid trenger internasjonale standarder
4.6.2026 14:42:19 CEST | Standard Norge | Pressemelding
Økende havnivå, skogbranner, hetebølger og smeltende isbreer er tydelige tegn på at klimaendringene påvirker samfunn og natur over hele verden. Verdens miljødag 5. juni er en påminnelse om at klimautfordringene ikke kan løses uten koordinert innsats på tvers av sektorer, bransjer og landegrenser.

Temaet for årets markering er «A Global Call for Climate Action». Samtidig som klimaendringene blir stadig mer synlige, øker behovet for troverdig og dokumenterbart klimaarbeid. Nå utvikles en ny internasjonal standard for "netto null" som skal hjelpe virksomheter med å omsette ambisjoner til handling.
– Skal vi lykkes med omstillingen til et lavutslippssamfunn, må vi ikke bare sette ambisiøse mål. Vi må også være enige om hva målene betyr, hvordan de måles, og hvordan framdriften dokumenteres, sier Jacob Mehus, administrerende direktør i Standard Norge.
Fra løfter til dokumentert effekt
De siste årene har stadig flere virksomheter satt mål om å bli «netto null». Samtidig har ulike definisjoner og beregningsmetoder gjort det vanskelig å sammenligne innsatsen og vurdere effekten av tiltakene.
De internasjonale Net Zero Guidelines, utviklet gjennom et samarbeid mellom ISO og FNs klimakonvensjon med bidrag fra over 1200 eksperter fra mer enn 100 land, har vært et viktig referansepunkt for virksomheter som ønsker å arbeide systematisk med netto null-utslipp.
Nå videreføres arbeidet gjennom utviklingen av ISO 14060 – Net Zero Aligned Organizations, en ny internasjonal standard som skal gi målbare og verifiserbare krav for organisasjoner som ønsker å dokumentere at de er på linje med netto null-målene.
Tre prinsipper for troverdig klimaarbeid
Arbeidet med netto null bygger på noen grunnleggende prinsipper:
-
Alle utslipp i verdikjeden skal inkluderes, både direkte og indirekte utslipp.
-
Utslippskutt skal prioriteres foran kompensasjon.
-
Klimaarbeid og resultater skal rapporteres åpent og kunne dokumenteres.
Dette er avgjørende for å styrke tilliten til klimapåstander og redusere risikoen for grønnvasking.
Standarder som verktøy for omstilling
Standarder gir virksomheter et felles språk og en felles metode for å arbeide med komplekse utfordringer. På klimaområdet kan internasjonale standarder bidra til at innsatsen blir mer målrettet, sammenlignbar og troverdig.
– Verdens miljødag minner oss om at tiden for handling er nå. Skal vi nå klimamålene, trenger vi både ambisjoner og verktøy som gjør det mulig å omsette dem til konkrete resultater. Felles internasjonale standarder er en viktig del av løsningen, sier Mehus.
Om Verdens miljødag
Verdens miljødag markeres hvert år 5. juni og er FNs viktigste internasjonale dag for miljø og bærekraft. Temaet for 2026 er «A Global Call for Climate Action», med fokus på å mobilisere myndigheter, næringsliv og enkeltpersoner til økt klimainnsats.
Kontakter
Bjørnar Sølvik-JensenKommunikasjonsrådgiverStandard Norge
Tel:+4741515375bsj@standard.noMarit SæterDirektør kommunikasjon
Tel:+47 970 27 956msa@standard.noOm Standard Norge
Standard Norge utvikler og forvalter standarder i Norge, og har enerett på å utgi Norsk Standard. Medlemmene våre er både næringsliv, myndigheter, interesseorganisasjoner, forbrukerorganisasjoner, forskningsinstitusjoner og andre. Nærmere 5 000 norske eksperter er med i standardiseringsarbeid i regi av Standard Norge på nasjonalt eller internasjonalt plan.

Følg pressemeldinger fra Standard Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Standard Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Standard Norge
A4 fyller 100 år – papirstørrelsen som satte Norge i system21.7.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
I år er det 100 år siden Norge tok i bruk A-formatet gjennom Norsk Standard NS 20. Standarden gjorde slutt på papirkaoset og la grunnlaget for alt fra brev og skoleoppgaver til utskrifter og kopipapir. Det som en gang var en liten revolusjon på kontoret, er i dag en selvfølge.
Sikkerhetskrav til flamingoer og enhjørninger14.7.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
Badeflamingo, flytesofa eller enhjørning med koppholder? Når ditt foretrukne flyteredskap har CE-merket, og følger sikkerhetsstandarder, kan du trygt konsentrere deg om hva Andersen faktisk holder på med i sin cabincruiser mens du ligger og dupper i vannskorpa.
Smaker rette agurker best?8.7.2026 10:25:38 CEST | Pressemelding
Svaret er nei, smak og fasong henger ikke sammen. Likevel er det de rette som havner i grønnsaksdisken på matbutikken. Hvorfor?
Redningsvest eller flytevest – vet du hva du skal bruke?2.7.2026 07:40:45 CEST | Pressemelding
Mange bruker begrepene redningsvest og flytevest om hverandre, og er kanskje ikke klar over hva de har på seg. Ulike typer vester har ulike egenskaper og bruksområder, og det kan være livsviktig å velge riktig vest.
Ny rapport: Manglende standarder bremser ombruk i byggenæringen9.6.2026 10:52:58 CEST | Pressemelding
Bygge- og anleggsnæringen ønsker mer ombruk, men mangler fortsatt felles metoder, prosesser og dokumentasjonskrav. Det viser en ny rapport fra Standard Norge, finansiert av Statsbygg. Rapporten peker på standardisering som et viktig grep for å gjøre ombruk enklere, tryggere og mer lønnsomt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom