Snø på biltaket kan gi alvorlige ulykker
27.1.2026 07:15:00 CET | Tryg Forsikring | Pressemelding
Et biltak med snø og is kan fort bli farlig i fart og ved nedbremsing. Løsner det i fart fyker det til siden og bakover og kan treffe andre biler, eller fotgjengere, med stor kraft. I verste fall kan det ende med alvorlig personskade.

— Alle bilførere har ansvar for å fjerne snø og is fra bilen før man kjører ut i trafikken. Likevel velger mange å ta sjansen, de har dårlig tid og skraper kun frontruta før de kjører. En gjenganger i skademeldinger vinterstid er bilførere som plutselig mister all sikt og kontroll etter å ha blitt truffet av flyvende snø og is fra bilen foran, sier Torbjørn Brandeggen, kommunikasjonsrådgiver i Tryg Forsikring.
Er en undervurdert fare
Mange tenker kanskje ikke over det, men som bilfører har du ansvar for å sikre både din egen og andres trygghet på veiene. Brudd på reglene kan føre til gebyr eller bot, prikker i førerkortet, medansvar ved en ulykke eller avkortning i forsikringsoppgjør dersom uaktsomhet kan påvises.
— Å fjerne snø og is fra bilen handler ikke bare om å unngå bøter – det handler om å ta ansvar for liv og helse. Snø og is på biltaket er en undervurdert fare. Husk at det meste som regel vil falle av under kjøring, og et par ekstra minutter med skraping og kosting før avreise kan forhindre en ulykke. Det handler mest av alt om holdninger, sier Brandeggen.
For varebiler, busser og lastebiler gjelder de samme reglene, men her er risikoen enda større da store flater samler mer snø og is, og høyere kjørehøyde betyr større fallenergi.
Nøkkelord
Kontakter
Torbjørn BrandeggenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:95217744torbjorn.brandeggen@tryg.noBilder


Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Nær 2 av 3 elsparkesykler mangler forsikring2.5.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Våren er her, og de privateide elsparkesyklene skinner om kapp med sola på de beste dagene. Men fremdeles er altfor mange uten lovpålagt ansvarsforsikring. Nær 2 av 3 elsparkesykler mangler forsikring, viser anslag fra Tryg Forsikring. — Forårsaker du en ulykke risikerer du økonomisk ruin med uforsikret elsparkesykkel, melder Tryg.
Unngå denne bobil-smellen28.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Bobil-sesongen er i gang over hele landet, men hvert år starter mange sesongen ulovlig uten å vite det selv. Det er en tabbe som i verste fall kan gjøre deg til gjeldsslave, melder Tryg Forsikring.
Glasskader for over 2 milliarder i fjor25.4.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Antall glasskader på bil fortsetter å ligge på et historisk høyt nivå – og kostnadene øker. I fjor registrerte forsikringsbransjen 317 139 glasskader, som tilsvarer i snitt 869 skader hver eneste dag. Våren er høysesong for glasskader, med småstein og grus i veibanen.
Tenk sikkerhet når boligen vedlikeholdes23.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Tusenvis av nordmenn skader seg hvert år i arbeid og aktivitet rundt egen bolig. — Ta sikkerheten på alvor når du skal stelle i hagen eller fikse på huset, oppfordrer skadedirektør Steffen Gjørva i Tryg Forsikring.
Mange kjører for langt21.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Hvert år registrerer Tryg Forsikring tusenvis av skader der bilen er kjørt lenger enn forsikringen dekker. Det kan få økonomiske konsekvenser. — Spesielt mange som har kjøpt nyere elbiler kjører mye mer enn de har oppgitt, melder Tryg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom