Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse  (HK-dir)

Her er resultatene fra statsborgerprøven 2025 - se tall for fylker og kommuner

19.3.2026 07:27:35 CET | Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) | Pressemelding

Del

Resultatene for hele landet viser at 92,4 prosent av kandidatene besto statsborgerprøven i 2025.     

Foto av Sveinung Skule, direktør i Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse so sitter i en stol.
– Resultatene på landsbasis holder seg jevnt over gode. Dette er en positiv trend som viser at de som tar prøven har opparbeidet seg kunnskap om det norske samfunnet, sier Sveinung Skule, direktør i Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse. Foto: Ole Palmstrøm

I løpet av fjoråret var det totalt 5973 personer på landsbasis som tok Statsborgerprøven. Enkelte avla prøven mer enn én gang, og det er variasjoner i resultatene fylkene og kommunene imellom.       

– Resultatene på landsbasis holder seg jevnt over gode. Dette er en positiv trend som viser at de som tar prøven har opparbeidet seg kunnskap om det norske samfunnet, sier Sveinung Skule, direktør i Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse, HK-dir.     

Digital kunnskapsprøve      

Fra 1. januar 2017 har det blitt stilt krav om at alle som søker om norsk statsborgerskap og er mellom 18 og 67 år må bestå statsborgerprøven. Det er HK-dir som utvikler prøven på oppdrag fra Arbeids- og inkluderingsdepartementet. Stortinget har bestemt at statsborgerprøven er en prøve i samfunnskunnskap som skal måle kjennskap til grunnleggende historiske, sosiale, økonomiske og politiske forhold i Norge, og kjennskap til grunnleggende plikter og rettigheter. Prøven måler ikke graden av integrering hos kandidatene.      

Statsborgerprøven er en digital prøve som består av 32 poenggivende oppgaver, hvor deltakerne må svare riktig på minst 24 av disse for å bestå. Kandidatene får 60 minutter til rådighet. Statsborgerprøven finnes på både bokmål og nynorsk. 1,3 prosent av kandidatene tok prøven på nynorsk i 2025. Kandidatene kan også høre oppgavene opplest ved hjelp av lydfiler.     

Mulighet for tilrettelagt prøve

Det er mulig å få tilrettelagt statsborgerprøve. Tilrettelegging kan blant annet innebære ekstra tid og å sitte på et eget rom. I særskilte tilfeller er det også mulig å  ta prøven muntlig.

– Syns- og hørselshemming, dysleksi eller traumeproblematikk er eksempler på forhold som kan gi rett til tilrettelegging. Målet er at flere skal få en mulighet til å gjennomføre prøven, sier Skule.

En av dem som gjennomførte statsborgerprøven med tilrettelegging i fjor, er Mousa Alibrahim. Han kom til Norge som flyktning fra Syria i 2017 sammen med kona og barna sine. For Alibrahim var det viktig å bli norsk statsborger.

– Situasjonen i Syria er fortsatt vanskelig. Jeg har bodd i Norge i snart ti år, og hele livet mitt er her nå. Barna mine går på skole, og jeg driver min egen restaurant i nærmiljøet. Det har vært en drøm for familien min å få trygghet i Norge, sier han.

I 2024 søkte Alibrahim om norsk statsborgerskap. På grunn av lite skolegang i hjemlandet og helseutfordringer fikk han mulighet til å ta statsborgerprøven muntlig.

– Å forberede seg til prøven var en fin måte å lære om det norske samfunnet. Jeg besto på tredje forsøk. Det er viktig at folk får vite at det er mulig å klare prøven, selv om man ikke har så mye skolegang fra før. Livet kjennes tryggere nå, sier Alibrahim.

 

Mer informasjon     

  • Det er kommunene som har ansvar for gjennomføringen av statsborgerprøven. Pris blir bestemt av prøvestedene lokalt, men skal baseres på selvkostprinsippet og varierer mellom 300 til 1800 kroner. Prisene for å avlegge prøven landet rundt finnes i påmeldingsportalen på våre nettsider. Her kan du melde deg på prøven. 
  • For å forberede seg til prøven, finner kandidatene tekster som dekker kunnskapsgrunnlaget til statsborgerprøven (og samfunnskunnskapsprøven).   

    Hvis du vil se dette innholdet fra kfo-hkdir.github.io, gi ditt samtykke øverst på denne siden.

    Her kan du klikke deg inn og se resultatene fra ditt fylke og din kommune. Av personvernhensyn vises ikke resultatene for kommuner der færre enn ti personer tok statsborgerprøven.

    Kontakter

    Bilder

    Mann fra Syria baker pizza i sin egen restaurant
    Mousa Alibrahim kom til Norge som flyktning fra Syria i 2017, sammen med kona og barna sine. Nå er han blitt norsk statsborger og gleder seg hver dag til å kunne jobbe i sin egen restaurant. Foto: privat
    Last ned bilde
    – Syns- og hørselshemming, dysleksi eller traumeproblematikk er eksempler på forhold som kan gi rett til tilrettelegging. Målet er at flere skal få en mulighet til å gjennomføre prøven, sier Sveinung Skule, direktør i Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse. Foto: Daniela Paez/HK-dir
    – Syns- og hørselshemming, dysleksi eller traumeproblematikk er eksempler på forhold som kan gi rett til tilrettelegging. Målet er at flere skal få en mulighet til å gjennomføre prøven, sier Sveinung Skule, direktør i Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse. Foto: Daniela Paez/HK-dir
    Last ned bilde

    Om oss

    Direktoratet for høgare utdanning og kompetanse (HK-dir) vart etablert 1. juli 2021, og er underlagt Kunnskapsdepartementet. Direktoratet er eit resultat av samanslåinga av Diku, Kompetanse Norge, Universell og deler av Unit og NSD, samt at direktoratet har overtatt flere oppgaver fra NOKUT.

    Direktoratet har eit samla, nasjonalt ansvar for forvaltningsoppgåver innan høgare utdanning, høgare yrkesfagleg utdanning og kompetansepolitikk. Vi er fagleg rådgjevar for Kunnskapsdepartementet, set i verk politikken og samordnar verkemidla.

    Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) skal arbeide for å løfte og mobilisere kompetansen i befolkningen. Dette skal skje gjennom å gjøre utdanning, læring og karriereveiledning av høy kvalitet tilgjengelig for alle hele livet, og sikre arbeidslivets tilgang på kompetent arbeidskraft.

    Følg pressemeldinger fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir)

    Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

    Siste pressemeldinger fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir)

    I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

    Besøk vårt presserom
    World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye