
Glad for at stortingspartier fjerner tvil om alkohol i fjernbetjente butikker
Flere partier på Stortinget ønsker nå å rydde opp i forvirringen som er skapt rundt alkoholsalg i fjernbetjente butikker. Senterpartiet, Høyre, Miljøpartiet De Grønne, Venstre og Fremskrittspartiet ber nå regjeringen sørge for at dette salget kan fortsette, og eventuelt foreslå nødvendige endringer. I tillegg har Helse- og omsorgsminister, Jan Christian Vestre (Arbeiderpartiet) gått ut og sagt det samme.

– Jeg er svært glad for at flere stortingspartier nå bidrar til å gi nødvendig forutsigbarhet for butikkene og samtidig viser at de heier på norskutviklet høyteknologi, som gjør det enklere å bo og drive næring i hele landet, sier en strålende fornøyd Hans Olav Bakås i Liberty Now.
– Det har vært viktig for oss å spre kunnskap om hvordan dette fungerer i praksis, den positive effekten det gir for den enkelte butikk og ikke minst det store behovet for forutsigbarhet for bransjen. Det er rundt 200 butikker over hele landet som nå venter på en avklaring fra staten i denne saken. Det er veldig bra at stortingspartiene tar dette på alvor, sier han.
Den daglige lederen i Liberty Now er svært stolt av den teknologiske revolusjonen de har fått til sammen med det statlige Merkur-programmet, Kommunal- og distriktsdepartementets program for å utvikle og styrke små butikker i Distrikts-Norge, dagligvarebutikkene med kjedene Snarkjøp, Joker, Nærbutikken og SPAR, og kommuner over hele Norge.
– Denne teknologien er utviklet i et svært vellykket offentlig-privat samarbeid. Det er jo rett og slett en norsk suksesshistorie. Sammen med Merkur-Programmet, butikkene, kjedene og kommunene jobber vi kontinuerlig med å videreutvikle teknologien og få på plass enda flere, mer tilgjengelige tjenester, sier Bakås.
– Det er viktig at staten henger med når teknologien endrer måten man gjør ting på, sier han.
Bakås er glad for at butikkdrivere landet over nå kan senke skuldrene, få konsentrere seg om butikkdriften og kundene sine fremover.
BAKGRUNN
- Det nærmer seg nå 200 butikker som har gått over til å bli fjernstyrte, eller selvbetjente som de ofte kalles i dagligtale.
- Det ligger en kompleks norsk teknologi bak: RMA-Butikkstyring (Retail Multi Automation). Selv om du ikke alltid ser betjeningen, er butikkene alltid fysisk betjent via det digitale.
- Teknologiutviklingen startet med pilotbutikken Nærbutikken Hegna Landhandel, Norges første døgnåpne og fjernbetjente butikk, i Seljord kommune.
- Liberty Now AS holder til i Bø i Telemark, i Midt-Telemark kommune.
- Staten har både ønsket og bidratt til denne teknologiske utviklingen gjennom det statlige Merkur-programmet.
- Det er kommunene som gir salgsløyve for alkohol og kontrollerer dette for alle typer butikker. Over hele landet har kommuner utført grundige vurderinger av hvordan teknologien ivaretar forsvarlig salg av alkohol.
- Det har ikke vært noe å utsette på butikkenes håndtering av alkoholsalget fra 2018 og til i dag – ingen avvik.
- Uttalelser og reaksjoner fra Helsedirektoratet og statsforvaltere rundt salg av alkohol i fjernbetjente butikker har skapt usikkerhet.
- Distriktssenteret, som er underlagt Kommunal- og distriktsdepartementet, har fått utført juridiske vurderinger av Advokatfirmaet CMS Kluge som slår fast at alkoholsalg i fjernbetjente butikker er innenfor dagens lovgivning.
- Et flertall av partiene på Stortinget fremmer nå forslag for å rydde opp i dette.
For mer informasjon, ta kontakt med Liberty Now AS
Kontakter
Camilla MoenKommunikasjonslederLiberty Now AS
Tel:+47 478 90 545Camilla.moen@ftsa.noHans Olav BakåsCEOLiberty Now AS
Tel:+47 908 92 853hans.olav.bakas@libertynow.noBilder

Om Liberty Now
Liberty Now er et norsk teknologiselskap som ble stiftet i 2018 under navnet Mat-Norge. I 2023 skiftet de navn til Liberty Now. Selskapet er markedsledende innen digitalisering, automatisering og robotisering av dagligvarebutikker i hele Norge. De har utviklet teknologien Retail Multi Automation (RMA-butikkstyring), som gir kostnadseffektiv digitalisering, automatisering og fjernstyring av kundereiser og kundebetjening. Denne teknologien gir virksomheter innsikt for optimal drift, økt kundetilfredshet og bedre kontroll. Liberty Now har også utvidet til andre bransjer og lansert LNA-teknologi for avfallsbransjen og reiselivsnæringen.
Televegen 5
3802 Bø i Telemark

Følg pressemeldinger fra Liberty Now
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Liberty Now på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Liberty Now
Nordisk lansering av salgsautomater – Liberty Now tar en ny posisjon sammen med Epta!20.1.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Liberty Now og Epta International er stolte over å kunngjøre lanseringen av vending-maskiner for det nordiske markedet. – Vi opplever stor etterspørsel og interesse for å digitalisere og automatisere.
Ny rekord i høyteknologiske dagligvarebutikker i juli. Dette er fremtidens måte å drive butikk på, sier kjøpmenn over hele Norge!6.8.2024 11:58:52 CEST | Pressemelding
Kundene elsker friheten, og i juli ble det gjennomført 429 133 handler ved bruk av RMA-teknologien fra Liberty Now i butikkene til innovative kjøpmenn over hele Norge.
NRK melder at RMA-teknologi holder småbutikkene levende29.9.2023 14:03:11 CEST | Pressemelding
I beste sendetid på NRK Dagsrevyen formidles den digitale revolusjonen som nå skjer i dagligvarehandelen.
Ny teknologi gjør det enklere å jobbe med tyveri og svinn – Høyteknologiske dagligvarebutikker14.7.2023 15:43:35 CEST | Pressemelding
Mat-Norge opplever sterk vekst og etterspørsel. Lønnsomheten i dagligvarebransjen utfordres, og en er nødt til å ta i bruk nye løsninger for å sikre en bærekraftig utvikling. RMA er forkortelse for Retail Multi Automation – en norsk teknologi. Eid og utviklet av Mat-Norge. Skapt robust og fremtidsrettet; er den laget for profesjonell, kommersiell drift av små og store butikker. Pr i dag har 70-80 dagligvarebutikker rundt om i det ganske land tatt i bruk RMA-teknologi. Det betyr at erfaringsbasen begynner å bli solid ettersom flere millioner handleturer er blitt gjort av mangfoldige kunder. I tillegg til at flere hundre fornøyde ansatte drifter butikkene ved hjelp av RMA-teknologi. RMA-teknologien sikrer gode kundereiser og god kontroll Teknologiuniverset som ligger i porteføljen til Mat-Norge er laget for fremtidens handel og gode kundereiser, samtidig som sikkerhet og kontroll er godt ivaretatt. Faktum er at butikker med RMA-teknologien får bedre kontroll over både kundereiser, svinn,
NRK uttaler at 4 av 10 nordmenn sliter digitalt: – Mat-Norges teknologi klarer alle å bruke11.1.2023 14:00:38 CET | Pressemelding
I et innslag på NRK Dagsrevyen den 5.januar opplyser de at nesten 4 av 10 nordmenn har problemer med digitale tjenester i hverdagen, og mange opplever derfor et såkalt digitalt utenforskap. Mat-Norges teknologi er enkel å bruke, og gir gode kundeopplevelser. – Vår teknologi er utviklet for at alle skal være inkludert, sier CEO i Mat-Norge, Hans Olav Bakås.