Bra at regjeringen styrker trepartssamarbeidet ved nasjonale kriser
26.5.2026 17:17:00 CEST | Unio | Pressemelding
Regjeringen inngikk idag en samarbeidsavtale med partene i arbeidslivet om å styrke trepartssamarbeidet ved nasjonale kriser. Unio har lenge etterlyst dette, og roser nå regjeringen for å styrke beredskapen.

Unio-leder Steffen Handal sendte våren 2025 brev til statsministerens kontor om behovet for å koble trepartssamarbeidet tettere på regjeringens beredskapsplaner og beredskapsarbeid gjennom en formalisering av samarbeidet.
Idag kom svaret fra regjeringen gjennom en samarbeidserklæring som ble signert av regjeringen og partene i arbeidslivet
-- Det er veldig bra at regjeringen har lyttet til Unio og at vi nå får på plass et formalisert samarbeid også innenfor beredskap. Dette styrker den samlede beredskapen i Norge, sier Unio-leder Steffen Handal.
Kontakter
Hedvig BjørgumAssisterende kommunikasjonssjef i Unio
Tel:+47 901 28 320hedvig.bjorgum@unio.noJan-Christian KolstøKommunikasjonssjefUnio
Tel:92056081jan-christian.kolsto@unio.noNora SørensenSeniorrådgiver kommunikasjon og likestilling
Tel:+47 907 98 919ns@unio.noLenker
Om oss
Unio er med over 400.000 medlemmer i 14 forbund Norges største hovedorganisasjon for arbeidstakere med høyere utdanning.
Vi er partipolitisk uavhengig. Unio vil være hovedorganisasjonen som best ivaretar universitets- og høgskoleutdannedes interesser.
Vi arbeider for høyere verdsetting og anerkjennelse av kunnskap, forskning, kompetanse og ansvar.
En del av økningen i antall medlemmer kan være et resultat av at arbeidslivet, og særlig offentlig sektor, har hatt et økende behov for ansatte med høyere utdanning, og at organisasjonsgraden i offentlig sektor er høy.
Samtidig kan medlemsøkningen tyde på at flere ser verdien av en hovedorganisasjon som kjemper for høyere anerkjennelse og større verdsetting av høyere utdanning.
Behovet for ansatte med høyere utdanning er stort. De bidrar til å sikre kvalitet i offentlige tjenester, forskning i verdensklasse og trygghet og tillit i samfunnet.
Steffen Handal er Unios leder.
Vi har 14 forbund med medlemmer som er på jobb for Norge hver dag.
Følg pressemeldinger fra Unio
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Unio på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Unio
Unngikk streik på Stortinget4.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Unio, NTL og Parat er enige med Stortinget om årets lønnsoppgjør etter mekling på overtid. Resultatet sikrer medlemmene et akseptabelt prosentvis generelt tillegg og bidrar til en bedre lønnsutvikling i en dyrtid.
Enighet for Diakonhjemmet omsorg28.8.2026 07:59:00 CEST | Pressemelding
Unio og Spekter har kommet til enighet hos Riksmekleren om lønns- og arbeidsvilkårene ved Diakonhjemmet omsorg. Løsningen sikrer at de ansatte beholder sine rettigheter. Medlemmenes streik var avgjørende for at vi til slutt landet en avtale og hindret arbeidsgivers forsøk på å svekke de ansattes lønns- og arbeidsvilkår. Streik er et viktig og legitimt våpen for å forsvare medlemmenes interesser.
Streik i Diakonhjemmet omsorg: – Vi kan ikke akseptere dårligere arbeidsvilkår26.8.2026 07:52:44 CEST | Pressemelding
Unio-forbundene og Spekter lykkes ikke med å komme til enighet hos Riksmekleren. Dermed går konflikten i Diakonhjemmet omsorg til streik. Striden handler om arbeidsgivers forsøk på å svekke de ansattes arbeidsvilkår.
Tariffoppgjøret ved Diakonhjemmet går til mekling i dag24.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Unio og Spekter møtes idag til mekling hos Riksmekleren. Partene er ikke er blitt enige om lønns- og arbeidsvilkårene for ansatte ved Diakonhjemmet. Unio krever at rettighetene de ansatte har i dag videreføres etter overgangen fra Virke til Spekter.
Forsvarte tariffavtalen i staten29.5.2026 11:19:28 CEST | Pressemelding
Etter mekling ti timer på overtid, er det klart at Unios tariffavtale med staten videreføres og styrkes. Lønnsoppgjøret i staten har en økonomisk ramme på 4,4 prosent.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom