36 % får dårlig samvittighet for matsvinn i jula
18.12.2025 10:22:03 CET | Opplysningskontoret for Meieriprodukter | Pressemelding
Nye tall viser at mange nordmenn får en dårlig følelse når mat havner i søpla i jula. Hele 36 prosent oppgir at de får dårlig samvittighet for matsvinn, viser en fersk undersøkelse fra Norstat, gjennomført på vegne av Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK).

Kvinner kjenner i enda større grad på samvittigheten enn menn. Hele 39 prosent av kvinnene oppgir at de får dårlig samvittighet når de kaster julemat.
Matprisene har økt gjennom hele 2025, og lommeboka til mange har blitt trangere. Da er det ekstra frustrerende å se maten gå i søpla. Derfor kan det lønne seg å planlegge julehandelen litt ekstra godt.
– Jula er tiden for at det skal monne litt, og at bordet er raust dekket. Det er naturlig. Utfordringen er å få til nettopp det – uten at for mye ender i søpla, sier Stine Wickmann, kommunikasjonsrådgiver i MELK.
Jula er høysesong for matsvinn. Når handlekurven fylles med litt ekstra for sikkerhets skyld, er det fort gjort at noe blir til overs etter feiringen. Det er sjelden bevisst, men kan likevel gi en dårlig følelse i etterkant.
6 tips til mindre matsvinn i jula
- Utgått melk kan brukes. Det er lett å kjøpe for mye melk i jula. I stedet for å helle den ut, kan den fint brukes i grøt eller vaffelrøre – også etter utgått dato, så lenge den smaker og lukter som den skal.
- Bruk grøtrestene til dessert. Lag riskrem av grøtrester eller stek deilige rislapper.
- Frys osterestene. Har du handlet inn for mye ost? Riv opp restene og frys dem. Perfekt til pizza eller gratenger senere.
- Hold melken unna kjøleskapsdøra. Døra åpnes ofte i jula, og melken blir utsatt for temperatursvingninger. Sett den lenger inn i kjøleskapet.
- Avkjøl restene raskt. Varm mat som settes rett i kjøleskapet øker temperaturen og kan gjøre andre matvarer raskere dårlige.
- Bruk sansene. Lukt og smak før du kaster. Ofte er maten helt fin selv om datoen har gått ut.
Om undersøkelsen:
Landsrepresentativ undersøkelse gjennomført av Norstat for Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter i november 2025. 1 054 intervjuer.
Nøkkelord
Kontakter
Ida Berg HaugeDirektør
Tel:915 78 410ida@melk.noStine WickmannKommunikasjonsrådgiverMelk.no
Tel:48891999stine@melk.noTerese Glemminge ArnesenErnæringsrådgiver, presseansvarlig
Tel:951 95 129terese@melk.noOm Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter
Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) er landets fremste kompetansesenter for merkenøytral informasjon om melk og meieriprodukter. Vårt oppgave er å øke kunnskapen om melk og meieriprodukter basert på et faglig, vitenskapelig grunnlag. MELK besitter oppdatert faglig innsikt og analyser av ernæringsforskning, forbruksmønstre og holdninger. På melk.no finner du artikler, tips og råd, fakta og nyttige oppskrifter.

Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
God start på året for melkesalget – alle melketyper i medvind etter 1. kvartal 20265.5.2026 12:08:46 CEST | Pressemelding
Etter nedgang i melkesalget over mange år ser vi nå en oppgang igjen. Mens 2025 viste utflating ser vi nå for første gang på lang tid økning i nesten alle melkesorter. I første kvartal 2026 steg salget med nesten 3 %, med positive tall for de aller fleste melkevariantene.
Skal kåre Årets kvinnelige melkebonde29.4.2026 15:37:00 CEST | Pressemelding
2026 er FNs internasjonale år for kvinnelige bønder. I den anledning leter Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter etter Norges beste melkeambassadør, og kårer for første gang Årets kvinnelige melkebonde. Vinneren blir annonsert på Verdens melkedag 1. juni.
Nordmenn vil ha mer protein – kvarg opp over 50 prosent27.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Tomme hyller for kvarg i Sverige illustrerer hvor sterk proteintrenden er blitt. Salgstallene for 2025 fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) viser at proteinrike ferskoster vokser kraftig også i Norge.
Vaffeldagen 25. mars: Gjør vaflene grovere og få mer fiber19.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Onsdag 25. mars markeres den internasjonale vaffeldagen. I år oppfordrer vi til å gjøre vaffelrøra litt grovere med havre eller bygg, og til å prøve syrnet melk i røren for ekstra saftige vafler. Grove vafler egner seg også godt som mettende turmat i påsken.
Nordmenn har aldri spist mer yoghurt enn nå19.2.2026 07:11:00 CET | Pressemelding
Yoghurtforbruket i Norge er høyere enn noen gang. Det viser markedstallene for 2025 fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom