Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth til Canada
1.3.2026 07:00:00 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth vil styrke handelssamarbeidet med Canada og besøker Toronto 1.–3. mars. Myrseth skal blant annet delta på verdens ledende konferanse for mineralutvinning, ha politiske samtaler og møte norske og canadiske bedrifter.

– Canadas statsminister Mark Carney har vært tydelig på at han ønsker et tettere samarbeid mellom Canada og Norden. Det gjør Norge også. Vi er nære partnere med mye til felles. Det canadiske markedet gir gode muligheter for norske bedrifter, og Norge er et attraktivt land for canadiske investeringer. Et enda tettere samarbeid vil gjøre oss bedre i stand til å ivareta våre interesser i en mer urolig verden, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Program
Søndag 1. mars
- Møte med Blue Moon Metals. Blue Moon Metals er et canadisk gruveselskap med prosjekter i Norge.
- Arrangement om mineralnæringen i regi av Norsk Industri. Deltakere er investorer og representanter fra mineralnæringen og myndighetene.
- Norsk Aften. Arrangement i regi av LO, med norske bedrifter innen mineralnæringen.
Mandag 2. mars
- Deltakelse på PDAC-messen, verdens ledende konferanse for mineralutvinning.
- Møte med Stéphane Séjourné, EUs visepresident og industrikommissær.
- Møte med Stephen Lecce, Ontarios minister for energi og gruver.
Tirsdag 3. mars
- Møte med Tim Hodgson, minister for energi og naturressurser.
- Rundbordskonferanse med norsk og canadisk næringsliv.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til USA 13.-17. mars10.3.2026 08:59:03 CET | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Washington og Boston 13.-17. mars. Hun skal blant annet delta på maritimt seminar på den norske ambassaden i Washington og sjømatmessen i Boston, dra på skipsbesøk, ha politiske møter og møte norsk næringsliv i USA.
Fiskens dag: – Hele Norge bør spise mer fisk6.3.2026 15:07:51 CET | Pressemelding
Nordmenn spiser stadig mindre fisk og sjømat – samtidig som Norge er Europas største sjømatprodusent. Nå utfordres hele landet til å få mer sjømat på middagsbordet.
Fisket etter makrellstørje i 20266.3.2026 12:04:52 CET | Pressemelding
Norge har fått godkjent planen for det norske makrellstørjefisket i 2026 etter forhandlinger i Den internasjonale kommisjonen for forvaltning av atlantisk tunfisk (ICCAT). Reguleringen for fisket i 2026 er dermed fastsatt, og norske fartøy kan fiske 535 tonn makrellstørje i 2026.
Ny rapport om forsyningssikkerheten i krise og krig5.3.2026 13:13:00 CET | Pressemelding
Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) har på oppdrag fra Nærings- og fiskeridepartementet gjennomført en analyse av hvilke konsekvenser store forstyrrelser i forsyningen av varer og tjenester kan få for Norge.
Norge vil styrke handelssamarbeidet med Canada4.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
– Norge og Canada står hverandre nær, og har mye til felles. I en tid preget av økende geopolitisk uro er det viktig å styrke det handelspolitiske samarbeidet. Canada tilbyr gode muligheter for norske bedrifter, og Norge er samtidig et attraktivt land for canadiske investeringer. Et tettere handelssamarbeid vil være bra for begge land, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom