Felleskjøpet Agri

John Deere oppgraderer treskerne for modellår 2027

3.6.2026 09:13:24 CEST | Felleskjøpet Agri | Pressemelding

Del

Nye løsninger for automatisering, kapasitet og førerkomfort i T5/T6-, S7- og X9-seriene.

John Deere har særlig fokusert på økt produktivitet, bedre ytelse i hellende terreng og mer avansert automatisering på tvers av treskermodellene.
John Deere har særlig fokusert på økt produktivitet, bedre ytelse i hellende terreng og mer avansert automatisering på tvers av treskermodellene. (Foto: John Deere)

John Deere lanserer en rekke nyheter på treskerseriene T5/T6, S7 og X9 for modellår 2027. Oppdateringene skal bidra til økt produktivitet, bedre automatisering og enklere arbeidsdager for føreren under krevende innhøstingsforhold.

– Norske bønder er avhengige av å utnytte korte værvinduer og få mest mulig ut av hver arbeidsdag i sesongen. Derfor er det interessant å se hvordan John Deere fortsetter å utvikle løsninger som kombinerer kapasitet, presisjon og automatisering, sier Lars Petter Husby, kategorisjef i Felleskjøpet Agri.

John Deere har særlig fokusert på økt produktivitet, bedre ytelse i hellende terreng og mer avansert automatisering på tvers av treskermodellene.

T5 og T6 får avansert hastighetsautomatisering

For modellår 2027 blir Predictive Ground Speed Automation tilgjengelig også på T5- og T6-seriene, etter at systemet tidligere ble introdusert på S7.

Systemet bruker satellittdata og kameraer på maskinen til å registrere avlingsmengde og variasjoner i åkeren, og justerer automatisk kjørehastigheten for å optimalisere kapasitet og redusere spill.

Maskinene kan også styres mot en forhåndsdefinert gjennomstrømningskapasitet, slik at kjørehastighet og kornkvalitet balanseres automatisk.

– Dette er teknologi ingen andre merker kan tilby, og vi har sett hvor stor betydning den kan ha for produktiviteten i en av årets mest hektiske perioder, sier Jonathan Edwards, Go-To-Market Manager for John Deere.

Samtidig får T5- og T6-seriene nye muligheter for fjernjustering av sentrale komponenter i treske- og separasjonssystemet direkte fra førerhuset. Dette reduserer behovet for stopp og gjør det enklere å tilpasse maskinen til skiftende forhold.

Bedre ytelse i sidehellinger

På S7-serien blir Active Slope Adjustment nå tilgjengelig som fabrikkmontert løsning på alle modeller.

Systemet bruker terrengdata fra StarFire-mottakeren til automatisk å tilpasse materialflyten gjennom maskinen ved kjøring i sidehellinger. Resultatet er jevnere belastning på renseverket, bedre kapasitet og redusert risiko for spill.

S7-serien tilbys nå også med flere alternative løsninger for drift i kupert terreng, inkludert Sidehill Kit, Active Slope Adjustment og HillMaster.

– Mange norske bønder driver under krevende forhold. Teknologi som bidrar til jevn kapasitet og god kornkvalitet også i hellende terreng er svært relevant for norske brukere, sier Husby.

X9 med større kapasitet

John Deere videreutvikler også flaggskipet X9.

Et nytt HDX 50 skjærebord med arbeidsbredde på 15,2 meter skal bidra til enda høyere kapasitet og jevnere mating ved høye innhøstingshastigheter.

X9 får samtidig større korntank på opptil 19.400 liter og ny tømmeskrue på 10,7 meter som skal gjøre tømmingen mer effektiv ved store arbeidsbredder.

Treskesystemet oppdateres også med nye TRU THRESH™ broelementer og forbedrede løsninger som gjør det enklere å skifte mellom ulike vekster.

Tar nye steg mot autonom innhøsting

John Deere introduserer også Auto Unload på S7- og X9-seriene.

Løsningen styrer samspillet mellom tresker og korntilhenger automatisk under tømming i fart. Dermed reduseres arbeidsbelastningen for føreren samtidig som hengeren fylles jevnere.

Harvest Settings Automation videreutvikles også og støtter nå flere vekster, blant annet havre, rug, triticale, erter, linser, solsikke og ris.

– Med oppdateringene for modellår 2027 gjør vi treskerne mer intuitive, mer oppkoblede og bedre tilpasset forholdene ute på jordet, sier Jonathan Edwards.

– Ved å kombinere velprøvde mekaniske forbedringer med stadig smartere automatisering hjelper vi kundene med å høste mer effektivt, med større trygghet og lavere driftskostnader.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

John Deere S7 900 under veitransport.
John Deere S7 900 under veitransport.
(Foto: John Deere)
Last ned bilde
John Deere S7 900 i arbeid under tresking.
John Deere S7 900 i arbeid under tresking.
(Foto: John Deere)
Last ned bilde

Lenker

Felleskjøpet Agri hadde en omsetning på 22,4 milliarder i 2025 og har i overkant av 4 200 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge.

Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av rundt 36 000 bønder.

Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn, og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agri sitt hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi på kort og lang sikt.

Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye