Resultater fra hårfelleprosjektet i Karasjok 2025
De siste årene har NIBIO drevet systematisk overvåking av brunbjørnbestanden i Karasjok kommune. Ved hjelp av hårfeller og viltkamera ble det totalt påvist 16 ulike bjørner i 2025.

Siden 2009 har NIBIO benyttet hårfeller og DNA-analyser for å skaffe mer kunnskap om forekomsten av brunbjørn i ulike deler av Karasjok kommune.
– Totalt har vi gjennomført 12 ulike hårfelleprosjekter, forteller laboratorieleder Ida Fløystad ved NIBIO Svanhovd.
– De fleste undersøkelsene er gjort i sentrale og sørlige deler av kommunen, sør for elva Karasjohka. I tillegg har vi gjort noen undersøkelser i Anárjohka-området, og i de nordlige delene av Karasjok, mot grensen til Tana og Porsanger.
Det overordnede målet med prosjektene er å få mer kunnskap om antall bjørn, kjønn og individer. I tillegg ønsker forskerne å få mer informasjon om bjørnenes bevegelser i området, og om mulige slektskap mellom individene.
16 ulike brunbjørner påvist i 2025
Totalt ble det samlet inn 248 hårprøver og tre ekskrementprøver fra Karasjok i 2025. DNA-analysene viste at disse stammet fra 16 forskjellige brunbjørner – sju hanner og ni hunner. Det gir en beregnet bjørnetetthet på 1,5 bjørner per 100 km² i hele studieområdet.
I Karasjok sør ble det funnet 11 ulike bjørner basert på 101 hårprøver. Her var tettheten klart høyere, med 2,8 bjørner per 100 km². To av hunnene var helt nye individer som ikke tidligere har vært registrert i området.
Nord for Karasjohka ble det samlet inn 147 hårprøver og tre ekskrementprøver. Også her stammet prøvene fra til sammen 11 bjørner, alle kjente individer fra tidligere år. Bjørnetettheten i dette området var 1,6 bjørner per 100 km².
Seks av bjørnene ble funnet både i Karasjok sør og Karasjok nord.
– Karasjok sør har høyere tetthet og flere hunnbjørner, noe som er gunstig for reproduksjon og langsiktig bestandsstabilitet. Karasjok nord har lavere tetthet og flere hannbjørner, forteller Fløistad.
– De fleste påviste bjørnene er tidligere registrerte individer, noe som tyder på at bestanden i Karasjok er lokal og relativt stedbunden. En av de påviste bjørnene, FI258, var imidlertid tidligere registrert i Sør-Varanger.
Viktig kunnskap for forvaltning
Ved å kombinere genetiske analyser med bilder fra viltkamera har forskerne fått bedre innsikt i bjørnenes familieliv. Prosjektet har identifisert hunnbjørner med unger, søskenpar, mulige fedre og nye individer som har dukket opp både i nye områder og på nye tidspunkter.
Denne typen systematisk overvåking gir verdifull kunnskap om brunbjørnens utbredelse og bestandsutvikling. Metoden gjør det mulig å følge enkeltindivider over tid, uten å forstyrre dyrene, og gir et solid grunnlag for videre forvaltning av en av Norges mest ikoniske rovdyrarter.
Nøkkelord
Kontakter
Ida Marie Luna FløystadNIBIO - Divisjon for miljø og naturressurser
Tel:(+47) 476 47 103ida.floystad@nibio.noBilder


Lenker
Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for bioøkonomi - NIBIO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for bioøkonomi - NIBIO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for bioøkonomi - NIBIO
Fruktgener sikres på Leikanger – lansering av nasjonal klonbank19.1.2026 08:36:00 CET | Pressemelding
20. januar 2026 lanseres en Nasjonal klonbank for frukt og bær ved Njøs frukt- og bærsenter på Leikanger. Klonbanken får hovedansvaret for bevaring av sortsmangfold innen klonformerte arter som eple, pære, plomme og kirsebær.
Nytt forskningsprosjekt gir hesten en stemme14.1.2026 14:51:20 CET | Pressemelding
Hva om hesten selv kunne fortelle oss hva den foretrekker – om dekken, trening eller utstyr? I forskningsprosjektet HorseVoice lærer hester å kommunisere ved hjelp av symboler. Målet er bedre hestevelferd og mer bevisste eiere.
Magisk plante skapar både glede og konflikt19.12.2025 11:42:47 CET | Pressemelding
Kven har vel ikkje høyrt om skikken med å kysse under mistelteinen i desember? Den eviggrøne mistelteinen er knytt til jul, kjærleik og gamal folketru. I Noreg var ho lenge sjeldan og vart freda i 1956. No spreier planten seg i takt med eit varmare klima – og skapar hovudbry for mange hageeigarar.
Tel reinsdyr med dronar og kunstig intelligens17.12.2025 10:02:53 CET | Pressemelding
Dronar er allereie eit viktig hjelpemiddel i den moderne reindrifta. No testar forskarane korleis dronar og kunstig intelligens kan forenkle arbeidet med reinteljing.
PLANTEARVEN-prisen til Andrew McMillion10.12.2025 11:33:47 CET | Pressemelding
– Det var jammen uventa, sa bonden, læraren og den engasjerte såfrøentusiasten Andrew McMillion då han tysdag blei overraska med PLANTEARVEN-prisen for 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom