
Idrettsglede og førjulsstemning da W Initiative samlet barn og helter i Trondheim
I helgen ble Trygg/Lade-hallen og Lade Sportsarena i Trondheim fylt med barnelatter, aktivitet og idrettsglede da stiftelsen W Initiative arrangerte årets Idrettsfest. For fjerde år på rad inviterte stiftelsen, og styreleder Gustav Magnar Witzøe, til en gratis idrettsdag med mål om å senke terskelen for deltakelse i organisert idrett. Årets utgave ble den største til nå.

De ca 600 barna som var innom hallen i løpet av dagen fikk prøve et bredt spekter av idretter, og de fikk møte noen av Norges fremste idrettsstjerner, som blant andre Birgit Skarstein og Casper Ruud. Det ble mestring, fellesskap og lek i trygge rammer.
– Det er helt fantastisk å se så mange barn i aktivitet. For noen er det aller første gang de er i en idrettshall. Og det er akkurat det Idrettsfesten handler om: Å gi barn, som tradisjonelt har en høyere terskel for deltagelse, et første møte med idrettsglede, fellesskap og mestring, sier Gustav Magnar Witzøe, styreleder og initiativtaker til W Initiative.
Fra tennisfest til idrettsfest
Det som startet som en tennisfest med stiftelsens globale ambassadør, Casper Ruud, i 2021, har utviklet seg til en stor idrettsfest med flere aktiviteter og plass til enda flere barn. I år kunne deltakerne prøve seg på blant annet tennis, bordtennis, taekwondo, fotball, turn, parkour, e-sport og paraidretter som blindeskyting og rullestolbasket.
På stasjonene deltok lokale trenere, ungdommer, styret i stiftelsen og noen av landets fremste idrettsstjerner. Som vanlig var tennisspiller Casper Ruud med, paralympisk mester i roing Birgit Skarstein og fotballspillerne Mushaga Bakenga og Per Ciljan Skjelbred.
– Å ha disse profilene med i hallen sammen med barna betyr enormt mye. For mange er de forbilder, men for andre, som ikke vet hvem de er, er de først og fremst medmennesker som møter barna på deres nivå, sier daglig leder i W Initiative, Eirik Bøe Sletten.
– Nå har jeg vært med på dette arrangementet i fire år, og jeg må si det er en helt spesiell opplevelse. Jeg møter jo barn overalt ellers, men her treffer jeg unge som kanskje aldri ville kjent på et slikt idrettsfelleskap, hvis det ikke hadde vært for denne idrettsfesten. Det gjør inntrykk, sier Casper Ruud.
Inkludering i praksis
Et viktig mål med Idrettsfesten er å nå barn som ikke allerede deltar i organisert idrett – enten av økonomiske, sosiale eller andre årsaker. Derfor har det også nå vært et tydelig fokus på inkludering og paraidrett.
Paralympisk mester Birgit Skarstein har vært sentral i utviklingen av para-stasjonene under arrangementet.
– Barn, og særlig barn med funksjonsvariasjoner, trenger arenaer som dette. Her kan de kjenne på fellesskap, glede og mestring, og se at idretten også er for dem. Det var utrolig fint å være en del av dette, sier Skarstein.
Mer enn én dag
Idrettsfesten er én av flere tiltak W Initiative jobber med for å øke livskvaliteten til barn og unge. I Trøndelag har stiftelsen etablert et lokalt idrettsfond, der idrettsklubber og lag i Trøndelag kan søke om støtte til påmeldingsavgifter og utstyr.
I 2025 delte fondet ut nærmere 4 millioner kroner, og styret har vedtatt å videreføre ordningen i 2026, med mål om å dele ut inntil 5 millioner kroner til lokale idrettslag og klubber.
– Denne dagen er et høydepunkt for oss i stiftelsen, men den er også et springbrett inn i varig aktivitet. Vi vet at familiens økonomi påvirker barns mulighet til å delta i idrett, og derfor er Idrettsfondet et helt avgjørende supplement til arrangementet, sier Sletten.
– En dag som gir ringvirkninger
Med full hall, høy aktivitet og stort engasjement blant både barn, foreldre og frivillige, er W Initiative tydelige på at Idrettsfesten er kommet for å bli.
– Når vi ser idrettshallen vibrere av glede og aktivitet, vi vet hvorfor vi gjør dette. Målet er at flere barn skal finne en idrett de trives med – og få muligheten til å fortsette. Da har vi lykkes, avslutter Witzøe.
Kontakter
Camilla DahlSannum & Bergestuen
Tel:+47 938 37 901camilla@sannumbergestuen.noEirik B. SlettenDaglig leder , W Inititaive
Tel:+47 406 21 304contact@w-initiative.comBilder















Følg pressemeldinger fra The W Initiative
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra The W Initiative på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra The W Initiative
Stiftelsen W Initiative dobler kapitalen10.5.2023 10:00:00 CEST | Pressemelding
Den humanitære stiftelsen W Initiative tilføres 100 millioner friske kroner. W Initiative jobber for å øke barn og unges livskvalitet gjennom prosjekter og samarbeid med humanitære organisasjoner over hele verden.
25 klubber i Trøndelag fikk støtte fra W Initiative21.3.2023 08:19:43 CET | Pressemelding
Idrettsfondet til stiftelsen W Initiative ble opprettet for å sikre at barn fortsatt får drive med idrett i krevende økonomiske tider, hvor mange familier må kutte i utgifter. Nå har 25 klubber i Trøndelag fått støtte til å dekke medlemskontingent og treningsavgift for de som trenger det.
Oppretter idrettsfond etter tennisfest med Casper Ruud10.1.2023 11:00:00 CET | Pressemelding
Over 400 barn var samlet til Tennisfest med Casper Ruud i Lade Tennisarena i regi av stiftelsen W Initiative 4. desember. Nå oppretter stiftelsen et lokalt idrettsfond på 1 million kroner til støtte for barn og unge som vil delta i organisert idrett.
Casper Ruud blir global ambassadør for W Initiative1.6.2022 11:44:29 CEST | Pressemelding
Norges beste tennisspiller og verdensstjernen Casper Ruud (23) skal være global ambassadør for den norske humanitære stiftelsen W Initiative. Avtalen innebærer et tett samarbeid de neste tre årene.
W Initiative støtter Barnekreftforeningen - blir sponsor for Team Rynkeby10.2.2022 07:00:00 CET | Pressemelding
Hvert år rammes rundt 200 barn og unge av kreft i Norge, og barndommen blir fylt med krevende behandlinger og utrygghet. W Initiative støtter veldedighetssykkellaget Team Rynkeby med 125.000 kroner for å bidra til Barnekreftforeningens viktige forskning på barnekreft.