Parat bryter vekterforhandlingene
6.5.2026 19:30:00 CEST | Parat | Pressemelding
Parat og NHO Service og Handel kom ikke til enighet i forhandlingene om Vekteroverenskomsten. Oppgjøret går dermed videre til mekling.
Forhandlingene startet onsdag og ble brutt samme dag.
Vekteroverenskomsten gjelder ansatte i vaktselskaper tilsluttet NHO Service og Handel der det er opprettet tariffavtale med Parat.
Parats forhandler, Lars Petter Larsen, sier at økonomien var en viktig del av uenigheten mellom partene.
– Vi respekterer frontfagsmodellen, men frontfagsrammen er verken et gulv eller et tak i de årlige lønnsoppgjørene. Den skal være en norm over tid. Vekterne har sakket akterut fem år på rad, og ligger nå på 85,4 prosent av gjennomsnittlig industriarbeiderlønn. Derfor må arbeidsgiverne være villige til å bla opp et par kroner ekstra i år, sier Larsen.
Et annet sentralt krav fra Parat har vært forskuttering av sykepenger.
Når arbeidsgiver i tillegg avviser kravet om forskuttering av sykepenger, hadde vi ikke noe annet valg enn å bryte, sier Larsen.
Parat har også krevd endringer i ordningen for ulempetillegg ved helgearbeid. I dag starter helgetillegget for vektere lørdag klokken 18.
– Vektere jobber ofte på tider der mange andre har fri. Vi mener ulempetillegget for helgearbeid bør komme tidligere enn det gjør i dag, sier Larsen.
Larsen sier vektere har en arbeidshverdag med stort ansvar, ubekvemme arbeidstider og krevende situasjoner.
– Dette handler om trygghet, rettferdighet og respekt for jobben vekterne gjør. Våre medlemmer skal ha ordninger som står i forhold til belastningen i yrket, sier Larsen.
Oppgjøret går nå til mekling hos Riksmekleren. Dersom partene ikke blir enige der, kan det bli streik.
Nøkkelord
Kontakter
Lars Petter LarsenForhandler
Tel:48222325lars-petter.larsen@parat.comTrygve BergslandAnsv. redaktør og leder av kommunikasjonsavdelingen i Parat
Tel:+47 90585639trygve.bergsland@parat.comFølg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Nei i uravstemningen: Kabinansatte i SAS krever nye samtaler3.8.2026 11:36:52 CEST | Pressemelding
Medlemmene i SAS Norge kabinforening i Parat har stemt nei til det framforhandlede meklingsresultatet. Med nærmere 70 prosent nei-stemmer sendes partene nå tilbake til forhandlingsbordet. Parat ber om umiddelbare samtaler med SAS og NHO Luftfart for å unngå streik.
Brudd i forhandlingene for ansatte på Stortinget30.6.2026 13:35:28 CEST | Pressemelding
Forhandlingene om tariffavtalen for de ansatte på Stortinget har endt i brudd. Parat ber nå Riksmekleren om bistand til å finne en løsning.
Parat har rodd i land enighet med maskinentreprenørene27.6.2026 00:03:37 CEST | Pressemelding
Parat har fått gjennomslag for lønn og viktig velferdskrav med Maskinentreprenørenes Forbund (MEF) i meklingen på anleggsoverenskomsten. Den varslede streiken i anleggssektoren er dermed avverget.
Mekling og stor streikefare for maskinentreprenørene25.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Torsdag starter den avgjørende meklingen mellom Parat og Maskinentreprenørenes Forbund (MEF). Hvis partene ikke blir enige innen midnatt fredag, vil Parats medlemmer være i streik fra lørdag morgen.
Parat-enighet i SAS-meklingen24.6.2026 15:39:44 CEST | Pressemelding
Parat / SAS Norge kabinforening og NHO Luftfart har langt på overtid kommet til enighet i meklingen for kabinansatte i SAS. Den varslede storstreiken er dermed avverget, og forslaget til ny tariffavtale sendes nå ut til uravstemning blant medlemmene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom