MENY

Dette er mattrendene i 2025

Del

Ferske og rene råvarer er en tydelig trend. Det samme er lokalmat og håndverksprodukter. Lapskaus topper søk i middagsoppskrifter, mens «bærgodteri» og chiafrø er blant trendproduktene.  

Den såkalte «naturlig-trenden» er ikke bare del av ordskiftet; den påvirker hva norske forbrukere putter i handlekurvene. I 2025 har MENY en betydelig vekst i ferskvarer. Løsvekt fisk øker med 11 prosent, håndskåret ost med 32 prosent og kjøtt og delikatesse med hele 20 prosent, mens veksten i frukt og grønnsaker er på 9,2 prosent. Og appelsinjuicen, som presses i butikk på friske appelsiner, har en økning på hele 20 prosent.
- Stadig flere er opptatt av ferske og friske råvarer og ønsker å lage mat fra bunnen av. At flere søker seg til ferskvarediskene våre og kjøper mer grønnsaker er svært gledelig, sier Rannveig Krane, administrerende direktør i MENY. Hun forteller at både friske urter, søtpotet, avokado, salat og tomat har betydelig vekst i 2025

Sultne på lokalmat
Trenden mot renere råvarer, gjør at også mange søker seg tilbake til det nære, autentiske og til mer håndverksproduksjon. Surdeigsbrød, en av de eldste formene for bakst og med naturlig gjæring, er blitt populært og gir tydelig utslag i brødsalget hos MENY. Rørosmeieriet, som driver økologisk, har en økning på 24 prosent i år og H-mjølken utgjør en tredjedel av det totale helmelk-salget i MENY. Jerseymeieriet, som driver småskalaproduksjon med melk fra egne jerseykyr, har mer enn doblet salget. Aron Mat og Metervare kan også vise til stor vekst, begge produserer kjøttprodukter for hånd og uten tilsetningsstoffer.

Totalt er økningen av lokalmatprodukter - i MENY kalt matskatter - på 12 prosent. For norske håndverksoster er veksten på hele 40 prosent.
- Kundene søker autentiske og unike produkter av høy kvalitet og med en tydelig geografisk opprinnelse i Norge. For oss i MENY handler dette om matglede, men også om å verdsette de fantastiske norske råvarene og småskalaprodusentene, sier Krane.

Lapskaus, kylling og pasta
Og kanskje fordi vi søker oss til det autentiske og tradisjonelle, er lapskaus den middagsoppskriften flest har søkt på i meny.no i 2025, mens ferdig stekt svineknoke ble en snakkis for varmmat-kundene. Ellers står det mye pasta og kylling på norske middagsbord. Av topp fem søkte middagsoppskrifter på meny.no er fire av dem med kylling, mens fire av 10 er pastaretter.  

Protein og naturlig søtt
Proteintrenden holder stand, og har kanskje bidratt til at chiafrø er blitt populært. Oppskriften «chiapudding med granola og bær» er en av de mest populære oppskriftene på meny.no. Protein-sulten har også ført til sug etter store begre med cottage cheese og gresk yoghurt. Og dadler og tørket frukt har vist seg å være mer enn en døgnflue fra i fjor. I 2025 har det kommet mange nye varianter, også supplert med de populære frosne og frysetørkede bærene.  


Trendprodukter i 2025
- Bakt potet
- Søtpotet
- Ramen
- «Frukt- og bærgodteri»
- Svineknoke
- Dubai-sjokolade (pistasj og kataifi)
- Chia-frø
- Cottage cheese
- Mont D’or
- Crispi Chili in oil
- Miso

Mest populære nyheter 2025
- Kebabprodukter fra Mønsj
- Kvikklunsj i biter
- Lobster roll
- Fruit dips
- Picks Rasberry

Topp 10 middager:
Lapskaus
Stekt ris med egg og kylling
Kremet pasta med kylling
Enchiladas
Kremet kyllinggryte
Pasta a la vodka
Spanske kjøttboller
Biff Stroganoff
Kremet pastasalat med skinke
Baked feta pasta

Kontakter

Bilder

MENY/Michael Johnsen
Last ned bilde

Om oss

MENY er Norges ledende supermarkedkjede på nett og i butikk med 186 butikker og en omsetning på nær 21 milliarder kroner i 2024. MENYs lidenskap er gode råvarer, norsk matkultur og gode matopplevelser. I MENY sier vi at spiser du bedre, lever du bedre. .

MENY har stort utvalg, masse ferskvarer, flere løsvektdisker, diverse måltidsløsninger, eget bakeri, tusenvis av lokalmatprodukter og store frukt- og grøntavdelinger, men også hundrevis av ukentlige tilbud. Mer enn 9 300 matarbeidere sørger for personlig service og matfaglig veiledning. For inspirasjon, oppskrifter, vareinformasjon og tilbud, se meny.no. MENY er en del av NorgesGruppen.

Følg pressemeldinger fra MENY

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra MENY på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra MENY

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye