Parat advarer pilotstudenter: – Ikke betal skolepenger nå
Pilot Flight Academy (PFA) på Torp er i en dyp økonomisk krise, og ansatte har ikke fått utbetalt lønn for desember. Parat, som organiserer både ansatte og studenter ved skolen, gir en klar advarsel til elevene samtidig som de etterlyser svar fra skolens ledelse.

Situasjonen ved flyskolen på Torp er uoversiktlig og kritisk. Selskapet har opparbeidet seg betydelig gjeld, og det er usikkert om skolen vil kunne fortsette driften. Dette rammer nå Parats medlemmer hardt, både de som arbeider ved skolen og studentene som frykter for utdanningen.
– Frys innbetalingene
På bakgrunn av den høyst usikre fremtiden for skolen, går Parat nå ut med en tydelig oppfordring til studentene.
– Elevene bør ikke innbetale ytterligere skolepenger før det er avklart om skolen vil fortsette. Innbetalinger nå og frem til en eventuell konkurs kan føre til at de ikke får tilbakebetalt disse pengene, sier advokat i Parat, Sigurd Øyvind Kambestad.
Skolen har bekreftet overfor NRK at de står i en meget krevende økonomisk situasjon og jobber med kreditorer for å finne en løsning. Ifølge Sandefjords Blad har selskapet 141,8 millioner kroner i utestående gjeld per 30. september 2025.
Møtes med taushet
Samtidig som studentene lever i uvisse, står de ansatte uten lønn for desember. Parat reagerer sterkt på hvordan ledelsen ved skolen håndterer situasjonen overfor de ansattes representanter.
– Fra Parats side er det sendt gjentatte henvendelser til skolen og skolens styre som ikke blir besvart, sier Kambestad.
Han har tidligere karakterisert situasjonen som stygg, særlig med tanke på at lønnsutbetalinger er satt på vent til skolens fremtid er avgjort.
Bistår med råd og veiledning
Parat har en medlemsmasse blant studentene som er knyttet til Pilotforbundet. Leder for Pilotforbundet i Parat, Carl Gilbert Rego, understreker at de nå konsentrerer seg om å ivareta medlemmene i en svært vanskelig tid.
– Pilotforbundet stiller seg til disposisjon for råd og veiledning for våre medlemmer. Vi forstår at dette er en stor belastning for studentene som frykter for både økonomi og karriere, sier Rego.
Parat følger situasjonen fortløpende og vil komme med ytterligere informasjon til medlemmene så snart det foreligger en avklaring rundt skolens videre drift.
Nøkkelord
Kontakter
Carl Gilbert RegoPilotforbundet
Tel:+47 918 25 909cgr@pilot.parat.comwww.pilotforbundet.aeroTrygve BergslandAnsv. redaktør og leder av kommunikasjonsavdelingen i Parat
Tel:+47 90585639trygve.bergsland@parat.comBilder

Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Parat lanserer kampanje mot seksuell trakassering: – Julebord er ingen unnskyldning19.11.2025 13:34:31 CET | Pressemelding
Julebordssesongen øker risikoen for seksuell trakassering. I dag lanserer Parat kampanjen «Jeg er på jobb» – Julebordsesongen skal ikke være en unnskyldning for å ignorere grenser, sier Parats nestleder Rune Berge.
Parat: – NAV må tilbake til kjerneoppgaven11.11.2025 12:29:08 CET | Pressemelding
– Nav må tilbake til kjerneoppgaven: å få folk i jobb, sier Parat-leder Unn Kristin Olsen etter at direktøren gikk av.
Tidligere yrkessoldat vant fram mot staten21.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Etter sju år med avslag har tidligere yrkessoldat Eirik Lundby fått medhold i Oslo tingrett med hjelp fra Parats juridiske avdeling. Staten v/Statens pensjonskasse er dømt til å betale erstatning og sakskostnader etter at Lundby ble alvorlig skadet under en treningsøkt i regi av US Marine Corps i 2018.
Parat, sammen med YS Stat, bryter lønnsforhandlingene i Skatteetaten20.10.2025 13:13:34 CEST | Pressemelding
YS Stat har fredag brutt de lokale lønnsforhandlingene i Skatteetaten. Bruddet kommer etter at arbeidsgiver ikke ville gi en garanti for at Parat og andre YS-organiserte medlemmer skulle få et like godt lønnsoppgjør som uorganiserte ansatte.
Oljefondet, regjeringen og organisasjonslivet samles for å stake ut Norges klimakurs7.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Hvordan kan Norge bli et lavutslippssamfunn? Under Klimakonferansen 2025 vil blant andre Oljefondet, statssekretær Astrid Hoem og ledende klimaforskere sette søkelyset på alt fra finansiell klimarisiko til personlige forbruksmønstre.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom