Enighet i statsoppgjøret
29.5.2026 11:17:23 CEST | YS | Pressemelding
Det blir reallønnsvekst, og alle tillegg skal fordeles i lokale forhandlinger. Det er resultatet etter meklingen mellom partene i statsoppgjøret. – Vi har fått et resultat vi er fornøyd med, sier YS Stat-leder Jens B. Jahren.

Fredag formiddag ble det enighet i oppgjøret i staten. Rammen for oppgjøret endte på 4,4 prosent, det samme som ble avtalt i frontfaget. Det betyr reallønnsvekst for medlemmene. Samtidig er det enighet om likelydende avtaler for YS Stat, LO Stat, Unio og Akademikerne.
– Det er positivt for oss at vi nå har fått på plass likelydende tariffavtaler for alle hovedsammenslutningene i staten. Dette er noe vi i YS Stat har jobbet for over lengre tid, sier Jahren.
Det gis ikke et sentralt, generelt tillegg i dette oppgjøret. Alle tilleggene blir fordelt i lokale forhandlinger i virksomhetene.
– Mer og mer av potten har blitt fordelt i lokale forhandlinger de siste årene, og det har vist seg å gi god uttelling for de fleste av våre medlemmer. Våre tillitsvalgte har sammen med de lokale arbeidsgiverne funnet gode løsninger, og det har vi stor tro på at de også skal gjøre med den nye avtalen som nå er på plass, sier han.
Nøkkelord
Kontakter
Jens B. JahrenLeder, YS StatYS Stat
Tel:93 00 52 02jens.jahren@ys.noVetle DalerKommunikasjonsrådgiver
Tel:92 40 53 91vetle.daler@parat.comYS Stat
YS Stat forhandler på vegne av alle YS-forbund som har medlemmer i staten, til sammen rundt 25 000 medlemmer. Disse forbundene er omfattet av oppgjøret: Parat, Befalets Fellesorganisasjon, Delta, Kriminalomsorgens Yrkesforbund, Norsk Tollerforbund, Skolelederforbundet og Stafo.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
God meklingsløsning for YS i Oslo kommune29.5.2026 09:30:17 CEST | Pressemelding
– Vi har fått et godt oppgjør for våre medlemmer etter en lang og krevende mekling, sier forhandlingsleder for YS Kommune Oslo, Mona Bjørnstad.
Enighet i kommuneoppgjøret – unngikk streik29.5.2026 01:14:00 CEST | Pressemelding
- Vi har fått gjennomslag for viktige krav og fått stoppet arbeidsgivers forsøk på å svekke arbeidstidsbestemmelsene, sier leder i YS kommune og forbundsleder i Delta, Trond Ellefsen.
YS Kommune varsler opptrapping av mulig streik28.5.2026 12:00:42 CEST | Pressemelding
YS Kommune dobler antall medlemmer som tas ut i streik i kommunene, om det ikke blir enighet hos riksmekleren i dagens mekling i lønnsoppgjøret.
YS Kommune varsler streik i ni kommuner og tre fylkeskommuner22.5.2026 12:59:00 CEST | Pressemelding
YS Kommune tar ut 569 medlemmer i 9 kommuner og 3 fylker i streik, hvis det ikke blir enighet hos riksmekleren i årets lønnsoppgjør.
Her kan det bli streik i staten22.5.2026 11:00:00 CEST | Presseinvitasjon
YS Stat varslet fredag hvem som kan bli rammet hvis meklingen i statsoppgjøret ikke fører fram.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom