Regjeringen prioriterer idrettsanlegg og økonomiske barrierer i idretten
7.5.2026 13:15:53 CEST | Norges idrettsforbund | Pressemelding
Totalt bevilget regjeringen 4.115.669.000 kroner i spillemidler til idrettsformål i 2026. Dette ble klart da Regjeringen i dag vedtok hovedfordelingen av spillemidler som følge av Norsk Tippings overskudd i 2025.

Tildelingen til idrettsformål er ca. 88 millioner kroner mindre enn i fjor, men likevel den nest høyeste bevilgningen noensinne. Nedgangen fra i fjor skyldes et noe lavere overskudd fra Norsk Tipping i 2025 enn året før.
– Norsk idrett trenger flere idrettsanlegg. Den samlede tildelingen til idrettsanlegg er ca. 110 millioner lavere enn i fjor. Det er bekymringsfullt. Samtidig er vi glade for at regjeringen legger til 50 millioner kroner fra ubrukte midler fra 2025 til idrettsanlegg. Med en samlet tildeling på 2,066 milliarder til idrettsanlegg vil etterslepet for bygging av idrettslag fortsette å gå ned. Det er positivt, sier idrettspresident Zaineb Al-Samarai.
Regjeringen tildeler 133,7 millioner kroner til spesielle anlegg. Dette er en økning på ca. 22,5 millioner kroner fra i fjor.
–Det antas at store deler av dette tilskuddet vil gå til utvikling av VM-anleggene i Narvik. Vi forventer at resterende statlige tilskudd til disse anleggene bevilges over statsbudsjettet. Regjeringen har tidligere kommunisert at arrangementet vil motta statlige tilskudd både gjennom spillemidler og over statsbudsjettet. Foreløpig har det kun blitt bevilget spillemidler til utvikling av VM-anleggene i Narvik, sier Al-Samarai.
Regjeringen fortsetter innsatsen for å redusere økonomiske barrierer for barn og unges idrettsdeltakelse og bevilger 150 millioner kroner i ekstrainnsats for å øke deltakelsen i idretten.
– Vi er glade for at regjeringen også i år bevilger 150 millioner kroner til formålet. For å dekke behovet bør imidlertid innsatsen dobles. Vi håper derfor at regjeringen bevilger et tilsvarende beløp, og som en fast budsjettpost over statsbudsjettet i 2027. Dette vil gi idrettslagene nødvendig forutsigbarhet for å kunne hjelpe flere barn og unge som ikke har råd til delta i idretten, avslutter idrettspresidenten.
Tilskuddet til lokale aktivitetsmidler til idrettslagene vil i år være på 535 millioner kroner. Dette er 18 millioner mindre enn i fjor.
Nøkkelord
Kontakter
Finn AagaardKommunikasjonssjef
Tel:917 09 391finn.aagaard@idrettsforbundet.noFølg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Historisk vedtak: Regelstyrt momskompensasjon vedtatt av Stortinget5.5.2026 15:08:27 CEST | Pressemelding
Stortinget vedtok i dag å innføre regelstyrt momskompensasjon for frivilligheten. Vedtaket er et historisk gjennomslag for norsk idrett og for hele frivilligheten etter nær 20 år med målrettet politisk påvirkningsarbeid.
Flere sier ifra om rasisme i idretten, og det er mer mangfold i idrettene28.4.2026 11:41:57 CEST | Pressemelding
En ny rapport om rasisme og mangfold i idretten viser at det siden 2020 har blitt flere som sier ifra om rasisme i idretten, og at det er mer mangfold i idrettene. Samtidig viser rapporten at det fremdeles synes å være strukturelle barrierer i idretten som hindrer lik deltakelse fra personer med og uten synlig minoritetsbakgrunn.
Presseinvitasjon: Lansering av «Statusrapport 2025: Idrettens arbeid for mangfold og mot rasisme»23.4.2026 12:59:54 CEST | Presseinvitasjon
Tirsdag 28. april lanserer Norges idrettsforbund og Antirasistisk senter en ny statusrapport om idrettens arbeid for mangfold og mot rasisme.
Åpen time for pressen 23. april20.4.2026 11:08:37 CEST | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 23. april kl. 09.30-10.00 etter idrettsstyremøte nr. 11.
NIF/Olympiatoppen inngår intensjonsavtale med Sunnaasstiftelsen9.4.2026 10:31:23 CEST | Aktuelt
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) har siden 2015 jobbet for å bygge et nytt nasjonalt toppidrettssenter ved Sognsvann. I påvente av en politisk beslutning om bygging, jobber NIF/Olympiatoppen parallelt med finansiering og driftsmodeller. Som en del av dette, er det inngått en intensjonsavtale med Sunnaasstiftelsen om bruk av dagens bygninger og fasiliteter når Olympiatoppen flytter inn i nytt senter. De eksisterende bygningene vil bli brukt til et nytt nasjonalt senter for Aktiv rehabilitering.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom