REMA 1000 tar et nytt steg mot mer bærekraftig varetransport
Denne uken åpner REMA 1000 et nytt biogassanlegg ved sin distribunal på Vinterbro – et viktig steg mot å gjøre all varetransport fossilfri innen 2030.

Bak initiativet står REMA Distribusjon, som står for leveransene til kjedens 680 butikker over hele landet. Sammen med energiselskapet Gasum legger de nå til rette for at stadig flere av REMA 1000s lastebiler kan kjøre på biogass.
– Dette handler om å kutte utslipp i hverdagen. Hver kilometer vi kjører på biogass, erstatter fossilt drivstoff og reduserer klimagassutslippene våre. Det betyr at varene som leveres til butikkene på en mer bærekraftig måte, uten at det går ut over pris eller tilgjengelighet for kundene, sier Kjell Stokbakken, direktør for Varer & Forsyning i REMA 1000.
Fra matavfall til drivstoff
Gjennom samarbeidet med Gasum skapes en konkret og sirkulær løsning:
Matavfall fra REMA 1000-butikker hentes inn av Norsk Gjenvinning og fraktes til Romerike Biogassfabrikk. Her produseres biogass som Gasum leverer tilbake til REMA 1000s nye fyllestasjon på Vinterbro.
Dermed kan REMA 1000s distribusjonsbiler kjøre på drivstoff laget av eget matavfall.
– Dette er en smart løsning som både reduserer utslipp og gjør transporten vår mer effektiv. Når fyllestasjonen ligger på vårt eget anlegg, kutter vi også unødvendige kilometer og tid brukt på tanking, sier Stokbakken.
Et felles løft for grønn transport
For Gasum er samarbeidet med REMA 1000 en viktig del av arbeidet med å bygge ut biogassinfrastruktur i Norge. Fyllestasjonen på Vinterbro er selskapets 11. i Norge, og den første på østsiden av Oslofjorden. Stasjonen er åpen for alle transportaktører.
– REMA 1000 går foran og viser at store aktører kan ta reelle grep for å kutte utslipp. Samtidig bidrar de til at biogass blir et tilgjengelig alternativ for flere, sier Trond Jerve, Head of Sales Norway i Gasum.
Den nye fyllestasjonen vil bidra til kortere kjøredistanser, lavere utslipp og mindre lokal forurensning, og er et viktig tiltak i REMA 1000s arbeid for å kutte utslipp i hele verdikjeden.
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakt
Tel:80031015presse@rema.noBilder






Om oss
I REMA 1000 skal du finne varer av høy kvalitet til den laveste prisen. Samtidig er det viktig for oss at du kan ta med deg varene hjem med god samvittighet. Når vi lager, frakter og selger varer, er vi opptatt av hvordan det påvirker kloden og menneskene rundt oss. Her kan du lese mer om vårt arbeid innen samfunnsansvar og bærekraft: https://www.rema.no/ansvar-i-rema-1000/
Følg pressemeldinger fra REMA 1000
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra REMA 1000 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra REMA 1000
Laks og kylling på middagstoppen31.10.2025 11:30:59 CET | Pressemelding
Norske middagsbord preges av fisk, kylling og smakfulle valg i 2025. Ifølge REMA 1000s ferske middagsinnsikt, som analyserer hvilke middager kundene har valgt hittil i år, er det laks med Sandefjordsmør som troner øverst på listen over familiemiddager.
De mest populære julevarene16.10.2025 14:36:52 CEST | Pressemelding
Julen nærmer seg, og mange kunder har allerede begynt å glede seg. Hos REMA 1000 merkes det at forventningene bygger seg opp, og salgsinnsikt fra julen 2024 gir et tydelig bilde av hva nordmenn flest setter pris på når julehandelen starter for alvor om noen uker.
REMA 1000: «Det enkle er ofte bra nok»9.10.2025 11:13:36 CEST | Pressemelding
I anledning Verdensdagen for psykisk helse erstatter REMA 1000 sine vanlige kampanjer med ett enkelt budskap: «Det enkle er ofte bra nok». – I en tid hvor mange opplever både press og uro trenger folk å høre at det enkle ofte er bra nok, sier Pia Mellbye, direktør for salg og marked i REMA 1000.
REMA 1000 lanserer kjøttdeig med grønnsaker25.9.2025 13:38:16 CEST | Pressemelding
Blant høstens nyheter fra REMA 1000 er en ny type kjøttdeig hvor halvparten av kjøttet er byttet ut med norske grønnsaker. Kjøttdeig med grønnsaker har allerede etablert seg som et populært alternativ i vårt naboland Danmark. Nå står Norge for tur.
Nå er nordmenn klare for fårikål-fest23.9.2025 13:33:25 CEST | Pressemelding
Denne uken markeres høstens store fårikål-fest i de tusen hjem, og hos REMA 1000 er det ingen tvil: I uke 39 selges mest lam og hodekål i hele året, kun slått av juleukene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom