H.K.H. Kronprinsen besøker AHO for å markere innovasjonsløft for tryggere arbeidsplasser i maritim industri

13.4.2026 09:55:42 CEST | Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo | Presseinvitasjon

Del

Hans Kongelige Høyhet Kronprins Haakon og prins Sverre Magnus besøker forskningssenteret Ocean Industries Concept Lab ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO) onsdag 15. april 2026.

Forskere og designere i forskningssenteret Ocean Industries Concept Lab ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO) utvikler en ny standard for sikrere arbeidsstasjoner i maritim industri.
Forskere og designere i forskningssenteret Ocean Industries Concept Lab ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO) utvikler en ny standard for sikrere arbeidsstasjoner i maritim industri.

Kronprinsen vil foreta den offisielle lanseringen av et åpent kodebibliotek som har som mål å gjøre Norge verdensledende i brukersentrert design av maritime arbeidsplasser.

Forskningssenteret Ocean Industries Concept Lab ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO) har utviklet OpenBridge, som er et åpent designsystem som setter en ny global standard for brukergrensesnitt på maritime arbeidsstasjoner til sjøs og på land.

Forsknings- og innovasjonsprosjektet sikrer at systemer og teknologi fra ulike leverandører får et ensartet utseende og logikk. En felles standard for brukergrensesnitt reduserer risikoen for ulykker til sjøs og vil øke sikkerheten i den maritime industrien. OpenBridge er en innovasjon som også vil hjelpe mannskapet til å optimalisere effekten av mer energivennlig teknologi.

Onsdag 15. april 2026 åpner et helt nytt kapittel i utviklingen av tryggere arbeidsplasser i den globale maritime industrien. Hans Kongelige Høyhet Kronprins Haakon vil foreta den offisielle lanseringen av 200 ferdig kodete komponenter som gjøres åpent og fritt tilgjengelig for innovasjon og standardisering av maritime arbeidsstasjoner.

– Det vil gjøre det både enklere og rimeligere å ta i bruk en felles standard for brukergrensesnitt. Det vil føre til en raskere utvikling av sikrere arbeidsplasser i den maritime industrien, sier professor Kjetil Nordby, som leder forskningssenteret Ocean Industries Concept Lab ved AHO.

Kort om programmet for besøket:

Ordfører Anne Lindboe, rektor Irene Alma Lønne og professor Kjetil Nordby møter og tar imot Kronprinsen og prinsen.

Hans Kongelige Høyhet Kronprins Haakon og prins Sverre Magnus vil møte studenter som er engasjert i Ocean Industries Concept Lab, forskere og designere ved forskningssenteret og bedrifter som har tatt i bruk designløsninger fra OpenBridge.  De vil få demonstrert hvordan designsystemet brukes i praksis.

Kronprinsen vil foreta den offisielle lanseringen av et åpent kodebibliotek som gjør det enklere å ta i bruk designløsninger for sikrere bruk av teknologi i maririm industri.

Tid: Onsdag 15. april 2026, kl. 13.30 – 14.30. Akkrediterte journalister og fotografer må være på plass senest innen kl. 13.20.

Adresse: Ocean Industries Concept Lab AHO, Maridalsveien 19, Vulkan (NB! Bygningen ligger til høyre for AHOs campus sett fra Maridalsveien).

Akkreditering: Redaksjoner som ønsker å dekke kronprinsens og prinsens besøk på AHO, må søke om akkreditering på e-post til audun.farbrot@adm.aho innen onsdag 15. april kl. 10.00.

Fakta om OpenBridge:

OpenBridge er et forskningsbasert designsystem som er utviklet gjennom åtte år. Løsningene bygger på fem komplementære forskningsprosjekter finansiert av Norges forskningsråd. 

Designsystemer er utviklet i samarbeid med over 40 partnere fra industri, akademia og offentlige aktører.

Kodebiblioteket som lanseres 15. april 2026 er finansiert av 18 ulike industripartnere som bidrar til å gjøre systemet mer tilgjengelig for innovasjon i den maritime industrien.  

Kontakter

Kjetil NordbyProfessor og leder for forskningssenteret Ocean Industries Concept Lab,Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO)

Tel:0047 99001028Kjetil.Nordby@aho.no

Om Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO)

Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO) er en ledende, internasjonal vitenskapelig høgskole som gir utdanning innen arkitektur, design, landskapsarkitektur og urbanisme. AHOs kunnskapsfelt har formgiving som fokus og virksomheten omfatter alle skalaer; gjenstander, systemer, bygninger, by- og landskapsforming. Skolen er organisert i tre institutter, og har crika 800 studenter og 270 ansatte.

Følg pressemeldinger fra Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye