Tryg Forsikring

16. mai verste bulkedag i fjor

16.5.2026 07:15:00 CEST | Tryg Forsikring | Pressemelding

Del

I dag bør du la bilen stå. I fjor var 16. mai den verste bulkedagen, viser skadetallene. — At 16. mai er blitt en verre bulkedag enn de fleste vinterdagene, overrasker nok mange. Kjøpestress og overfylte parkeringsplasser er hovedårsaken, melder Tryg Forsikring.

Foto: AdobeStock-Tryg Forsikring

I fjor registrerte forsikringsbransjen hele 899 bilskader dagen før nasjonaldagen som gjaldt påkjørsel på parkert bil og ryggeulykker, viser tall fra Finans Norge.

— De siste årene har 16. mai vært i toppen i antall bulkeskader knyttet til påkjørsel av parkert bil og ryggeulykker. Skader som typisk skjer i parkeringshus og på parkeringsplasser ved kjøpesentre. 16. mai er en dag der «alle» skal ordne til nasjonaldagen, og mye handles i siste liten. Det er kø, dårlig tid, trangt og fulle parkeringsarealer. Da øker risikoen for små uhell, spesielt ved rygging og manøvrering på trange plasser, sier Torbjørn Brandeggen, kommunikasjonsrådgiver i Tryg Forsikring.

Totalt registrerte forsikringsbransjen 2336 bilskader 16. mai i fjor, til en kostnad på vel 50 millioner kroner. Bare bulkeskadene alene utgjorde over 13 millioner kroner.

— Dette er for det meste klassiske bulkeskader. Små sammenstøt, bulker, riper og skadede speil – men når det skjer så mange på én dag blir totalsummen betydelig, sier han.

Årsakene er sammensatte, men bildet er velkjent:

  • Ekstra mye folk og biler på farten
  • Full trengsel på parkeringsplasser og parkeringshus
  • Tidspress og stress før 17. mai

— Selv om hver enkelt skade ofte er relativt liten, blir kostnaden høy når volumet er så stort. En bulk kan fort koste mange titalls tusen kroner å reparere på moderne biler. Når nær 900 biler blir bulkeskadet på én dag, sier det seg selv at regningen blir høy, sier Brandeggen.

Tryg oppfordrer alle å unngå å kjøre bil til og fra kjøpesentre 16. mai, men hvis du må gjelder det å være tålmodig, ha god tid og kjøre defensivt og rolig. Rygg inn når du parkerer, så har du bedre oversikt ved utkjøring.

Kontakter

Bilder

Foto: AdobeStock-Tryg Forsikring
Last ned bilde

Vi gjør det enklere å være trygg

For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.

Hver dag skaper våre 6.700 ansatte i Norge, Sverige og Danmark trygghet for omkring 6 millioner kunder i Skandinavia.

Hos Tryg i Norge er vi rundt 1.500 medarbeidere. Nærmere 1.200 av dem jobber ved hovedkontoret vårt i Bergen, et par hundre ved kontoret vårt i Oslo, og rundt 50 i Tønsberg. I tillegg har vi medarbeidere på kontorer spredd over hele landet - samt 350 rådgivere tilknyttet franchisekontorer som selger forsikring for Tryg.

Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye