Agenda Kaupang: Analyser viser at ergoterapi lønner seg
11.5.2026 21:58:44 CEST | Ergoterapeutene | Pressemelding
På vegne av Ergoterapeutene har analysefirmaet Agenda Kaupang gjort en kost/nytte-vurdering av å dreie tjenestene i retning av mer ergoterapi.
– Resultatet er klart: Ergoterapi lønner seg, og er en investering i bærekraftige helse- og omsorgstjenester, sier forbundsleder Tove Holst Skyer.

Ergoterapeutene har lenge jobbet for å synliggjøre at ergoterapi bidrar til mer bærekraftige tjenester i kommunene.
Vi har nå fått beregningene og analysene som bekrefter det medlemmene våre alltid har visst: Ergoterapi lønner seg.
– Med ergoterapi og proaktive tjenester, utsetter eller unngår vi behovet for mer ressurskrevende tjenester hos befolkningen. For eksempel hjemmetjenester og institusjonsinnleggelser, sier leder i Norsk Ergotearpeutforbund (Ergoterapeutene), Tove Holst Skyer.
Rapportens hovedfunn
Proaktiv innsats gir betydelig lavere ressursbruk over tid. Analysene viser at tidlig, målrettet og kortvarig innsats kan redusere eller utsette behovet for omfattende tjenester. Selv små investeringer i ergoterapi gir ofte store besparelser i et livsløpsperspektiv. (Agenda Kaupang)
Små investeringer kan gi store besparelser
Agenda Kaupang peker i rapporten på at ergoterapi er en nøkkel for å lykkes med proaktiv innsats, og konkluderer med at proaktive forløp vil lønne seg, selv om de bare skulle lykkes i svært få tilfeller.
– Ved høyere suksessrate, hvilket er svært sannsynlig, vil besparelsene være betydelige, sier forbundsleder Tove Holst Skyer.
Eksempel fra Agenda Kaupangs analyser: Dusjhjelp – Hvis den proaktive innsatsen gir effekt i 8 av 100 tilfeller er den lønnsom. Nærmere beskrivelse av beregningen og funnene for andre typiske hjemmetjenester finnes i rapporten.
Normale, reaktive og proaktive forløp
I rapporten beskriver Agenda Kaupang tre typer tjenesteforløp:
- Normalforløp, som illustrerer et typisk tjenesteforløp
- Reaktivt forløp, der tiltak settes inn sent og hovedsakelig kompenserer for funksjonstap
- Proaktivt forløp, der innsatsen er tidlig, målrettet og rettet mot å styrke mestring og redusere
fremtidige behov
Ergoterapeuters bidrag til deltakelse og mestring av hverdagen
Ergoterapeuter hjelper mennesker med å mestre daglige aktiviteter ved å trene på aktiviteten, tilpasse omgivelser og lære innbyggeren å bruke hensiktsmessige hjelpemidler. Når personer klarer mer selv, reduseres behovet for omfattende helse- og omsorgstjenester.
Dette gjør at ressursene i helsetjenesten kan brukes mer effektivt og kostnadene reduseres.
Ergoterapeuter bidrar til at personer mestrer hverdagsaktiviteter selv, fremfor at annet helsepersonell må utføre dem.
Kontakter
Karl-Erik Tande BjerkaasOrganisasjonssjef (kommunikasjonsansvarlig)
Tel:97772030keb@ergoterapeutene.orgTove Holst SkyerForbundsleder
Tove Holst Skyer ble valgt til forbundsleder i oktober 2020, og nestleder i 2014. Hun har permisjon fra sin stilling i Skien kommune.
Bilder

Dokumenter
Lenker
Om Ergoterapeutene
Norsk Ergoterapeutforbund - Ergoterapeutene er fagorganisasjonen for ergoterapeutene i Norge.
Ergoterapeuter bidrar til deltakelse og inkludering med sin kompetanse om samspillet mellom person, aktivitet og omgivelser.
Ergoterapeuter gjør hverdagslivet mulig – for enda flere, og finner løsninger når det blir et gap mellom helsa og hverdagens krav. Ergoterapeuter gir mennesker mulighet til å leve et aktivt liv og delta i samfunnet.
Vi er en tydelig og fremtidsrettet fagorganisasjon og det naturlige valget for ergoterapeutene i Norge. Vi ivaretar medlemmenes arbeidsvilkår og yrkesutøvelsens rammebetingelser, uavhengig av medlemmenes stillingstittel. Vi har over 4700 medlemmer i kommuner, offentlige og private sykehus og helseinstitusjoner, offentlig forvaltning og en rekke andre virksomheter.
Følg pressemeldinger fra Ergoterapeutene
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Ergoterapeutene på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Ergoterapeutene
Kommunekommisjonen med dårlig nytt for innbyggerne i landets kommuner9.1.2026 10:00:42 CET | Pressemelding
Fredag la Kommunekommisjonen fram sine forslag, og foreslår blant annet å fjerne lovpålegget om ergoterapi i landets kommuner. – Et forslag som vil ramme hverdagslivet til innbyggerne i landets kommuner, og er dårlig nytt for behovet for mer bærekraftige helsetjenester, sier forbundsleder Tove Holst Skyer i en kommentar.
27. oktober markerer vi Ergoterapiens dag landet rundt17.10.2025 19:43:23 CEST | Pressemelding
På 190 steder landet rundt markerer norske ergoterapeuter ergoterapiens dag 27. oktober. Sammen vil vi vise hvordan vi legger grunnlag for gode hverdagsliv og utløser innbyggernes ressurser, og på denne måten bidrar til bærekraftige helsetjenester.
Ergoterapiens dag markerer vi vårt bidrag til gode hverdagsliv og bærekraftige helsetjenester23.10.2024 13:54:29 CEST | Pressemelding
27. oktober markeres Ergoterapiens dag over hele verden. I Norge har vi over 160 ulike arrangementer over hele landet. Ta kontakt så setter vi deg i kontakt med ditt nærmeste arrangement. – På arrangementene vil medlemmene våre vise og fortelle hvordan de bidrar til gode hverdagsliv, og hvorfor vår forebyggende og helsefremmende kompetanse er helt nødvendig for å sikre bærekraftige helsetjenester, sier forbundsleder Tove Holst Skyer.
Statsbudsjett tar ikke trusselen mot velferden på alvor7.10.2024 16:13:12 CEST | Pressemelding
Det er kort tid siden perspektivmeldingen ble lagt frem. Den viste tydelig at bærekraften i velferdssamfunnet er alvorlig truet. Regjeringens forslag til statsbudsjett skulle tatt dette på større alvor. Ergoterapeutene savner handlekraft – Også i år.
Tove Holst Skyer gjenvalgt som leder i Ergoterapeutene25.10.2023 19:00:25 CEST | Pressemelding
Tove Holst Skyer fra Skien kommune, ble gjenvalgt som leder i Ergoterapeutene. Valget skjedde på forbundets landsmøte på Gardermoen i dag. Med seg på laget får Skyer et bredt sammensatt styre fra hele landet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom