Ny test i OBOS Living Lab: Kan robotlagring gi bedre boliger?
28.4.2026 09:16:29 CEST | OBOS | Pressemelding
Hva skjer når lagring flyttes fra boder og leiligheter til et felles, robotisert app-system i kjelleren? Automatisk lagring i bokser skal nå testes ut sammen med beboerne i OBOS Living Lab i Oslo.

I en testblokk i det nye boligområdet på Vollebekk er OBOS i full gang med å utforske hva som skal til for å kunne bo godt i små boliger. Men hvordan få til ryddig og smart lagring?
Svarer er i kjelleren under boliglabben. Her skal OBOS i samarbeid med selskapet Pio – som er utviklet og eid av AutoStore - teste ut robotlager.
Målet er å finne ut om automatisk lagring i bokser kan frigjøre areal, redusere byggekostnader og gjøre boligene bedre å bo i.
Skal gi bedre bokvalitet
– Hver kvadratmeter teller når man bygger nye boliger. Hvis vi kan redusere behovet for tradisjonelle boder og bruke arealene smartere, kan det gi både lavere byggekostnader, mindre klimaavtrykk og ikke minst bedre bokvalitet. Nå skal vi teste ut hvordan det fungerer i praksis. Vi tror automatisert lagring kan være en god løsning i flere nye boligprosjekter framover, sier Søren Secher, leder for OBOS Living Lab.
I kjelleren under boliglabben bygges to parkeringsplasser på til sammen 20 kvadratmeter om til robotlager. Det gir plass til en rigg med 170 lagringsbokser som beboerne kan hente automatisk fram ved hjelp av en app.
– Dette handler ikke om å lansere en ferdig løsning, men om å lære. Vi undersøker hvordan robotisert lagring faktisk brukes og hvilke behov som oppstår. Vi tror dette kan være et relevant alternativ i framtidige boligprosjekter, sier Secher.
Første gang i boligprosjekt
AutoStore er kjent for automatiserte lagringssystemer i store lagerbygg verden over. Nå testes løsningen for første gang i et boligbygg ved bruk av deres Pio-løsning.
– Dette er første gang teknologien prøves i et reelt boligmiljø, med ekte mennesker og ekte hverdagslogistikk. Det gir oss verdifull innsikt i hvordan løsningen fungerer utenfor industrien, og hvilke tilpasninger som eventuelt må til, sier Daniel Silva, prosjektleder i OBOS Living Lab.
Testen skal gi svar på hvilke typer gjenstander beboere faktisk ønsker å lagre utenfor egen bolig, og hva som ikke egner seg for en slik løsning. Samtidig undersøkes det hvilken betydning robotisert lagring kan ha for arealbruk, klimaavtrykk og bokvalitet i framtidige boligbygg.
Skreddersydd for boliger
– Vi tror løsningen har et stort potensial i boligbygg. Beboere får en langt bedre brukeropplevelse enn ved tradisjonell lagring i bod, samtidig som blir det betydelige arealbesparelser som bidrar til å kutte byggekostnader, sier Margherita Carrozzo, direktør for produkstrategi og drift i AutoStore.
Hun trekker frem Pio-appen som gjør det mulig å ta teknologien i bruk i boligbygg.
– Appen blir skreddersydd for mindre løsninger i boligprosjekter. I tiden fremover vil vi følge nøye med på hvordan beboerne bruker systemet, for å kartlegge hvilken verdi det kan gi i fremtidige prosjekter, sier Carrozzo.
Nøkkelord
Kontakter
Søren SecherLeder for OBOS Living Lab
Tel:922 48 353soren.secher@obos.noThomas SkjennaldKommunikasjonsdirektør
Tel:926 86 100thomas.skjennald@obos.noPatrik WallgrenMediekontaktAutoStore
Tel:902 99 901patrik.wallgren@autostoresystem.comBilder

Om OBOS
OBOS BBL er en medlemsorganisasjon med over 640 000 medlemmer. Siden 1929 har vi bygget og forvaltet boliger for medlemmene våre på en trygg måte.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
Sterk kapitalposisjon gir OBOS-banken gode vekstmuligheter28.4.2026 16:43:23 CEST | Pressemelding
En ren kjernekapitaldekning på 21,8 prosent gir OBOS-banken god handlefrihet og et godt utgangspunkt for videre vekst.
Selger Sandaker Senter21.4.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
OBOS Eiendom spisser porteføljen og selger nok et kjøpesenter. Men de gjenværende fem senterne i porteføljen blir – og skal satses på, lover Nils Morten Bøhler.
Pangstart på 2026 for OBOS-kjøpesentrene13.4.2026 09:51:47 CEST | Pressemelding
Takket være en knallsterk mars måned omsatte OBOS’ seks kjøpesentre for 6,3 prosent mer i førstekvartal i år.
OBOS-prisene opp 1,9 prosent i mars1.4.2026 10:56:27 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo og på landsbasis gikk opp med 1,9 prosent fra februar til mars.
Seks tips: Slik blir du økonomisk beredt31.3.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Forsvinner strøm og internett forsvinner også betalingsevnen til mange nordmenn. Her er OBOS-bankens seks råd for å være økonomisk forberedt i en krise.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom