
W Initiative og Gustav M. Witzøe inviterer barn til idrettsfest med Casper Ruud og Birgit Skarstein
Lørdag 20. desember inviterer stiftelsen W Initiative og Gustav Magnar Witzøe til årets store idrettsfest for barn og unge i Trondheim, for fjerde år på rad. Arrangementet finner sted i Trygg/Lade-hallen, og byr på en dag med lek, idrettsglede og fellesskap – helt gratis.

– Vi ønsker å gjøre idretten mer tilgjengelig for barn som ellers kanskje ikke ville deltatt. Det handler om å skape et første møte med idrett, mestring og tilhørighet, sier Gustav Magnar Witzøe, som etablerte W Initiative i 2021 og er styreleder i stiftelsen.
Flere idretter – og flere barn
Årets utgave er den største til nå: Flere idretter, flere barn og flere profiler. Casper Ruud, som er global ambassadør for stiftelsen, kommer tilbake i år også. I tillegg møter barna blant andre Birgit Skarstein, Mushaga Bakenga og Per Ciljan Skjelbred.
– Vi har ønsket å utvide tilbudet i år. Det blir enda flere idretter barna kan prøve seg på, men aller viktigst: Vi håper på enda flere barn. Det er alltid høydepunktet i førjulstida, sier Witzøe.
Et inkluderende møte med idretten
Idrettsfesten retter seg særlig mot barn som ikke allerede er aktive i idrett, av økonomiske eller sosiale årsaker. Sammen med blant annet Trondheim Idrettsråd sørger W Initiative for at invitasjonene også når dem som står på utsiden av idretten i dag.
– Vi må senke terskelen for deltakelse, og gi barn og familier gode opplevelser i trygge og motiverende omgivelser. For mange er dette første gang de setter beina i en idrettshall. Derfor viser vi fram mange ulike idretter, slik at barna kan finne noe de liker, og kanskje får lyst til å fortsette med, sier daglig leder i W Initiative, Eirik Bøe Sletten.
Blant idrettene barna kan prøve er tennis, bordtennis, taekwondo, fotball, turn, parkour, e-sport og paraidretter som blindeskyting og rullestolbasket. Lokale trenere og ungdommer deltar sammen med profilene. Det hele toppes med minishow og en avslutning med Casper Ruud.
– Alle barn er velkomne. Det er ingen påmelding, og dørene åpner kl. 12. Vi håper å se mange i hallen denne førjulsdagen, sier Sletten.
Birgit Skarstein: – Et viktig tiltak
Paralympisk mester og forbilde Birgit Skarstein gleder seg til å delta for første gang:
– Det er så kult at W Initiative arrangerer dette her i Trondheim. Jeg har fulgt arbeidet deres en stund, og i år fikk jeg endelig mulighet til å bidra. Barn – og særlig barn med funksjonsvariasjoner – trenger arenaer som dette, hvor de kjenner på fellesskap, glede og mestring. Jeg gleder meg stort, sier hun.
Mer enn én dag
W Initiative støtter flere prosjekter som bidrar til økt livskvalitet for barn og unge, både i Norge og internasjonalt. I Trøndelag er det blant annet etablert et eget idrettsfond, der klubber og lag kan søke støtte for å senke terskelen for deltakelse.
– Vi håper å videreføre Idrettsfondet også i 2026, og målet er å gjøre det lettere for flere barn å være med, uansett bakgrunn. Arrangementet i desember er en viktig dag i året, men det er også et springbrett inn i varig aktivitet, sier Sletten.
Kontakter
Eirik B. SlettenDaglig leder , W Inititaive
Tel:+47 406 21 304contact@w-initiative.comCamilla DahlSannum & Bergestuen
Tel:+47 938 37 901camilla@sannumbergestuen.noBilder











Følg pressemeldinger fra The W Initiative
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra The W Initiative på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra The W Initiative
Stiftelsen W Initiative dobler kapitalen10.5.2023 10:00:00 CEST | Pressemelding
Den humanitære stiftelsen W Initiative tilføres 100 millioner friske kroner. W Initiative jobber for å øke barn og unges livskvalitet gjennom prosjekter og samarbeid med humanitære organisasjoner over hele verden.
25 klubber i Trøndelag fikk støtte fra W Initiative21.3.2023 08:19:43 CET | Pressemelding
Idrettsfondet til stiftelsen W Initiative ble opprettet for å sikre at barn fortsatt får drive med idrett i krevende økonomiske tider, hvor mange familier må kutte i utgifter. Nå har 25 klubber i Trøndelag fått støtte til å dekke medlemskontingent og treningsavgift for de som trenger det.
Oppretter idrettsfond etter tennisfest med Casper Ruud10.1.2023 11:00:00 CET | Pressemelding
Over 400 barn var samlet til Tennisfest med Casper Ruud i Lade Tennisarena i regi av stiftelsen W Initiative 4. desember. Nå oppretter stiftelsen et lokalt idrettsfond på 1 million kroner til støtte for barn og unge som vil delta i organisert idrett.
Casper Ruud blir global ambassadør for W Initiative1.6.2022 11:44:29 CEST | Pressemelding
Norges beste tennisspiller og verdensstjernen Casper Ruud (23) skal være global ambassadør for den norske humanitære stiftelsen W Initiative. Avtalen innebærer et tett samarbeid de neste tre årene.
W Initiative støtter Barnekreftforeningen - blir sponsor for Team Rynkeby10.2.2022 07:00:00 CET | Pressemelding
Hvert år rammes rundt 200 barn og unge av kreft i Norge, og barndommen blir fylt med krevende behandlinger og utrygghet. W Initiative støtter veldedighetssykkellaget Team Rynkeby med 125.000 kroner for å bidra til Barnekreftforeningens viktige forskning på barnekreft.