Norge er rekordpopulært for europeiske studenter
26.3.2026 06:46:00 CET | Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) | Pressemelding
Internasjonale studenter strømmer til Norge på utvekslingsopphold. Hele 11 619 fant veien hit i 2025. Det er ny rekord, og stadig flere kommer fra Europa.

– I 2025 kom hele 85 prosent av de internasjonale utvekslingsstudentene fra Europa. Det er en markant økning på ti år, da 77 prosent av dem kom fra europeiske land.
Det sier Magnus Fodstad Larsen, avdelingsdirektør i Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse, HK-dir. Han viser til fersk statistikk om utvekslingsopphold på tre måneder eller mer, i Database for høyere utdanning (DBH).
Én av fem kommer fra Tyskland
Tyskland er enkeltlandet med klart flest utvekslingsstudenter i Norge.
– 2 300 tyske utvekslingsstudenter kom hit i fjor, noe som utgjør 20 prosent. Dette er på samme nivå som de tre foregående årene, sier Fodstad Larsen.
Land nummer 2 er Frankrike, med 1 630 studenter. Det er det høyeste tallet noensinne.
– Tyskland og Frankrike er viktige samarbeidsland for Norge, så dette er gode tall, understreker Fodstad Larsen.
Italia øker klart mest
På de neste plassene følger tre land som historisk sett har vekslet litt på plasseringene seg imellom. De tre foregående årene lå Nederland som nummer 3, men ikke nå mer.
– Italia ligger nå på 3. plass. For aller første gang kom over 1 000 italienske studenter til Norge. Blant topp-ti-landene øker Italia klart mest, med en vekst på hele 143 prosent siden 2016, sier Fodstad Larsen.
Færre studenter fra USA
Fra USA har det aldri pleid å komme veldig mange utvekslingsstudenter til Norge.
– I 2016 kom over 300 amerikanske studenter hit, i 2025 kom 200. Det gir en nedgang på 34 prosent på ti år, sier Fodstad Larsen.
Blant kontinentene ligger Asia som nummer 2 på listen, med 852 utvekslingsstudenter til Norge i 2025, som er ny rekord. Nord-Amerika følger som nummer 3, med 388 utvekslingsstudenter.
Hvorfor velger de Norge?
– Norge oppleves som trygt og fredelig. Det er hovedgrunnen til at internasjonale utvekslingsstudenter velger Norge. Deretter følger norsk natur, og utdanning av høy kvalitet, sier Fodstad Larsen, og viser til rapporten International students in Norway.
Undervisning på engelsk er en viktig forutsetning for å studere her for 90 prosent av utvekslingsstudentene, framgår det av den rapporten.
Erasmus+ forklarer mye
At akkurat europeiske studenter strømmer til Norge, handler i stor grad om Erasmus+, verdens største utdanningsprogram, forklarer han videre.
– Norge deltar fullt og helt i Erasmus+. Det betyr at studenter fra EU/EØS samt EUs kandidatland kan få Erasmus-stipend for å studere i Norge. Hele 79 prosent av fjorårets innreisende utvekslingsstudenter kom med Erasmus+-stipend. Av de europeiske studentene, hadde over 92 prosent Erasmus-stipend, sier Magnus Fodstad Larsen, avdelingsdirektør i HK-dir.
Nøkkelord
Kontakter
Helena SæterSeniorrådgiverKommunikasjon
Pressekontakt HK-dir (09.00 - 16.00)
Runo IsaksenSeniorrådgiverKommunikasjon
Tel:41 30 31 86runo.isaksen@hkdir.noBilder



Lenker
Om oss
Direktoratet for høgare utdanning og kompetanse (HK-dir) vart etablert 1. juli 2021, og er underlagt Kunnskapsdepartementet. Direktoratet er eit resultat av samanslåinga av Diku, Kompetanse Norge, Universell og deler av Unit og NSD, samt at direktoratet har overtatt flere oppgaver fra NOKUT.
Direktoratet har eit samla, nasjonalt ansvar for forvaltningsoppgåver innan høgare utdanning, høgare yrkesfagleg utdanning og kompetansepolitikk. Vi er fagleg rådgjevar for Kunnskapsdepartementet, set i verk politikken og samordnar verkemidla.
Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) skal arbeide for å løfte og mobilisere kompetansen i befolkningen. Dette skal skje gjennom å gjøre utdanning, læring og karriereveiledning av høy kvalitet tilgjengelig for alle hele livet, og sikre arbeidslivets tilgang på kompetent arbeidskraft.

Følg pressemeldinger fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir)
Her er resultatene fra statsborgerprøven 2025 - se tall for fylker og kommuner19.3.2026 07:27:35 CET | Pressemelding
Resultatene for hele landet viser at 92,4 prosent av kandidatene besto statsborgerprøven i 2025.
Kvinner bruker mer tid på studiene – flere menn bruker KI som sparringspartner10.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Flere mannlige studenter bruker kunstig intelligens som faglig sparringspartner, selv om KI brukes omtrent like ofte av kvinner og menn. Samtidig bruker kvinner mer tid på studiene og deltar oftere i undervisning.
Rekordmange tar et studieopphold utenlands25.2.2026 06:30:00 CET | Pressemelding
Hele 8 159 norske studenter tok et utvekslingsopphold i utlandet i 2025. Det er det høyeste tallet noensinne. Men stadig færre velger seg USA og andre engelskspråklige land.
Ny rapport: Arbeidslivet roper etter flere fagarbeidere24.2.2026 10:10:27 CET | Pressemelding
Den ferske rapporten Fremtidig behov for arbeidskraft og kompetanse fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) viser at mangelen på fagarbeidere er den største flaskehalsen i arbeidslivet.
Nytt regelverk om KI: Nå må universiteter og høyskoler forberede seg19.2.2026 14:59:16 CET | Pressemelding
Bruken av kunstig intelligens (KI) øker raskt i høyere utdanning og forskning. Samtidig er et omfattende EU-regelverk på vei inn i norsk lov. Det betyr nye plikter for universiteter og høyskoler, også for dem som allerede bruker kunstig intelligens i undervisning, vurdering, forskning og administrasjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom