Norge vil styrke handelssamarbeidet med Canada
4.3.2026 07:00:00 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
– Norge og Canada står hverandre nær, og har mye til felles. I en tid preget av økende geopolitisk uro er det viktig å styrke det handelspolitiske samarbeidet. Canada tilbyr gode muligheter for norske bedrifter, og Norge er samtidig et attraktivt land for canadiske investeringer. Et tettere handelssamarbeid vil være bra for begge land, sier næringsminister Cecilie Myrseth.

Næringsminister Cecilie Myrseth er i Toronto og møtte sin canadiske kollega Tim Hodgson i det canadiske departementet for energi og naturressurser.
– Norske selskaper bidrar til arbeidsplasser og innovasjon i Canada. Samarbeidet er spesielt sterkt innen råvarer, havbruk, energi og i maritim sektor. Canadas forskningsinstitusjoner og oppstartsmiljøer skaper også muligheter for norske bedrifter innen blant annet romvirksomhet, forsvar og helse, sier næringsminister Myrseth.
Vil modernisere handelsavtalen mellom EFTA og Canada
Norge og de tre andre EFTA-landene Sveits, Island og Liechtenstein har en handelsavtale med Canada. Avtalen er fra 2008 og omfatter hovedsakelig handel med industrivarer, fisk og sjømat.
– Norge mener det er på tide å modernisere og oppdatere frihandelsavtalen mellom EFTA-landene og Canada. Vi mener avtalen bør utvides til også å gjelde blant annet handel med tjenester, bedriftsetableringer og offentlig anskaffelser. Det er positivt at EFTA-landene og Canada planlegger et møte i løpet av første halvår 2026 for videre forhandlinger om dette, sier Myrseth.
I tillegg til politiske samtaler, møtte næringsministeren norske og canadiske bedrifter, og deltok på verdens ledende konferanse for mineralutvinning, PDAC.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Næringsministeren mottar rapport om forsyningssikkerhet3.3.2026 14:12:42 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth mottar torsdag 5. mars rapporten «Forsyning av mat og drivstoff i krise og krig – sårbarheter og mulige tiltak» fra Forsvarets forskningsinstitutt (FFI). Rapporten blir presentert av sjefsforsker Gunn Alice Birkemo ved FFI.
Priv til red.: Fiskeri- og havministeren kjem til Brønnøysund2.3.2026 13:59:37 CET | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Brønnøysund tysdag 3. mars. Ho skal møte aktørar innan havbruk, med omvisingar og samtalar hos fleire verksemder i området, før dagen blir avslutta med eit folkemøte på kvelden.
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth til Canada1.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth vil styrke handelssamarbeidet med Canada og besøker Toronto 1.–3. mars. Myrseth skal blant annet delta på verdens ledende konferanse for mineralutvinning, ha politiske samtaler og møte norske og canadiske bedrifter.
Kongelig resolusjon om havbruk til havs fastsatt27.2.2026 11:36:08 CET | Pressemelding
I dag fastsatte Kongen i statsråd en resolusjon som omhandler hvilke områder som kan utlyses for havbruk til havs. Dermed har regjeringen besluttet yttergrensene for de områdene der en ønsker å etablere den nye industrien.
Høring om en midlertidig tilskuddsordning for fiskere i Oslofjorden26.2.2026 17:47:19 CET | Pressemelding
Regjeringen har fra 1. januar 2026 innført nullfiskeområder og en rekke andre fiskeritiltak for å styrke fiskebestandene og økosystemet i Oslofjorden. Nå sendes et forslag til regelverk for en midlertidig tilskuddsordning for fiskere i Oslofjorden på høring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom