Optimera

Jesper Gunnerling blir ny direktør for VFA i Optimera

30.4.2026 08:07:43 CEST | Optimera | Pressemelding

Del

Jesper Gunnerling er ansatt som ny direktør for verktøy, festemidler og arbeidsklær (VFA) i Optimera. Han kommer fra rollen som kategorisjef i samme virksomhet, og har tidligere erfaring fra blant annet IKEA.

Ny direktør for VFA i Optimera, Jens Gunnerling
Ny direktør for VFA i Optimera, Jens Gunnerling

– Jeg ser frem til å ta fatt på denne rollen. Optimera har et stort potensial i skjæringspunktet mellom sortiment- og leverandørutvikling, verdikjede og digitale løsninger, og det er spennende å få være med å utvikle dette videre. Dette er et bredt ansvarsområde, og jeg er helt avhengig av kunnskapsrike og gode kollegaer rundt meg – noe jeg opplever at det er mye av i Optimera, sier den nye direktøren for VFA hos byggevareleverandøren, Jesper Gunnerling.

Landets største verktøy- og festemiddelleverandør til proffmarkedet

Gunnerling er sivilingeniør i industriell økonomi fra Chalmers og ETH Zürich, og har åtte års erfaring fra IKEA. Der jobbet han ved konsernets globale hovedkontor i Älmhult i Sverige med industriell logikk, globale verdikjeder, produktutvikling og innkjøp.

De siste halvannet årene har han vært kategorisjef i Optimera med ansvar for trelast. Nå får han kategoriansvaret for landets største leverandør av verktøy og festemidler til proffmarkedet.

Ansvaret omfatter også de Optimera-eide spesialistkonseptene Montasjeutstyr, som leverer verktøy, festemidler, arbeidsklær og byggeplassløsninger, og RenCon, som er Optimeras betong- og anleggsspesialist.

Har et svært godt utgangspunkt for å utvikle området videre

– Jesper kombinerer sterk forretningsforståelse med dyp systemkompetanse. Han er kjent for å være både analytisk sterk og særlig dyktig på systemer og digitale verktøy. Med sin internasjonale bakgrunn fra IKEA og erfaringen fra Optimera har han et svært godt utgangspunkt for å utvikle dette området videre, sier direktør kategori i Optimera, Pål Erichsen.

Bilder

Jesper Gunnerling, ny direktør for verktøy, festemidler og arbeidsklær (VFA) i Optimera.
Jesper Gunnerling, ny direktør for verktøy, festemidler og arbeidsklær (VFA) i Optimera.
Last ned bilde
Pål Erichsen, direktør kategori i Optimera
Pål Erichsen, direktør kategori i Optimera
Last ned bilde

Om Optimera

Optimera er Norges ledende aktør innen salg og distribusjon av byggevarer, trelast og interiør med 160 utsalgssteder, 2000 ansatte og over 15 milliarder i omsetning. Virksomheten innbefatter Montér, Montasjeutstyr, Optimera Proff, Woodfab, Optimera Logistikk, Optimera Handel, Rencon og Igland Garasjen. Optimera er en del av Dahl Optimera Norge som er eid av det internasjonale konsernet Saint-Gobain.

Følg pressemeldinger fra Optimera

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Optimera på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Optimera

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye